Kulvar Haber

Hasan Nasrallah: İsrail, önümüzdeki yaz savaş başlatabilir

Hasan Nasrallah: İsrail, önümüzdeki yaz savaş başlatabilir
17 views
22 Nisan 2019 - 1:52

Lübnan’daki Hizbullah örgütünün bölge temsilcileri toplantısında, Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah: İsrail, önümüzdeki yaz savaş başlatabilir dedi.

Hasan Nasrallah: İsrail, bu yaz savaş başlatabilir

Hasan Nasrallah’ın Hizbullah’ın bölge temsilcileri ile yaptığı toplantıda İsrail‘in önümüzde ki yaz Hizbullah’a saldırıda bulunabileceğini söylediği iddia edildi.

“Aranızda uzun süre kalmayabilirim”

Lübnan’daki Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, Hizbullah örgütünün bölge temsilcileri toplantısında yaptığı konuşmada, “Aranızda uzun süre kalmayabilirim. Benimle beraber ön saflardakileri de götürebilirler. İsrail’in liderleri öldürme ihtimali yüksek. Ancak bu Hizbullah’ın sonu anlamına gelmez. Çünkü Hizbullah şahısların varlığı ile durmuyor. Hizbullah Lübnan halkının bir bölümü” dedi.

Kuveyt menşeli Al-Rai gazetesinde yer alan haberde ise Hizbullah’ın lideri Nasrallah’ın şunları söylediği kaydedildi:

Ebediyen kurtulmak için saldırı yapacaklar

Hizbullah örgütünün liderlerini öldürmek için aşırı faaliyetler görüldüğünü söyleyen Hasan Nasrallah, “Bunda şaşıracak bir şey yok. İsrail’in 2006 savaşında olduğu gibi herkesi şaşırtmaya çalıştığı işaretler var.” dedi.

Başbakan Netanyahu önceki Başbakan Ehud Olmert gibi tereddütlü olmadığını belirten Hasan Nasrallah, “Tıpkı 2008’de Gazze’de olduğu gibi 2019’da da Hizbullah’ın tehdidinden ebediyen kurtulmak için saldırı yapacaklar gibi görünüyor. Bu sebepten Lübnan halkı ve çevresi bütün ihtimallere karşı hazırlanmalıdır.”

Mobil savunma stratejisi

Nasrallah, Savaş halinde İsrail’in, Hizbullah’ın Yahudi yerleşimcileri rehin almasını önlemek için Naqoura’dan Shebaa Mezra‘ya kadar bütün Yahudi yerleşim yerlerini boşaltabileceğini belirtti.Hasan Nasrallah, İsrail’in Hizbullah kuvvetlerini muhasara edip imha etmek için mobil savunma stratejisi kullanmasının beklendiğini söyledi.

Savaş ihtimalini yüzde 50’den yüzde 70’e çıkarttı

Al-Rai gazetesinde konuyla ilgili, “Savaş ihtimalini yüzde 50’den yüzde 70’e çıkartan Nasrallah hiç bu kadar karamsar olmamıştı” sözlerine yer verildi.

Al-Rai gazetesi, İsrail’in savaşın ilk günlerinde bin ile 2 bin arasında hedefi yok etmeyi planladığını iddia etti. İsrail’in Nasrallah’ın yerini tespit ederse onu öldürmek için savaş başlatacağını belirten gazete son olarak  İsrail bu saldırıyı meşru göstermek için Hizbullah’ın İsrail’e atacağı roketleri bahane edecektir ifadelerine yer verdi.

Gazetecilerin uydurması

Al-Rai, Hizbullah’ın uzun bir süre İsrail’e atabileceği yüzlerce roketi olduğunu da kaydetti. Hizbullah’a yakın bir kaynak ise Al-Rai gazetesinde yazılan her şeyin doğru olmadığını, bazılarının gazetecilerin uydurması olduğunu ileri sürdü.