Kulvar Haber

HES koduyla seyahat izni çıktı

HES koduyla seyahat izni çıktı
3 views
20 Mayıs 2020 - 18:55

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrasında tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. 65 yaş üstüne bir ay geri dönmemek üzere şehirler arası izin çıkarken, Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan HES kodu ile seyahat edilebileceği söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bayram uyarısı geldi. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısındaydı. Ramazan Bayramı’nın eskisi gibi kutlanması durumunda hastalığın yeniden tırmanışa geçebileceğini söyledi, “Bayramda tedbirlere uyarsak, sonrasında daha özgür olabiliriz” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamalarının satır başları şöyle;

“Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz”

Salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü. Bayramda tedbirlere uyarsak sonrasını özgür geçiririz.

Kontrollü sosyal hayat hepimizin ısrarıyla bize serbestlik sağlayacak bir dönemdir.

Vaka sayısı binin altına düştüğünde, bu düşüş nihai başarının işaret fişeği olacaktır.

Koronavirüse karşı mücadelemiz, yakın dönemdeki en büyük seferberliğimizdi.

Mücadelenin birinci döneminde başardık bundan sonra da başarılı olacağımıza inanıyorum.

“Risk hala dolaşımdadır”

Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz. Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

Yarın itibarıyla iş yerlerinde, o iş yerinde uyulması gereken kuralları gösteren afişler ve rehberlerle karşılacaksınız.

HES kodu ile seyahat dönemi

Seyahat ederken risk taşımadığı bilgisi istenecek. Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan kod ile seyahat edilebilecek.

Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak. Virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak.

Yeni hastanelerimiz İstanbul’da yoğun bakım sorununu çözecek.

Sağlık turizmi sezonunu erken başlattık. Talebe, müracaata göre gerektiğinde charter seferler düzenlenebilecek.

LGS ve YKS’ye maskeli girilecek

Adaylar sırasına maskeyle oturacak, sosyal mesafe uygunsa sınav anında maske çıkarılabilecek.

65 yaş üstüne memleket izni

65 yaş üzeri büyüklerimizden memleketlerine gideceklere, 1 ay dönmemek üzere, bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.

Önümüzdeki dönem sadece semptom gösterenlere değil, belli bölgelerde herkese yapılabilir bir algoritmaya döneceğiz.

Yakın zamanda havaalanlarında, yurt dışından gelen yolculara da testin yapılması şeklinde bir çalışmamız var. Gümrük kapıları dahil.

OSB’lerde 50 bine yakın kişiye test yapıldı. Bu 50 bin testte pozitif çıkma oranı binde 3,5. Yani çok düşük.

“İkinci dalga beklemiyoruz”

Eğer kurallara uyarsak önümüzdeki dönemde ikinci dalganın olması söz konusu olmaz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “65 yaş üzeri büyüklerimizden memleketlerine gideceklere, 1 ay dönmemek üzere, bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

65 yaş ve üzeri büyüklerin bu dönemde çok büyük fedakarlık gösterdiğini belirten Koca, en çok uyum ve hassasiyet gösterenlerin de yine bu kişiler olduğunu vurguladı.

Koca, 65 yaş ve üzeri büyüklerle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve onlara bir müjde vereceğini belirtti. Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bilim Kurulu ile de görüşmüş olduk. Bilim Kurulunun da o noktada önerisi doğrultusunda, 65 yaş üzeri büyüklerimizin memleketlerine gitme noktasında, sabit bir yere gittiğinden eminsek, sağlık açısından herhangi bir sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan yanlarında 1, zorunlu ise gerektiğinde en fazla 2 kişi olmak üzere, bir aylık tek yönlü gidiş olmak kaydıyla, bir aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bununla ilgili duyuruda ayrıca bugün İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olur.”

“Hareketliliğin yoğun olmamasını önemsiyoruz”

Koca, bunun hareketliliği sağlayan bir unsura dönmemesinin önemini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Burada olabildiğince daha kontrollü bir geçişin sağlanması, gidilen yerin sabit olması, yine aile hekimliği tarafından takip edilmesi ve o sabit noktada yine evden dışarı çıkmama noktalarında izole edilebileceklerinden emin olmalıyız. O nedenle de bu hareketliliğin yoğun olmamasını önemsiyoruz. Daha kontrollü, daha uygun bir mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak üzere bir yaklaşım içinde olunacak.”