Kulvar Haber

Hatay’da gezilecek yerler

Hatay’da gezilecek yerler
123 views
18 Mayıs 2019 - 12:21

Üç dinin kardeşçe yaşayabildiği şehir olan Hatay farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Hal böyle olunca turistik yerlerin sayısı da bir hayli fazla olmaktadır. Efsaneleri, masalsı yerleri doğal güzellikleriyle Hatay tam bir cennet. Hatay gezilecek yerler hakkında iyi bilgi edinerek, bu güzel şehri doyasıya gezmek için sizin için hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Hatay gezi rehberi

Hatay Harbiye Şelalesi

Şehrin yorucu hızından ve araba dumanlarından kurtulmak isteyenlere ilaç gibi gelecek olan Harbiye Şelalesi, Hatay gezilecek yerler arasındadır. Yeşillikler arasında cennetten bir köşe gibi olan şelale bölgesinde birçok piknik alanı ve restoran bulunmaktadır. İster sabah saatlerinde gelip kahvaltı yapabilir ister kısa bir dinlenme turuyla çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yaz sıcağında buz gibi sular ayağınızı sokarak tüm stresinizi atabilirsiniz. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olan şelale, Apollon ve Defne efsanesine de konu olmuştur.

Harbiye Şelalesi
Harbiye Şelalesi

Mitolojide yer alan nehir tanrısı Daphne, aşk tanrısı Apollo’dan kurtulmak için yalvarır. Bunu duyan toprak ana Daphne’yi ağaca dönüştürür. Şelalenin ise onun gözyaşlarından geldiğine inanılır. Hatay gezilecek yerler arasına alacağınız şelale, gittiğinize kesinlikle değecektir.

Hatay Arkeoloji Müzesi

2011 yılında yapımına başlanan Hatay Müzesi’ne oldukça fazla bir bütçe ayrılmıştır. Hatay da ilk kazı çalışmaları 1932 yılında başlamıştır. Bu çalışmalarla birlikte çıkarılan eserler, Hatay’ın ne kadar zengin bir mirasa sahip olduğunu kanıtlamıştır. 1948 yılında açılan ilk müze çıkarılan eserlerin fazlalığı nedeniyle yerini 2011 yılındaki müzeye bırakmıştır. 2. Ve 5. Yy’daki roma dönemindeki eserleri barındıran müze, Hatay gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca dünyadaki en önemli eserlere sahiptir.

Hatay Arkeoloji Müzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi

2011 de 35 bin eserin kayıt altına alındığı binadaki mozaikler olaylar ve kişiler üzerine kurulu olduğu için tarihe de kaynaklık etmektedir. Müzede girişte taş çağından kalma aletlere tanık oluyorsunuz. Çanaklar, çömlekler, hiyeroglifler ve heykeller ziyaretçiler tarafından ilgi gören diğer şeylerdendir. Bereket tanrıçası, güneş tanrısı ve nehir tanrısı heykelleri kesinlikle görülmeye değer.

Bakras Kalesi

Bakras Köyü içinde bulunan Bakras Kalesi, Hatay gezilecek yerler arasındandır. Tarihi ilk çağlara dayanan kale, anlatılanlara göre Ammuri Kralı Dakianus’un karısının uçurumdan yuvarlanması anısına yaptırılmıştır. 1183 yılında Selahaddin Eyyubi’nin haçlılardan aldığı kale 1191 yılında kumandanı tarafından yıkılmıştır. Ermeniler ilerleyen yıllarda bölgeyi ele geçirerek kaleyi yeniden yapmışlardır.

Osmanlılar döneminde ise 1513 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından ele geçirilse de merkezden uzak olması nedeniyle ilgi görmemiştir. Yüksek bir tepe üzerine yapılan kale oldukça harap bir haldedir. Su kanallarıyla kaleye su taşınmıştır. Geneli yığma taş ve kesme taştan inşa edilen kale Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de belirtilmiştir.

St. Simeon Manastırı

Hatay gezilecek yerler arasında bulunan St. Simeon Manastırı, şehrin gizli hazineleri arasındadır. Erken Hıristiyanlık için haç merkezi olarak kabul edilen manastır, 6. Yy’da inşa edilmiştir. İnanç turizmi açısından ülkemize katkıları olan manastır, kilise, sarnıç, vaftizhane gibi bölümlerin izlerine rastlamak mümkün. Ayrıca doğanın kalbinde yer alması da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Hatay gezilecek yerler St. Simeon Manastırı
Hatay gezilecek yerler St. Simeon Manastırı

St. Simeon’un kaynaklara göre buraya gelerek 45 yıl inzivaya çekildiği biliniyor. Stilitler tarikatının kurucusu olan St. Simeon manastırı çeşitli eğitimler için kullanmıştır. Samandağ ve Defne arasında kalan yapı, 479 metre yükseklikteki alana inşa edilmiştir. Stilitler’in bir diğer adı Terk-i Dünya Tarikatı olarak da anılmaktadırlar. Hatay da gezebileceğiniz yerler arasındaki manastır, yol üzerinde bulunduğu için kesinlikle zaman ayrılması gereken yerlerdendir.

St. Pierre Kilisesi

İlk Hıristiyanlar tarafından kullanıldığı bilinen St. Pierre Kilisesi’ne göre, Hıristiyanlığın ilk kez Hatay’da din olarak çıktığı bilinmektedir. Tek mekanlı olarak inşa edilen yapıyı, papalık 1963 yılında haç yeri ilan etmiştir. 7 metre yüksekliğindeki kilise, Hatay’ın gezilecek yerleri arasında bulunuyor. Üç kapı ve üç pencereden oluşan yapının tabanı renkli mozaiklerden yapılmıştır. Mekanın iç kısmında bulunan boya izleri, daha önce boyandığının belirtisidir.

St. Pierre Kilisesi
St. Pierre Kilisesi

Dini ve kültürel bakımdan önemli rol oynayan kilise, inanç turizmi açısından da binlerce turistin şehre akın etmesini sağlıyor. Günümüzde de çeşitli ayinlere ev sahipliği yapan kilise, Hıristiyanlığın gelişimi ve yayılması açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden bu yeri Hatay gezi listesine mutlaka eklemeli ve binlerce yıllık bu tarihi mekanı gezmelisiniz.