Kulvar Haber

Grip nedir, Grip nasıl geçer?

Grip nedir, Grip nasıl geçer?
25 views
31 Ağustos 2019 - 2:15

Özellikle soğuk havalarda daha sık görülmekle birlikte, bazen her mevsim ve her yaştan insanda görülebilecek rahatsızlıklardan birisi olan grip nedir, grip nasıl geçer? Sorusunun cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Grip nedir?

Titreme, ağrı, halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan influenza isimli bir virüsün neden olduğu, bulaşıcı ve viral bir enfeksiyondur diyerek, grip nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Normal şartlarda bazı şeylere dikkat edilmesi halinde daha hızlı bir şekilde iyileşme sürecinin bulunduğu hastalık, kronik hastalığı bulunan kişilerde, yaşlı ve çocuklarda yoğun bir şekilde görülebilmekte ve ölümcül olabilmektedir. Hapşırık ve öksürük ile yayılabilen viral bulaşıcı bir hastalık olan grip, çeşitli ağrılar ve yüksek ateş gibi kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek şekilde devam eder. Genel olarak birkaç hafta içerisinde geçen yapıya sahip olsa da, gerekli hassasiyet gösterilmemesi durumunda bu süreç uzayabilmektedir.

Grip belirtileri nelerdir?

·38 derece ve üzerinde görülen yüksek ateş, gribin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

·Sık ve yoğun baş ağrısı görülür. Ağrı genellikle zonklama olmadan ortaya çıksa da, kimi hastalarda zonklama şeklinde de görülmektedir.

·Halsizlik ve yorgunluk, gribin belirtileri arasında önemli yer tutar. Buna bağlı olarak eklem ve kaslar da ağrılar meydana gelir.

·Nefes almada zorluk çekme, sıklıkla hapşırma, öksürmek ve yoğun burun akıntısı da, gribin önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Grip nasıl geçer? Grip tedavisi

Bu rahatsızlık için, tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Grip ve soğuk algınlığı ilaçları, burun tıkanıklığı, öksürük şurupları, ağrı ve ateş için farklı ilaçların kullanılması mümkündür. İlaçların kullanımı ile birlikte hastanın ani olarak terleyip bir anda soğuğa maruz kalmasına, engel olması gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı için tuzlu burun spreyleri, hastalığın görüldüğü dönemde oldukça yardımcı ürünler arasındadır. Hastanın bu süreçte büyük bir iştah kaybı yaşaması, hastalığın etkilerini daha fazla arttırmaktadır. Bu nedenle hastanın beslenmesine daha fazla önem göstermesi ve zorlanarak da olsa, özellikle sıcak yiyecekler yemesi faydalı olmaktadır.

Beslenme: grip hastalığı süreci boyunca, hasta her ne kadar iştah kaybı yaşasa da mutlaka beslenmesine çok dikkat etmelidir. Büyük bir iştahsızlığın ortaya çıkması sebebiyle hastanın yemekleri uzun süre ihmal etmesi, bağışıklık sisteminin bu süreçte daha fazla zayıflamasına sebep olmaktadır.

Ortam sıcaklığı: yine süreci etkileyen bir başka faktör de, hastanın bulunduğu ortamın sıcaklığıdır. Ani ısı değişiklikleri hastalığın iyileşme sürecinde, hastayı daha fazla olumsuz etkilemektedir.

Grip aşısı:grip nasıl geçer sorusuna verebileceğimiz cevaplardan biriside, grip aşılarıdır. Grip aşıları mevcut hastalığın geçmesi konusunda önemli bir yardımcı olmasa bile, hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırılmaktadır. Bu nedenle, grip riski altında bulunan kişiler, düzenli bir şekilde grip aşısı yaptırmalıdır.

Bunların dışında nane limon, sıcak limonata ve c vitamini bakımından zengin besinler tüketmek, iyileşme sürecini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

Gripten korunma yolları

·Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle, özellikle grip rahatsızlığı bulunan kişilerle iletişimde, mümkün olduğu kadar dikkat edilmelidir.

·Ellerinizi mutlaka daha sıklıkla yıkayın.

·İnsanların size karşı öksürmesini ya da hapşırmasına engelleyin.

·Her sene düzenli bir şekilde, grip aşısı olmaya özen gösterin.

·Sebze ve meyveleri bol tüketerek, bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

·Düzenli bir şekilde egzersiz yapın.

·Ani ısı değişimi gibi şeylere maruz kalmaktan uzak durun.

Grip nedir, grip nasıl geçer? Sorusuna cevap verdik. En fazla merak edilen sağlık bilgileri için sitemizi her zaman ziyaret edebilirsiniz.