Kulvar Haber

Hamilelik Hormonları Nelerdir?

Hamilelik Hormonları Nelerdir?
16 views
15 Ekim 2020 - 13:00

Hamilelik sürecinde anne adayının fiziksel ve ruhsal bir takım değişikliklere uğramasının temel nedeni, gebeliğin oluşması ile birlikte vücutta salgılanan hormon türleri ve bunların seviyeleridir.

Annelik hormonları olarak da bilinen bu hormonlar, gebeliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve aynı zamanda doğum esnasında anne adayının rahatlaması için fazlaca öneme sahiptir. Bu hormonların bazısı henüz döllenme gerçekleşmeden önce salgılanırken bazısı ise hamileliğin oluşması ile birlikte, doğuma kadar geçen süreç boyunca salgılanmaktadır.

Hamilelik Hormonu Nedir?

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte bebeğin anne rahminde sağlıklı bir şekilde tutunup doğuma kadar yine sağlıklı olarak gelişmesine yardımcı olan hormonlardır. Annelik hormonlarının salgılanması sadece bebeğin gelişimi için değil aynı zamanda anne adayının rahat bir hamilelik ve doğum gerçekleştirmesi için de önem taşır.

Gebelik sürecinde salgılanan hormonlar ve bu ormanların vücuttaki etkileri şu şekildedir. Gebelikte hormonların etkileri gebelik dönemi boyunca anne adayının fiziksel ve duygusal değişimlerinin tamamı, salgılanan bu hormonlardan kaynaklanır.

Hamile kadınlardaki anlık duygu değişiklikleri yine hamilelik hormonları sebebiyle görülmektedir. Kadın neşeli ve huzurlu iken bir anda kaygılı ve huzursuz bir ruh hali kazanabilir. Bu hormanlar anne adayının ruhsal ve fiziksel değişiklikler yaşamasının önemli bir nedenidir. Zira kadın vücudunda yaşanan değişiklikler gebeliğin ileri ki süreçlerine doğuma vücudunun fiziksel olarak hazırlanmasına neden olur.

Hamilelik Hormonları Nelerdir?

Östrojen Hormonu

Gebelik döneminde salgılanan hormonlardan biri olan östrojen hormonu, menopoz ve adet dönemlerinin yanı sıra cinsel ilişki esnasında da salgılanır. Hamilelikte anne adayının vücudunun bebeğin sağlıklı bir şekilde taşıması ve doğumdan sonra emzirmesine hazır hale gelmesi, östrojen hormonu ile mümkündür.

Döllenmeden sonra oluşan embriyonun anne rahminde sağlıklı bir şekilde tutulması için yine önemli olan östrojen hormonu, emzirme döneminde de daha fazla anne sütü sağlanmasına yardımcı olur.

HCG hormonu

Kadının gebelik testi yaptığında idrar veya kanında HCG hormonu tespit edilmesi, hamile olduğunun kesin kanıtıdır. Hamileliğin müjdeleyicisi olan bu hormon ayrıca döllenen yumurtanın etrafında bulunan ve ileriki süreçte plasentaya dönüşen hücreler tarafından sağlanmaktadır.

Relaksin hormonu

Pelvis kemikleri ve rahim boynunda esnemenin meydana gelmesine yardımcı olan relaksin hormonu, yeni kan damarlarının oluşmasına katkı sağlayarak, döllenen yumurtanın anne rahminde kalacağı uygun ortamın hazırlanmasına yardımcı olur.

Bebeklerin doğum esnasında daha rahat çıkmasını sağlayan eklemlerin gevşemesine de yardımcı olan relaksin hormonu, doğum esnasında rahatlık sağlanması için önemli bir hormondur.

Oksitosin hormonu

Doğumun rahat gerçekleşmesine yardımcı olan oksitosin hormonu, aşk hormonu ismi ile de bilinir. Bu ormanın en önemli faydalarından biri rahim kaslarının düzenlenmesini sağlayarak, kasılmaların sayesinde doğum esnasında bebeğin dışarı doğru itilmesine yardımcı olmasıdır.

Bu hormon daha çok anne adayının maruz kaldığı çevresel ve fiziksel faktörlere göre salgılanır. Anne adayı doğum esnasında kendini güvende hissetmediği durumlarda daha az salgılanması nedeni ile dolamanın daha zor gerçekleşmesi söz konusudur.

Cinsellik sırasında da salgılanan oksitosin hormonu, spermin kadın rahmine sağlıklı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olarak gebeliğin gerçekleşmesi için önemli bir yere sahiptir. Doğumdan sonraki süreçte salgılanmaya devam eden bu hormon anne sütünün gelmesine yardımcı olduğu gibi, rahmin doğumdan sonra eski haline gelip toparlanmasını sağlamaya da yardımcı olur.

Progesteron hormonu

Yumurtlamanın ardından salgılanan progesteron hormonu, rahim içi dokusunun döllenen yumurtaya uygun hale gelmesini sağlamaktadır. Gebeliğin sağlıklı şekilde ilerlemesinde önemli pay sahibi olan progesteron, gereksiz rahim kası kasılmalarını önleyerek daha rahat bir hamilelik yaşanmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemi kasları üzerinde etkili olan bu hormonun, hamilelikte kabızlık gibi sorunların görülmesine neden olduğu da bilinmektedir. Progesteron hormonunun olumsuz yanları ise gebelikte ayakların şişmesine ve sık idrara çıkma gibi durumların görülmesine neden olmasıdır.