Kulvar Haber

Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Verir mi?
58 views
23 Ekim 2020 - 12:33

Özellikle yeni ebeveyn olacak çiftlerin sıklıkla merak ettikleri şeylerden biri, hamilelikte seks bebeğe zarar verir mi? Gibi konular olmaktadır. Gebelikte cinsellik hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını, uzman görüşleri üzerinden sizler için derledik.

Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasının bebek ve gebeliğe zarar vereceği düşüncesi, çiftleri bu önemli süreçte fazlasıyla tedirgin eden konular arasındadır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, gebelikte cinsel ilişki doğru bir şekilde gerçekleştiğinde bebek için hiçbir zararı bulunmadığı gibi faydaları olduğunu göstermektedir.

Hamileliğin hiçbir safhasında cinselliğin anne karnındaki bebeğe zararlı olmadığı bilinmektedir. Ancak gebeliğin son haftalarında doğru pozisyonlar tercih edilerek, daha dikkatli davranılması ve hatta doğuma yakın haftalarda cinselliğe ara verilmesi daha sağlıklıdır.

Gebelik sürecinde cinsel ilişkinin yaşanması, bebeğe kan akışının daha iyi sağlanmasına imkân verdiği için faydalıdır. Anne adayı orgazm olurken, endorfin hormonu salgılayacak ve bu hormon sayesinde kan akışı daha hızlı gerçekleşerek bebeğin anne karnında beslenmesin imkân tanıyacaktır.

Rahim ağzının mukoid tıkaç ve amniyotik sıvı ile kapalı olması, bu süreçte bebeğin cinsel ilişki veya benzeri dış etkenlerden korunmasını sağlamaktadır. Cinsellik esnasında bebeğin tepki vermesi gibi durumlar, sık karşılaşılacak şeylerdir. Bunun sebebi ise aslında ilişki esnasında rahimde yaşanan değişikliklere tepki verilmiş olmasıdır. Yani bebek tarafından ilişki sırasında verilmesi muhtemel tepkiler, bir sorunun varlığını göstermemektedir.

Gebelikte Cinsel İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Hamilelik döneminde ilişki sıklığına dair herhangi bir kısıtlayıcı bilgi bulunmamakla birlikte, aşırı sıklıkta ilişki yaşanmaması daha uygun görülebilmektedir.

Nihayetinde gebelik döneminin hassas bir süreç olduğu unutulmamalı, fazla zorlayıcı davranışlardan kaçınmak için ilişki sıklığı mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Burada bebeğin zarar görme riskinin olduğu için değil, ilişki sırasında yaşanması muhtemel risklerin en aza indirilmesi için ilişki sıklığında aşırıya gidilmemelidir.

Hamilelikte Doğru Seks Pozisyonları Neler?

Gebelikte seks yapmak için uygun olan birçok farklı pozisyon bulunuyor. Bunları doğru bir şekilde uygulayarak, rahatlıkla cinsel ilişkiye girilebilir. Belirli bir pozisyondan bahsetmek yerine, kadının rahat edebileceği pozisyonlara ağırlık vermek daha makul olacaktır.

Anne adayına seks esnasında beden ağırlığını verecek pozisyonlardan kaçınmak veya kadının doğrudan üstte olduğu oturur pozisyonlardan kaçınmak gerekir. Gebeliğin ilk dönemlerinde neredeyse tüm pozisyonlarda seks yapılabilirken, gebeliğin ilerlediği dönemlerde ise pozisyonlara dikkat edilmesi ve biraz daha kısıtlayıcı davranarak ani hareketlerden kaçınılması gerekir.