Kulvar Haber

Grip Nedir? Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Grip Nedir? Önleme ve Tedavi Yöntemleri
38 views
11 Mart 2019 - 16:28

Grip kişiden kişiye kolay ve hızlı bir şekilde yayılan solunum sisteminin viral bir enfeksiyonudur.

Belirtileri ateş, kas ağrıları ve yorgunluğu içerir. Grip tedavisi temel olarak semptomları azaltmak ve rahatlık sağlamak amaçlıdır. Bunlar içerisinde aşı, en iyi korunma yöntemidir.

Grip tedavisi evde nasıl yapılır? aşı faydalı mıdır?

Olgunlaşmamış veya zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde, zatüre ve bronşit gibi gripten dolayı ciddi komplikasyonlar gelişmesi riski daha yüksektir.

Türkiye’de yaklaşık dört kişiden biri her yıl gripten etkilenmektedir. Bu insanların birçoğu semptom geliştirmeyecek olsa da yine de grip hastalığına yakalanabilir, bu nedenle aşılama önemlidir.

Grip neden oluşur?

Grip, solunum sisteminin enfeksiyöz hastalığıdır. Burun, boğaz ve akciğerleri kapsar. Grip hastalığı, grip virüslerinin farklı varyasyonlarından kaynaklanır.

Ana virüs varyasyonları, bağışıklık sistemlerimizde tanınmamasına yol açan genetik değişime (mutasyona) uğrar. Bu yüzden insanların bağışıklık için her yıl yeni bir aşı yaptırması gerekir.

Her kış dolaşan yıllık grip virüsleri genellikle yaygın hastalıklara neden olmaz. Bununla birlikte, bazen, birçok insanın aynı anda etkilendiği grip salgınlarını da ortaya çıkarır.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Her ikisi de solunum yolu hastalıklarıdır ve aynı semptomların bazılarını (örn. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı) paylaşır, bu nedenle farkı söylemek zor olabilir.

Asıl ayrım, grip virüsünün daha ciddi bir hastalık olduğudur. Semptomların daha yoğun bir şekilde hissedilmesi, ciddi komplikasyonlar ve bazen ölüm riski taşıması ile sonuçlanır.

Hastalığın süresi başka bir fark noktasıdır: soğuk algınlığı semptomları birkaç gün hasta hissetmenize neden olurken, grip semptomları birkaç gün ila iki hafta rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Bunun yanı sıra gripten farklı olarak,soğuk algınlığına karşı korunacak bir aşı yoktur ve soğuk algınlığını etkili bir şekilde tedavi etmek için anti-viral ilaçlar geliştirilmemiştir.

Girip Belirtiler ve tanı

Aniden ortaya çıkabilecek grip belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Ateş ve titreme
 • Öksürük, boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya havasız burun
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Tahriş olmuş ve sulanmış gözler

Özellikle çocuklarda grip enfeksiyonu sırasında bulantı, kusma ve ishal de görülebilir. Grip olan kişilerin çoğunun bir ila iki hafta semptomları görülür ve ardından herhangi bir problem yaşamadan iyileşir.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde zatürre ve bronşit gibi ciddi ve potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan komplikasyonlar gelişebilir .

Grip teşhisi kişinin, semptomlarına ve hastalığı taşıdığı bilinen diğer insanlarla ilişkisine dayanır.

Grip Tedavisi

Grip tedavisi temel olarak semptomları hafifletmeye ve kişiyi olabildiğince konforlu hale getirmeye odaklanır. Bu, evde (diğer insanlardan uzak) bol miktarda yatak istirahati almayı, bol miktarda sıvı tüketmeyi, soğuk pres kullanarak kas ağrılarını ve ateşi hafifletmek için parasetamol almayı içerir.

Yüksek risk altındakiler arasında yaşlılar, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve kronik rahatsızlıkları ( astım , diyabet ve böbrek hastalıkları dahil ) olanlar gösterilebilir.
Tedaviye ihtiyaç duyup duymadıklarını öğrenmek için doktorlarına hastalık ilerlemeden başvurmaları gerekmektedir.

Belirtilerin şiddetini azaltmak ve komplikasyonları önlemek için reçetede antiviral ilaçlar olacaktır.Erken evrede grip benzeri meningokok menenjiti gibi bir hastalık daha ciddi bir durum oluşturabileceği için, tıbbi yardım daha erken aranmalıdır.

Grip Aşısı

Yıllık grip aşısı yaptırarak mevsimsel gripten kaynaklanan hastalık ve ölümler önlenebilir.

Grip nedir? Nasıl tedavi edilir? Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Mevsimsel aşılama, özellikle risk altındaki bir grup için önerilmektedir.
Grip belirtileri geliştirirseniz, aşağıdakileri içeren hastalığın diğer kişilere yayılmasını önlemek için temel hijyen uygulamalarını izlemelisiniz:

 • Ellerinizi düzenli ve iyice yıkayın ya da alkol bazlı bir el losyonu kullanın
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının
 • Yemek yeme veya içme gereçlerinizi paylaşmayın
 • Belirtileriniz olduğu sürece işten veya okuldan uzak durun.