Kulvar Haber

Havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü,3 kişi kayıp, 108 kişi yaralı

Havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü,3 kişi kayıp, 108 kişi yaralı
34 views
03 Temmuz 2020 - 18:52

Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangın güçlükle kontrol altına alındı. 4 kişi yaşamını yitirirken biri ağır 97 kişi de yaralandı. Enkazda çalışmalar sürüyor. Kayıp 3 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Hendek Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında saat 11.15 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.

Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 

Bakanlar bölgede

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, patlama bölgesinde incelemelerde bulundu. 

Koca: 100 kişiye ulaşıldı

Bakan Soylu ve Koca, fabrikanın bulunduğu bölgeyi havadan da inceledi. Bakan Koca 4 kişinin hayatını kaybettiğini ve biri ağır 97 kişinin de yaralandığını açıkladı. Koca, “Şu an hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu, kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum. Hastanelerimize 97 yaralımız nakledildi. 97 yaralımızın 16’sı taburcu edildi, 31 yaşındaki bir vatandaşımızın ağır yaralı olarak tedavisi yapılmakta. Bunun dışında durumu ciddi olan herhangi bir yaralımız yok. Olayın ilk anından itibaren iki ambulans helikopterimiz, 84 ambulansımız, 18 UMKE timimiz ve 112 Acil ekibimiz dahil olmak üzere AFAD ekibiyle birlikte olay yerine hızla ulaşıp hizmet etmiş oldular” dedi.

3 kişi kayıp

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 işçinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Kayıp 3 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor.

“İlk 12 saat dışarı çıkılmamalı”

Bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki vatandaşları da uyaran Bakan Koca, “Meteorolojik tahminlere göre, özellikle yakın bölgenin ilk 12 saatinin önemli olduğunu bu anlamda maskeli olunmasını, mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını, ev, kapı ve pencerelerin biraz daha kontrollü açılmasını öneriyoruz” dedi.

Soylu: Soğutma çalışmaları bitince yangının nedeni araştırılacak

İçişleri Bakanı Soylu da “Hem soğutma çalışmaları hem de enkazdaki diğer çalışmalar devam etmektedir. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Başsavcımızın da kontrolünde ve denetiminde, elbetteki patlamanın nerede meydana geldiği, nasıl meydana geldiğine yönelik çalışmalar da bu soğutma çalışmaları bittikten sonra değerlendirilip kamuoyuyla paylaşılacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Selçuk: Ailelerin yanındayız

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise  “Çalışanlarımızın ailelerine tek tek ziyaretlere başladık. Sosyal yardımlarla, sosyal hizmetlerle yanlarındayız” dedi. 

Fabrikada 110 ton patlayıcı bulunuyorTRT Haber yayınında açıklama yapan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, fabrikada 110 ton patlayıcı madde bulunduğuna dikkat çekti.   

 patlamaya ilişkin bilgi veren Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “8-10 km uzaklıktaki evlerin bile camları patladı. En yakın yerleşim yeri 6-7 kilometre uzaklıkta” dedi. 

Havadan müdahale sürüyor

Yangın kontrol altına alınırken bölgede soğutma çalışmaları sürüyor. Çalışmalara Sakarya, Kocaeli, Düzce ve İstanbul itfaiye ekipleriyle Sakarya 112, Sakarya Jandarma, Türk Kızılay ve Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 713 personel, 182 araç, 2 arama köpeği, 2 ambulans helikopter, 2 söndürme helikopteri ve 1 söndürme uçağı katılıyor.