Kulvar Haber

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?
32 views
02 Eylül 2019 - 15:25

Anne ve bebek için en önemli dönemlerden birisi olan gebelik süreci, dikkat edilmesi gereken hassas bir dönemdir. Hamilelikte beslenme, bebeğin gelecek hayatını da sağlık açısından olumlu ya da olumsuz etkileyecek bir dönem olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle gebelikte beslenme, süreç içerisinde en fazla dikkat edilecek konuların başında gelmektedir.

Anne adayı kendi sağlığı kadar, karnında taşıdığı bebeğin hayatı boyunca sağlıklı bir birey olmasını da düşünmek zorundadır. Bu nedenle yazımızın devamında bu önemli süreçte, nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında önemli bilgiler sunduk.

Hamilelikte beslenme listesi nasıl olmalıdır?

Bu hassas dönemde anne adayı, özellikle işlenmiş fast food tarzı gıdalardan mutlaka uzak durmalıdır. Ayrıca kola ve yapay meyve suları gibi içeceklerde, bu süreçte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerdir. Kalorisi düşük doğal yiyeceklerin yanı sıra protein ve vitamin açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek, hamilelikte doğru beslenme adına atılacak adımlar arasındadır.

Süt ve süt ürünleri: gebelik sürecinde süt ve süt ürünleri tüketmek anne sütünü artırdığı gibi, bebeğin ve annenin ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır.

Protein: tavuk ve hindi göğsü, yağsız kırmızı et, balık çeşitleri, fındık ve badem gibi kuruyemişler, kuru fasulye ve diğer baklagiller çeşitlerinden tüketerek, günlük protein ihtiyacı karşılanmalıdır. Hamilelik döneminde alınması gereken protein ihtiyacı, anne adayının kilosunun 1,5 katıdır.

Sebze ve meyve tüketimi: hamilelikte gerekli vitaminlerin alınması da, anne karnındaki bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bol bol, sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Karbonhidratlar: bulgur, karabuğday, çavdar, yulaf ve tam buğday gibi karbonhidrat bakımından zengin besinlerin tüketilmesi, bu süreçte uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Gebelikte beslenme önemliyken, hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olup uygulamakta, anne sağlığı ve bebeğin gelişimi açısından önem taşımaktadır. Bu hassas süreçte aşağıda verdiğimiz çeşitli uyarılara dikkat edilmesi, faydalı olacaktır.

  • Tüketilen tüm yiyecekler, iyice yıkanmalıdır.
  • Hamileliğin aşamasına göre, anne adayı hareket halinde olmalıdır.
  • Asitli içecekler ve yapay meyve sularından kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Bu dönemde sigara ve alkol kullanımı, bebeğin gelişimine büyük olumsuz etkiler katmaktadır. Bu nedenle sağlık bakımından zararlı olan sigara ve alkol kullanımı kesinlikle son bulmalıdır.
  • Rastgele ilaç tüketimi kesinlikle olmamalı, kullanılacak her ilaç için doktor tavsiyesi alınmalıdır.
  • Paketlenmiş raf ürünlerden uzak durulmalıdır.
  • Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler, özellikle bu dönemde sakınılması gereken şeyler arasındadır.
  • Gebelik sürecinde anne adayının rahat elbiseler giymesi, daha kolay bir hamilelik süreci geçirmesi için faydalıdır.
  • Stres kaynağı olan her şeyden uzak durulmalı, zaman zaman doğayla iç içe olunmalıdır.

Sağlık bilgileri ve güncel haberler için, takipte kalın.