Kulvar Haber

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım, Hamile miyim?

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım, Hamile miyim?
30 views
27 Eylül 2020 - 22:14

Hamilelik şüphesi duyanlar tarafından sorulan hamile olduğumu nasıl anlarım? Veya hamile miyim? Gibi sorulara fiziki bir kontrol yapılmadan verilecek cevaplar kesinlik kazandıracak nitelikte olmasa da, bazı hamilelik belirtileri kesine yakın sonuçlar vermektedir.

Gebeliğin belirtileri üzerinde yoğunlaşarak en önemli belirtilerin görülmesi halinde daha fazla gebelik şüphesi duyulması mümkündür. Gerek zayıf ve gerekse kuvvetli belirtilerin yer aldığı bu yazımızda, özellikle birkaç kuvvetli belirtinin görülmesi durumunda hamile olduğunuza dair daha fazla şüphe duyabilirsiniz.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gebelik Testi

Hamilelikten şüphelendiğiniz durumda doktora gitmeden hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu, evde hamilelik testi yapmaktır. Basit birkaç adımda yapabileceğiniz bu testin sonucunun pozitif çıkması, gebe olduğunuzun kesine yakın göstergesidir. Gebelik testleri, %100’e çok yakın oranlarda doğru sonuçlar vermektedir.

Adet Gecikmesi

Gebeliğin önemli belirtilerinden biri olan adet gecikmesi, gebelikle birlikte görülmektedir. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak adet takviminde azda olsa gecikme olacağı için, gebelikten şüphe duymak için biraz beklemek gerekir. Gecikmenin uzun süre devam etmesi durumunda, hamilelikten şüphelenilebilir. Çünkü gebelik sürecinde, kadınlar fiziki şartlar nedeniyle adetten kesilirler.

Göğüslerde Hassasiyetin Artması

Gebelik sürecinde, kadınlarda psikolojik ve fiziki değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de, göğüslerin normal zamana göre iyice hassaslaşmadır. Bir yandan daha dolgunlaşan göğüs uçları diğer yandan dokunmalara karşı daha hassas bir hale gelmişse, bu durum şüphe duyulabilecek bir şeydir.

Koku Hassasiyeti

Gebelik belirtileri arasında yer alan önemli maddelerden biride, kokulara karşı hassasiyet duymaktır. İnsanlarda koku hassasiyetleri hastalık veya nedeni bilinmeyen şekilde geçici bir süre için olsa da, gebelik sürecinde de en sık rastlanan durumlardan biridir. Tabii ki bunu, tek başına çok önemli bir belirti olarak görmemek gerekir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Daha çok gebeliğin erken dönemlerinde görülen belirtiler olmakla birlikte, hamilelik süreci boyunca sıklıkla görülebilecek belirtiler arasındadır. Herhangi bir hastalık, yolculuk veya tiksinme olmamasına rağmen adet gecikmesi, göğüslerde hassaslaşma gibi belirtiler ile birlikte gebelik için daha fazla şüphe uyandırır.

Sırt ve Bel Ağrıları

Sırt ve bel ağrıları normal zamanlarda da görülebilecek ağrılardır. Ancak bu ağrıların diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkıp artması, hamile olduğumu nasıl anlarım? Sorusuna verilecek cevaplardan biridir.

Vajinal Akıntılar

Gebelikte kahverengi ve tonlarında akıntılar, sık karşılaşılabilecek akıntılardır. Yerleşme kanaması gibi nedenlerle hafif kanın gelmesi veya bu kanın vajinal sıvılarla karışarak kahverengi bir halde gelmesi mümkündür.

Baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk, vücut sıcaklığının yükselmesi gibi diğer belirtilerde, hafif gebelik belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu belirtilerin birkaçının görülmesi durumunda evde gebelik testi yapabilir ve sonucuna göre doktora giderek muayene olabilirsiniz.

Gebelikte Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmektedir. Bu yerleşme esnasında, tutunma kanaması denilen hafif kanamalar veya kahverengi ve açık kırmızı vajinal akıntılar görülebilir. Lekelenme şeklinde gelen bu kanama, gebeliğin ilk iki haftasında ortaya çıkar.

Gebeliğin ilk haftalarında anne adayı normalden daha duygusal, huzursuz ve öfkeli olabilir. Aslında bunlarda birer belirti olarak kabul edilebilir. Belirtiler, ilk iki hafta içerisinde görülebilmektedir.