Kulvar Haber

Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Sorunların Tanı ve Tedavisi

Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Sorunların Tanı ve Tedavisi
9 views
07 Nisan 2019 - 13:12

Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Sorunların Tanı ve Çözümü! Hamilelik ve hamilelikten sonraki ilk haftalar/ aylar, her iki ebeveyn için de önemli bir psikolojik değişim zamanıdır.

Hamilelik sırasındaki bu psikolojik sorunlar; ebeveynlik, öz kimlik, çift ilişkisi ve ebeveyn-bebek bağlanma aşaması için hazırlık ve uyum sağlamada yardımcı olur. Ayrıca, hamilelik depresyonu ve hamile kadının psikolojik durumu dinamiktir ve her üç aylık dönem boyunca periyodik olarak değişir.

Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Sorunların Tanı ve Çözümü
Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Sorunların Tanı ve Çözümü

Hamilelik sırasındaki duygusal iniş ve çıkışları kavrayabilmek için, bu hayati dönemde psikolojik değişimlerin anlaşılması önemlidir.

Bu aynı zamanda zihinsel sağlık sorunlarının çok erken bir aşamada tespit edilmesinde ve ele alınmasında da yardımcı olacaktır. Bazen psikolojik değişiklikler de önemli strese neden olabilir.

Bu makale, hamilelik sırasındaki ve sonrasındaki psikolojik değişikliklere kısa bir genel bakış sunmaktadır.

Hamilelik Depresyonu ve Farklı zamanlardaki duygusal değişiklikler:

Hamilelik depresyonu ve diğer psikolojik sorunlar birçok anne adayında görülebilir. Bunları dönem dönem ele alacak olursak:

İlk üç aylık dönem

Bu süre zarfında, olumlu duygular (heyecan, mutluluk ve neşe gibi) ile olumsuz duygular (inançsızlık, beklenti, endişe ve göz yaşartıcılık gibi) arasında duygusal dalgalanmalar olabilir.

Bu, hamilelik rahatsızlıkları ( bulantı / kusma , reflü, uykusuzluk )

 • Planlı / plansız hamilelik
 • Finansal durumlar
 • Aile desteği
 • Yaşam tarzı kısıtlaması algısı
 • Bağımsızlık kaybı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

İkinci üç aylık dönem

Her ne kadar ikinci üç aylık dönemde bile duygu durum dalgalanmaları devam etse de olumsuz duygular bu süreçte azalabilir.

Bunun nedeni bulantı ve kusmanın azalması, değişikliklere daha fazla adaptasyon, sağlık uzmanlarından hamilelik bakımı hakkında detaylı bilgi alınmasına bağlıdır.

Araştırmalar, zihinsel sağlık sorunlarının (endişe ve hamilelik depresyonu gibi), ikinci trimester döneminde(birinci ve üçüncü trimesterlere kıyasla) daha az rastlandığını göstermiştir.

Üçüncü üç aylık dönem

Olumsuz duygular bu süre içinde tekrar geri gelebilir. Bunun nedeni artan rahatsızlık (pelvik kuşak ağrısı / sırt ağrısı gibi), uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik olabilir.

Ayrıca, aşağıdaki hamilelik depresyonu gibi psikolojik değişiklikler üçüncü trimester döneminde (birinci ve ikinci trimesterlerle karşılaştırıldığında) daha belirgin hale gelir:

1) Ebeveynliğe geçiş

Hamilelik ebeveynlik için önemli bir psikolojik dönüşümün başlangıcıdır. Bu, ebeveyn olarak yeni bir kimlik oluşturmada oldukça karmaşık bir psikolojik süreçtir.

Önceden var olan öz-kimlik duygusu bir değişiklik / adaptasyon geçirir. Bazı duygusal değişimler (duygusal değişkenlik, geçici düşük ruh hali, korku / endişe, belirsizlik, çatışma ve gerileme gibi) bu tür büyük bir dönüşümün sonucudur.

Bu semptomlar gebelik sırasında geçici, hafif, oldukça normal ve yaygındır. Bu nedenle, hamileler güvence altına alınmalıdır.

Bununla birlikte, eğer semptomlar kalıcı ve yaşam kalitesi üzerinde bir etkiye sahipse, herhangi bir zihinsel sağlık durumunu saptamak için daha ileri bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulur.

2) Çevre ve Aile

Bebeğin doğumundan sonra, kadının (ve eşinin) diğer aile üyeleriyle (kendi annesi ve diğer çocukları gibi) ilişkisi, değişen rollerden dolayı yeni bir şekil alır.

Hamilelik ve doğum deneyimi, aşağıdakilerden önemli ölçüde etkilenir:

 • Eş ve aile ile ilişki.
 • Sosyal destek
 • Ait olduğu topluluğun kültürü / gelenekler

Hamilelik Depresyonu ve Psikolojik Değişikliklerin Klinik Önemi

Hamilelik sırasında ortaya çıkan belirli spesifik psikolojik stresler vardır. Hamile kadın (ve eşi) psikolojik strese ve zihinsel sağlık sorunlarına açık hale gelebilir. Her bireyin başa çıkabilme toleransı farklıdır. Genel olarak, perinatal dönemdeki başa çıkma mekanizması aşağıdakilere bağlıdır:

 • İyi bir zihin sağlığı
 • Sağlıklı bir partner ilişkileri
 • İyi bir çocukluk deneyimi
 • Aile / arkadaşlar / Akran çevresinden gelen sağlam bir destek ağı.
 • İyi bir doğum öncesi bakım

Ebeveynliğe Geçişi Engelleyen Faktörler

Yukarıdakileri göz önüne alarak, ebeveynliğe geçişi engelleyebilecek faktörler şunlardır:

 1. Tedavi edilmeyen akıl sağlığı koşulları
 2. Kötü çift ilişkisi
 3. Güvensiz Yetişkin stilleri.
 4. Kötü çocukluk deneyimleri (ihmal / istismar / kötü muamele, kötü ebeveynlik, büyürken şiddete tanık olma gibi).
 5. Çevreden ve yakınlardan gelecek destek ağının eksikliği.
 6. Kötü doğum öncesi bakım ve travmatik deneyimlerle doğum sırasında bakım.

Kişisel beklentiler genel hamilelik ve doğumu nasıl etkiler?

Hamile bir kadının hamilelik ve doğumla ilgili beklentileri (hem umutlar hem de korkular) genellikle aşağıdakilerden kaynaklanır:

 • Medya / sosyal medya / arkadaşlar / aile üyeleri tarafından tasvir edilen resimler
 • Kişisel deneyim (önceki hamilelik veya birinin hamileliği / doğumuna tanıklık etme gibi).

Her hamilelik yolculuğu ve deneyimi benzersizdir. Bu nedenle, beklentiler gerçek hayatta yaşananlardan oldukça farklı olabilir. Sağlık profesyonelleri beklentileri keşfetmek için her türlü çabayı göstermelidir.

Korku ve endişeleri gidermek için uygun açıklamalar yapılmalıdır. Hamile kadın (ve aile) bakım merkezinde ve tüm karar alma süreçlerinde yer almalıdır.