Kulvar Haber

Hamilelikte diş ağrısına ne yapılır? Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısına ne yapılır? Nasıl Geçer?
13 views
04 Eylül 2019 - 13:18

Diş ağrısı, bebekler dışında her yaştan her insanın karşılaşabileceği ağrılar arasında yer almaktadır. Bu nedenle normal zamanlarda görülebileceği gibi, hamilelikte diş ağrısı görülme ihtimali de bulunmakta, hatta yoğun stres altında bulunan anne adayları için daha fazla olabilmektedir. Bu sağlık haber yazımızın içeriğinde, hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun yanında, gebelikte diş ağrısı hakkında farklı detaylara da değindik.

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte diş ağrısının nedenleri, normal zamanlarda görülecek diş ağrılarının nedenlerinden farklı değildir. Ancak bu süreçte anne adayının daha fazla stres yaşaması durumunda, zaten yakın zamanda dişlerde meydana gelecek ağrı, biraz daha erken bir zaman içerisinde gelmektedir. Çünkü aşırı stres, farklı birçok rahatsızlığın tetikleyicisi temel kaynaklardan birisi olarak bilinmektedir. Bu nedenle aşağıda, diş ağrısına neden olan bilindik sebeplere kısaca değindik.

Çürük dişler: Hiç şüphesiz ki, diş ağrılarının temel kaynaklarından birisi çürük dişler olmaktadır. Özellikle diş sinirlerinin ortaya çıkmasına kadar ulaşan diş çürükleri, dişlerde zonklama şeklinde ağrıların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Ki bu dönemde anne adayında ortaya çıkan stresi de hesaba katarsak, ağrının daha erken görülmesi ve biraz daha şiddetli olma ihtimali daha yüksektir.

Diş minesinde aşınma: Diş minesi, dişin en sert yapılarından birisi olup, dişin yüzeyini tamamen saran ve iç yapısının zarar görmesini engelleyen kısmıdır. Darbelere karşı dayanıklılığının yanı sıra, yiyeceklerde bulunan asit ve farklı enzimlere karşı da, çok dayanıklıdır. Hatta insan vücudunun en dayanıklı noktalarından birisi olan diş minesi, bakımsızlık, aşırı sigara ve alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerle aşınabilmektedir. Bu aşınma sonucunda dişin içerisindeki tabakaların ortaya çıkmaya başlaması, diş ağrılarına neden olmaktadır.

Diş eti rahatsızlıkları: Diş etlerinin önemli ölçüde zarar görmesi, diş eti ağrılarının yanı sıra gördüğü zarara göre dişlere de zarar verebilmekte ya da en azından ağrılara neden olabilmektedir. Diş minesinin diş köklerinde olmaması sebebiyle, zayıf diş etlerinden dolayı ağrıya neden olacak farklı enzimler, diş etlerini aşarak diş köklerine ulaşabilir ve bu da nihayetinde diş ağrılarına sebebiyet verebilir. Ağız ve diş sağlığı bu nedenle, bir bütün olarak düşünülmelidir.

Gömülü ve Çarpık Dişler: Gömülü 20’lik dişler, aralarında yeteri kadar bir boşluğun bulunmaması halinde diş ağrılarına neden olabilmektedir.  Yine aynı şekilde çarpık dişlerde özellikle gelişmekte olan ve genel olarak 30 yaş altı kimselerde birbirini iterek büyümeleri nedeniyle dişlerde bir zayıflığa yol açarak, ağrılara neden olabilmektedir.

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrısının nedenleri hakkında kısa bilgiler verdikten sonra, hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevaplarına gelecek olursak, diş ağrısını hafifletmek için farklı uygulamalar bulunsa da, kesin çözüm için modern tıp yöntemleridir. Diş ağrısından kesin kurtuluş için, diş hekimlerinden yardım alınması gerektiğini unutmayalım. Aşağıda vereceğimiz yöntemlerin tamamı, diş ağrısının nedenlerine ve diş yapısına göre fayda sağlayamayabilir. Ancak birçok yöntem diş ağrılarının hafiflemesi konusunda size yardımcı olacaktır.

Soğuk kompres uygulaması: Diş ağrısı hissettiğinizde, bir havlu ya da çok ince olmayan bir bezin içerisine buz koyarak, ağrıyan dişinizin bulunduğu yanağınız üzerinde hafif bastırmak suretiyle gezdirin. Diş ağrısının kaynağına da bağlı olarak, ağrıların biraz daha hafiflemesi bu sayede mümkün olabilmektedir.

Dişleri fırçalamak: Normal zamanda zaten olması gereken bir bakım olan diş fırçalaması, özellikle çürük dişler ve diş minesinin zayıflaması gibi nedenlerle ortaya çıkan ağrıları hafifletmek için de uygulanmalıdır. Özellikle yiyecek artıklarının ya da tatlı gibi aromaların çürük dişlerde yoğun ağrılara sebep olması nedeniyle, bu dişlerin anlık temizliğinin yapılması önemlidir. Yani ağrıya sebep olan yemek parçalarıyla aromaların temizlenmesi için dişleri fırçalamak önemlidir. Bunun yanında keskin yapıya sahip yeni nesil diş macunlarıyla bu işlemi yapmak, ideal ürünlerdir. Diş sinirlerinin geçici olarak bile olsa körleşmesine ve ağrının iyice azalmasına yardımcı olmaktadır.

Tuzlu suyla gargara: Özellikle ağrıyan diş üzerinde ılık tuzlu su ile gargara yapmak, ağrıların hafiflemesini sağlayabilecek başka bir uygulamadır.

Karanfil: Ağrıyan dişin üzerine kuru birkaç karanfil tanesi koyarak, karanfil tanelerinin yumuşamasının ardından diş ağrısının hafiflediğini hissedebilirsiniz.

Sarımsak ve turşu suyu: Yine çürük dişler için etkili bir ağrı kesici yöntem olan sarımsak ve turşu suyu da, sıklıkla tercih edilmektedir. Gerek turşu suyunun tuzlu olması ve gerekse içerisinde sarımsak bulunması, ağrıları hafifletebilir. Aynı zamanda sarımsağı ezerek çürük dişin üzerine koymakta, birçok hasta için faydalı bir yöntem olabilmektedir.

Gebelikte diş ağrısı için bunlara dikkat edin

Diş ağrısının hafiflemesi için kullanılan yöntemlerden birisinin ağrı kesiciler olmasına rağmen, bundan özellikle bahsetmedik. Zira gebelik döneminde ağrı kesici almak, hamileliğe zarar verecek bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabileceği için, böyle bir şeyden kesinlikle sakınılmasını öneririz.

Gebeliğe zarar verebilecek her türlü ilaç ya da uygulama, bu süreçte kesinlikle anne adayının sakınması gereken durumlardır. Bu nedenle geçmeyen diş ağrıları için, mutlaka diş hekimine gitmeli ve hamileliğinizin fiziki yapınızdan belli olmayacak aşamalarındaysanız, gebe olduğunuzu mutlaka diş hekimine bildirmelisiniz.