Kulvar Haber

Hamileler Bisiklete Binebilir mi?

Hamileler Bisiklete Binebilir mi?
18 views
13 Ekim 2020 - 13:00

Gebeliğin anne adayı ve bebek için en hassas dönemlerden biri olması nedeniyle, bu dönemde anne adayları birçok soruya cevap aramaktadır. Bunlardan biri de, hamileler bisiklete binebilir mi? Sorusunun cevabıdır.

Normal şartlarda herkes için iyi bir egzersiz olan bisiklet kullanımı, gebelik sürecinde yaşanan hassasiyet nedeniyle daha temkinli yaklaşılan bir durumdur. Bu sorunun cevabını ve hamilelikte bisiklet kullanımı hakkındaki birçok detayı, yazımızın devamında sizler için paylaştık.

Hamileler bisiklete binebilir mi?

Hamile kadınların bisiklete binip bilmeyecekleri konusunda kesin bir bilimsel açıklama yoktur. Ancak bisiklet kullanmanın fiziksel ve ruhsal faydaları dikkate alındığında, hamile kadınlara kendilerini zorlamadan bisiklete binmeleri tavsiye edilir.

Bisiklet kullanımı sırasında herhangi bir komplikasyon görülmemesi veya zorluk yaşanmaması durumunda, faydalı olan bu spor aktivitesi tavsiye edilebilir. Ancak gebelik gibi hassas bir süreçte tüm spor aktivitelerinde olduğu gibi, anne adayının bisiklet kullanırken azami dikkati göstermesi gerekir. Hamilelikte kilo alımını yavaşlatmak ve daha sağlıklı bir gebelik geçirmek için, bisiklet egzersizleri faydalı kabul edilir.

Hamileliğin ilerleyen dönemleri için tavsiye edilmez

Hamileliğin erken dönemlerinde kanama ya da düşük riski bulunmuyorsa bisiklete binmek de herhangi bir sakınca görülmemektedir. Ancak uzmanlar ilerlemiş gebelik durumlarında bisiklete binmenin sakıncalı olabileceği konusunda uyarmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise vücut ağırlığının artması ve anne karnının daha gergin olması sebebiyle, vücuttaki denge merkezinin yer değiştirmesidir. Böyle durumda pedal çevirirken yaşanacak zorluk, gebeliğe çeşitli zararlar verme riski taşır.

Hamilelikte bisiklet kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte bisiklet kullanmaya devam etmek istiyorsanız, aşağıdaki uyarıları dikkate almanız sizin ve bebeğin sağlığı için faydalı olacaktır.

Kendinizi fazla zorlamayın

Bisiklete binmenin faydalı bir spor aktivitesi olduğunu unutmadan, aşırıya kaçmanın size fayda sağlamayacağını da unutmamak gerekir. Özelliklere gebelik sürecinde her türlü aşırılık bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden bisiklet kullanırken yorulduğunuzu hissettiğinizde, ara vererek dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yanınızda mutlaka su bulundurun

Yetişkin her sağlıklı birey için, günlük ortalama 2 buçuk litre su içmek oldukça faydalıdır. Hamilelikte ise su ihtiyacı bunun biraz daha üzerindedir. Özellikle bisiklet kullanımı gibi spor aktiviteleri yapan kişiler, günlük mutlaka ihtiyaçları olan suyu tüketmelidir. Bisiklet kullanırken yanınızda mutlaka su bulundurmaya özen gösterip, vücudun bu süreçte susuz kalması engellenmelidir.

Kask takmayı unutmayın

Bisiklet kullanımlarında gebelik olsun veya olmasın önemli güvenlik rutinlerinden biri, kask kullanmaktır. Her türlü tehlikeyi düşünerek kullanacağınız kask, bazı durumlarda hayati öneme sahip olabilir.

Kalp hızı monitörü kullanımı

Gebelikte bisiklet kullanırken, kalp ritminin belirli bir dengede kalması önemlidir. Spor aktivitelerinde kalp daha hızlı çalışacağı için, kalbin aşırı çalışması durumunda bazı sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Kalp hızı monitörü kullanarak kalbinizin dakika da kaç kez attığını kontrol altında tutabilirsiniz. Bisiklet kullanırken kalbin dakikada 140’dan fazla atmadığından emin olun. Kalp ritminin artması durumunda, biraz dinlenip 140’ın altına inmesini bekleyin.

Olası bir kazada bebek hareketlerine dikkat edin

Yaşayacağınız olası bir kazada bebek hareketlerinde herhangi bir azalma hissettiğiniz durumda, mutlaka doktora başvurarak durumunuz hakkında bilgi verip muayene olmanız sağlıklı olacaktır.

Trafik yoğunluğu olmayan bölgeleri tercih edin

Gebelikte aşırı stres, bebeğin ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde gelişimini engeller. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bisiklet kullanmak sizi fazlasıyla strese sokacağı için, mümkün olduğu kadar trafiğin az olduğu veya hiç olmadığı yerlerde bisiklet kullanmaya özen gösterin.

Bisiklet kullanmak hamileler için neden faydalı bir spordur?

Hamilelikte bel bölgesine ağırlık verilerek yapılacak egzersizler, sağlıklı bir gebelik için zararlı olabilir. Gebelik sürecinde yapılabilecek birçok egzersiz çeşidi bulunmakla birlikte, bunlar arasında en faydalı olanlardan biri de bisiklet kullanmaktır.

Hem sert bir spor olmaması ve hem de mekanı bağımlılık sorumluluğu bulunmaması nedeniyle, bisiklet binmek ruh ve beden sağlığı için daha faydalı bir aktivitedir. Bacak ve bel altı kısmının gelişimine fayda sağladığı için, düzenli olarak bisiklet binenler kişilerde doğum sancıları daha az olacaktır. Ayrıca kolay doğum için bisiklet binmenin faydalı bir spor aktivitesi olduğu bilinir.