Kulvar Haber

Greta Thunberg BM’de Konuştu Trump’a Bakışı Olay Oldu

Greta Thunberg BM’de Konuştu Trump’a Bakışı Olay Oldu
51 views
24 Eylül 2019 - 15:05

Henüz 16 yaşında olmasına karşın dünyaca ünlü iklim aktivistleri arasında yer alan Greta Thunberg, BM’de liderlere sert sözlerle yüklendi. New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde kürsüye çıkan genç aktivistin sözleri kadar, ABD Başkanı Donald Trump’a bakışı da zirvenin gündemine oturdu.

Ne Cesaretle Bizden Umut Bekliyorsunuz

Liderlere çok sert eleştiriler yapan genç aktivist konuşmasında, çok ağır eleştirilerde bulundu. Greta Thunberg konuşmasında liderlerin gözlerine bakarak sert bir ifadeyle “Benim bugün burada değil, okyanusun ötesindeki okulumda olmam gerekirdi. Sizler nasıl cesaret buluyor ve bizden umut bekliyorsunuz? Bugüne kadar söylediğiniz boş sözlerle benim ve benim gibi gençlerin çocukluğunu ve hayallerini çaldınız” dedi. Bu eleştiri karşısında şoka uğrayan BM’ye üye ülkelerin liderleri, sözler karşısında şaşkınlıklarını fazla belli etmemeye çalışarak genç aktivisti dinlemeye devam ettiler.

Dünya Çapında Eylem Başlatmıştı

16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg, dünya genelinde 1 milyon 400 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşen “İklim için Okul Grevi” sloganıyla bir protesto başlatarak gündeme gelmişti. Genç aktivist Fransa, Brezilya, Almanya, Arjantin ve Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele etmekte yetersiz kaldıkları gerekçesiyle, BM’ye resmi bir dilekçeyle başvuru yapıp şikayet etmişti.

Zirveye gelmesi de farklılığını belli eden aktivist, fosil yakıt kullanmadan yelkenliyle İngiltere’den çıkıp Atlantik Okyanusu’nu geçerek New York’a ulaşmış ve İklim Zirvesi’ne katılmıştı. Greta Thunberg açıklamasının devamında ise; “Ben en azından, şanslı çocuklardan biriyim. Ekosistem çökmek üzere. Milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Dünya, kitlesel bir yok oluşla karşı karşıya gelmiş durumda ve siz toplantılarınızda sadece ekonomik büyümelerinizden ve paradan bahsediyorsunuz. Buna nasıl cüret edebiliyorsunuz? Buraya gelerek, iklim değişiklikleri için mücadele ettiğinizi söylüyor ve bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Artık gençler, sizlerin ihanetinizin farkındadır. Gelecek nesiller olarak, bizlerin her zaman gözümüz üzerinizde olacak” dedi.

Trump’a Bakışları Dikkatlerden Kaçmadı

Diğer yandan İklim aktivisti Thunberg’in, ABD Başkanı Donald Trump konuşurken adeta nefretle bakması, objektiflerden kaçmadı. Sert bakışlarla ABD liderini dinleyen aktiviste liderler büyük ilgi gösterirken, başta Almanya başkanı Angela Merkel olmak üzere bazı liderler genç kız ile karşılıklı oturarak, kısa görüşmeler gerçekleştirdi.