Kulvar Haber

Hentbol nedir?

Hentbol nedir?
126 views
20 Mayıs 2019 - 16:49

Hentbol nedir? Hentbol Nasıl Oynanır? Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir?
Oyun Kuralları

Hentbol nedir?

Hentbol , iki takım ile oynanır ve takımların her birinde 6’sı sahada 1’i kalede olmak üzere 7 oyuncu bulunmaktadır. Hentbol , belirli kurallar ile yapılan bir spor dalıdır.

Hentbol Nasıl Oynanır?

  • Takımlar 7 kişiden oluşmaktadır. Ayrıca her takımın 5 yedek oyuncusu bulunmaktadır.
  • Hentbol karşılaşmaları iki hakem ile yönetilir.
  • Amacı karşı takımın kalesine gol atmak olan hentbol elle oynanmaktadır.

Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir?

Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir?
Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir?

Hentbol sahası

Uzun kenarı 40 metre , kısa kenarı 20 metre şeklinde ayarlanmıştır. Sahadaki uzun kenarlar hentbol oyun çizgisini kısa kenarlar ise kale çizgisini sembol etmektedir.

Emniyet alanı

Kenar çizgilerinin en az 1 metre , kale çizgisinin dışından ise en az 2 metre olmak zorundadır.

Kale

Sahanın üzerinde bulunan kale çizgisinin tam ortasın yerleştirilmiştir. Kale içinden 2 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde olmaktadır. Hentbol kalesi topun geri dönmesini sağlayacak şekilde bir ağ ile çevrilmiştir.

7 metre çizgisi

Kenar çizgilerinin arasında tam orta yerde bulunan 7 metre çizgisinin boyu 1 metre uzunluğundadır ve kale çizgisinin arka tarafından uzaklığı 7 metredir. Kale çizgisi ile paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 15 metre olarak belirlenmiştir.

Orta çizgi

İki kenar çizgisinin ortasını birleştirip sahayı 2’ye ayıran çizgidir. Değişme çizgileri diye adlandırdığımız çizgiler orta çizginin iki yanında bulunur ve 15cm uzunluğundadır , orta çizgiden uzaklığı 4.5 metredir. İki takım oyuncularının da giriş çıkışlarını sağlamak için düzenlenmiştir.

Oyun Kuralları

  • Hentbol maçında erkeklerde 30’ar dakika bayanlarda ise 25’er dakikalık iki devreden oluşur ve devre arası 10 dakika mola verilmektedir.
  • Oyuncular elindeki top ile dripling yapabilir , 3 adım attıktan sonra pas verebilir veya top ile 3 adım attıktan sonra topu yere çarpıp tekrardan 3 adım atma hakkı vardır. En son şut veya pas atabilir.
  •  Yere vurarak veya sürerek aldığı topu bir kez daha yere vurma hakkı yoktur.
  • Hentbol topuna diz altı hariç vücudunun her yeri ile müdahele edebilme hakkına sahiptir.