Kulvar Haber

Hamileler Uçağa Binebilir mi?

Hamileler Uçağa Binebilir mi?
23 views
14 Ekim 2020 - 13:00

Uçak fobisi sadece hamileler için değil, kadın erkek birçok insan için geçerlidir. Gebelik sürecinin anne adayları için en hassas bir dönem olması nedeniyle, hamileler uçağa binebilir mi? Sorusu gebelik döneminde uçağa binmesi gereken kadınlar ve eşleri tarafından sorulmaktadır.

Uçak yolculukları hızlı oldukları gibi güvenli bir yolculuk olsa da, bazı durumlarda hamile kadınlar için farklı riskler doğurabilir. Özellikle ciddi uçak fobisi olan kişiler başta olmak üzere, hipertansiyon ve kalp hastaları üzerinde de olumsuz etkileri bulunabilir. Ancak uçağa binmenin tüm kalp ve tansiyon hastaları üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını söylemek de mümkün değildir.

Hamileler Uçağa Binebilir mi?

Hamileler için uçağa binmek güvenli mi? Sorusuna kesin bir cevap verecek olursak, bazı özel haller dışında hamilelerin uçağa binmesi son derece güvenlidir. Hamilelik nedeniyle birçok kadın haklı kaygılardan dolayı uçak yolculuğu yapmak da bazı endişeler duyarlar.

Uçak firmalarının hamile kadınlardan uçabilir raporlu tarzında doktor tavsiyesine dayalı belge istemeleri de, hamile kadınlardaki bu kaygıyı daha fazla artırmaktadır. Uzmanlar uzun mesafeli uçuşlarda uçakların kabin basınç ayarları olmaları nedeniyle uçuşların hipertansiyon, diyabet, kanama, erken doğum ve hamilelik için önemli risklerin bulunduğu rahatsızlıklar olmaması durumunda, uçak yolculuğunun oldukça güvenilir olduğunu belirtmektedir.

İkiz gebeliklerde tekil gebeliklere göre, uçak yolculuğunun biraz daha risk taşıdığı bilinmektedir. Kabin basınç ayarlı uçaklarda hamile kadınların, gebeliğin 36 haftasına kadar yolculuk yapmalarında bir sakınca görülmemektedir. Yukarıdaki sayılan sağlık sorunlarına benzer durumların olmaması halinde, gebeliğin 36. Haftasına kadar anne adayları rahat bir şekilde uçak yolculuğu yapabilirler. Zaten havayolu şirketleri de hamileliğin 36. Gebelik haftasından fazla olması durumunda yolcu almamaktadır.

Aslında bu durum uçuşun hamilelik üzerindeki riskleri nedeniyle değil, uçuş esnasında olası doğumlara karşı alınan bir önlemdir.

Hangi durumlarda hamilelerin uçağa binmesi tavsiye edilmez?

Ciddi kalp rahatsızlığı bulunup gebelik sürecinde olan kadınların, uçak fobisi olmaları durumunda uçuş yapmaları ve ciddi riskler içerebilir. Bu nedenle uçak fobisi ve kalp rahatsızlığı bulunan hamile kadınların, uçağa binmeleri tavsiye edilmez.

Yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları veya solunum sıkıntısı yaşayan hamile kadınların uçağa binmeleri yine risk taşımaktadır. Plasenta yetmezliği yaşayan anne adaylarının uçakla seyahat etmeleri önerilmez. Ciddi derecede kansızlığı bulunan anne adaylarına da uçak yolculuğu yapmamaları tavsiye edilir.

Hamileler kaçıncı haftadan sonra uçağa alınmaz?

Anne adayında herhangi bir sağlık problemi bulunmasa bile, havayolu şirketleri gebeliğin belirli haftalarından sonra hamile kadınları uçağa almazlar. Bunun en önemli nedeni uçakta doğum yapmak için yeterli olanakların bulunmaması veya gebelik için uçak yolculuğunun taşıdığı diğer riskler olarak bilinir.

İkiz veya daha fazla çoğul gebeliklerde, 32. Haftadan sonra hamile kadınlar uçağa alınmazlar. Tekillik gebeliklerde ise 35. Haftadan sonraki gebe kadınların uçağa alınmadıkları bilinmektedir.

Uçak yolculuğu yapmak durumunda olan ve gebeliğin 28 ile 35. Haftası arasında bulunan kadınların ise, doktor raporu alarak uçağa bilmeleri mümkündür. 28. Haftaya kadar olan gebeliklerde ise, hamile kadınların uçak yolculuğu yapmalarında önemli bir sağlık problemi yoksa herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Uçak yolculuğu yapacak hamilelerin dikkat etmesi gerekenler

Hamileyken uçak yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, şunlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Yukarıda belirtilen haftalar için uçak yolculuğu yapacak hamile kadınlar için gerekli olan doktor raporu, birkaç gün önceden alınmalıdır.
  • Kan dolaşımını harekete geçirmek için uzun uçak yolculuklarında kabin görevlisinden yardım isteyerek, uçağın koridorunda biraz yürüyüş yapmak faydalı olacaktır.
  • Uçuş boyunca yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olun.
  • Özellikle yukarıda belirttiğimiz sağlık sorunlarını yaşıyorsanız, uçak yolculuğunun sizin için risk taşıdığını unutmayarak uçak yolculuğunuzu iptal etmeniz en sağlıklı seçenek olacaktır.

Hamilelikte uçak yolculuğu için doğru bilinen yanlışlar

Hamilelikte uçak yolculuğu hakkında doğru bilinen bir takım yanlışlar bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı, uçakta doğan bebeklerin ömür boyu ücretsiz uçak yolculuğu yapabileceği yöndedir. Doğru bilinen bir diğer yanlış ise hangi ülkenin üzerinde doğum yapıldıysa, bebeğin o ülkenin vatandaşı olacağını bilgisidir.