Kulvar Haber

Hamilelikte cinsellik hakkında her şey..

Hamilelikte cinsellik hakkında her şey..
54 views
03 Eylül 2019 - 17:25

Başta anne adayı olmak üzere, baba adaylarının da hayatlarının en önemli süreçlerinden birisi, dünyalarının en kıymetli varlıklarından birisi olan çocuklarının şekillenmeye başladığı süreçtir. Bu sürecin ortalama 9 ay gibi uzun bir zamanda tamamlanması, çiftlerin hamilelikte cinsellik için bir takım sorulara cevap aramaların neden olmaktadır. Bizde gebelikte cinsellik hakkında detaylı bilgi almak isteyen okuyucularımıza özel, bu dönemde cinsellik için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Bu süreçte eşler, hamilelikte cinselliğin zararları olduğu konusunda düşüncelere kapılarak bebeğe zarar verdiğinin yanı sıra, erken doğum riskini artıracağını düşünmektedir. Ancak bugüne dek yapılan tüm bilimsel çalışmalar, bu süreçte girilecek cinsel ilişkinin bebek için zararlı olmadığını ve erken doğum riskini artırmadığını göstermektedir. Bunu demişken de hemen belirtelim ki, gebeliğin haftasına göre çeşitli önlemleri almak da gerekmektedir.

Hamilelikte cinsellik kaçıncı aya kadar olabilir?

Şunu net bir şekilde belirtelim ki, uzmanlar son 4-5 haftaya kadar gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca görmemektedir. Bu zamanı aştıktan sonra ise yine net bir sakınca olmamakla birlikte, önceki dönemlere göre daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle ilişki pozisyonları, zorlayıcı ve ani hareketlerden kaçınmak, bu süreçte yaşanacak cinsellik için en dikkat edilmesi gereken hususlarından birisidir.

Bu dönemde özellikle erkeklerin hassas olması gereken bir konuda, annenin artık cinsellik ve diğer önceliklerinden ziyade, annelik duygusunun gün geçtikçe artacak olmasıdır. Bu nedenle anne adayına cinsellik konusunda biraz daha anlayışlı yaklaşmalı, annenin bebeği ile ilgili korkularını anlamaya çalışmalıdır.

Gebeliğin son 4 haftasında ilişkinin fazla önerilmemesinin nedeniyle düşük ya da bebeğin zarar görme tehlikesinden değil, erkeklerin cinsel ilişki esnasında ejakulasyon sıvısında bulunan lidip bileşenlerinin anne rahminde kasılmalara neden olabileceği içindir.

Hamilelikte hangi dönemlerde ilişki önerilmez?

Gebelik dönemde özellikle daha öncesinden tekrarlayan düşük öyküsü bulunan kadınlar için, cinsel ilişki normal anne adaylarına göre biraz daha riskli olabilmektedir. Bu nedenle düşük ve erken doğum olasılığı yüksek olan ve vajinal kanama görülen kadınların, cinsel ilişkiye girmeleri bir takım sakıncaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle bu riskler tam olarak ortadan kalkana kadar, cinsel ilişkiye gebeliğin hangi haftasında olunursa olunsun girmemek gerekir.

Sürekli doktor kontrolleri, bu gibi durumların ve bebeğin sağlıklı gelişiminin takibi için mutlak öneme sahiptir. O nedenle kontrollere aksatmadan gidilmeli, olası tehlikeler önceden belirlenerek gerekli tıbbi önlemler alınmalı ve doktorunuzun vereceği yeni tavsiyelerden kaçınılmalıdır.

Erkek ya da kadında genital bölgede enfeksiyon gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması halinde de, bu sorunlar tedavi edilene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ki bu aslında gebelik öncesinde de dikkat edilebilecek bir durumken, hamilelik sürecinde çok daha büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte cinsellik denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi de, hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Sorunun cevabıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara baktığımızda, yukarıda da değindiğimiz üzere zorlayıcı ve ani hareketlerden kaçınmak ve önceki dönemlere göre daha hassas olmak şartıyla, bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hatta anne adayının orgazm olurken daha fazla endorfin hormonu salgılaması, bebeğe biraz daha fazla kan hormonu salgılanmasına ve bu vesileyle bebeğin gelişimine fayda sağlamaktadır. Ancak dünyanın en faydalı şeylerinin bile aşırılıkta zararlı olduğunu unutmamalı, ilişkilerde de buna göre hareket edilmelidir. Hamileyken cinsel ilişkiye girilmesi esnasında rahimden tepki gelmesi ise, olağan bir durumdur. İlişki sırasında rahimde yaşanan değişiklikler, böyle bir tepkiye neden olabilmekte ve bu durum normal kabul edilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalıdır?

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonlarının nasıl olması gerektiği de, konu hakkında fazlaca merak edilen sorular arasındadır. İlişki esnasında anne adayının rahat etmesi, pozisyonların nasıl olacağını belirleyen önemli bir etkendir. Ancak genel anlamda uzmanlar tarafından bu süreç için önerilen ilişki pozisyonları, partnerin önünde ya da yanında olmak şeklinde tavsiye edilmektedir.

İlişki esnasında erkek kadın üzerine ağırlığıyla baskı uygulamamalı, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki isteksizliği neden olur?

Bu süreçte vücut genelinde meydana gelen değişiklikler olduğu gibi, hormonal ve psikolojik değişikliklerinde anne adayında görülmesi söz konusudur. Bu değişikliklere bağlı olarak, cinsel isteksizlikler ortaya çıksa da, bu durum kalıcı bir sorun olmayıp en geç doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu süreçte cinsel isteksizliğin nedenlerine de kısaca değinecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Mide bulantısı: Anne adaylarının gebelik boyunca sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen mide bulantıları, cinsel isteksizliği artıran sebeplerdendir. Mide bulantısının yoğun görüldüğü dönemlerde, kadının cinsel ilişki için isteksiz olması oldukça olağan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Halsizlik: Cinsel arzuyu o an körelten faktörlerden birisi de, halsizliktir. Nihayetinde iki can taşıyan kadın, bu süreç boyunca sıklıkla halsizlik hissedebileceği için, beraberinde cinsel isteksizliğin görülmesi de doğaldır.

Bazı korkular: Bebeğe ya da gebeliğe zarar gelebileceği korkusu, özellikle ilk gebeliklerin daha hassas olması nedeniyle anne adayının üzerine daha fazla titreyeceği dönem olacaktır. Ancak birkaç kez doğum yapmasına rağmen, hala bu korkuyu yenemeyen kadınların olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Psikolojik nedenler: Bu dönemde kadın, en hassas olduğu zaman dilimlerinden birisini yaşamaktadır. Hormonal değişikliklerin baş göstermesiyle birlikte anne adayında, psikolojik değişikliklerinde yoğun bir şekilde ortaya çıkması görülebilecek şeylerden birisidir. Bu nedenle o anki ruh haline göre, cinsel isteksizliğin kısa ya da uzun süreli olarak belirmesi söz konusu olabilmektedir.

Sağlık haberleri ve bilgileri için, takipte kalın.