Kulvar Haber

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
23 views
05 Eylül 2019 - 16:29

Anne adayları için sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu, gebelik sürecinde kişiyi daha fazla etkilemekte ve sosyal yaşamına da olumsuz yansıyan bir durum olmaktadır. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerin tetiklemesiyle ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu, farklı nedenlerle de görülebilecek rahatsızlıklardan birisidir.

Sadece annenin değil, bebeğin mental ve motor gelişimi üzerinde de bir takım olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Böbrek iltihabı şeklinde olabileceği gibi idrar torbasının enfeksiyon kapmasıyla da ortaya çıkabilen rahatsızlık, çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  • Karın bölgesinde uzun süreli ve sık görülen ağrılar, rahatsızlık için bir belirti olsa da diğer belirtilerle beraber görülmesi beklenir.
  • İdrar torbasında iğneleyici ağrıların görülmesi, önemli belirtiler arasındadır.
  • İdrar yaparken genelde sızlanma ve yanma hissedilmesi
  • İdrardan kan gelmesi ya da idrar renginde kızılımsı aşırı değişiklik görülmesi
  • Gebelikten bağımsız olarak diğer belirtilerle birlikte bulantı ve kusma olması
  • İdrar kokusunda önemli değişiklikler
  • Aşırı sıklıkta idrara çıkmak

Bu belirtilerin özellikle birkaç tanesi bir arada görülüyorsa ve idrar kokusunda, renginde önemli değişiklikler hissediyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları, Hamilelikte Daha Yaygındır

Özellikle gebeliğin ilerlemiş olduğu zamanlarda, rahmin mesane üzerine oturmasının ardından karnın büyümesiyle birlikte rahimde büyümekte ve ağırlığı artmaktadır. Bu büyümenin ardından mesane, idrar drenajını yani olması gerektiği gibi dışarı çıkmasını engelleyerek kalıntının oluşmasına neden olur. Bu nedenle, idrar yolu enfeksiyonları oluşabilmektedir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Her dönemde böyle bir rahatsızlık tedavi edilmesi gerektiği gibi, özellikle bu dönemde üzerinde daha fazla durulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda, erken doğum ve böbrek enfeksiyonlarının görülme riski bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, bebeğin kilosunun olması gerekenden daha düşük olması da böyle bir sorunda söz konusu olabilecek şeylerdir.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Bu dönemde düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra, bol su içmek oldukça önemlidir. Kahve, sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalı, meyve ve sebzeler iyice yıkandıktan sonra bol tüketilmelidir. Belirtilerin görüldüğü anda erken tanı için doktora başvurmakta, yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Merak ettiğiniz sağlık bilgileri ve haberler hakkında daha fazlası için, bizi takip etmeye devam edin.