Kulvar Haber

High Life vizyon tarihi, konusu ve fragman

High Life vizyon tarihi, konusu ve fragman
44 views
02 Mayıs 2019 - 15:07

High Life filminin Türkiye’de vizyona gireceği tarihin 3 Mayıs 2019 olduğu açıklandı. Fakat filmin halen daha farklı bir Türkçe isminin duyurulmadığını görüyoruz. Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından üretilen ve çekilen filmin orijinal ismi ise Gyvenimas Aukstybese olarak lanse edilmişti. Filmde pek çok sinemaseveri kendisine çekebilecek bir yapı var. Çünkü macera, dram ve korku türlerini birbiriyle harmanlayarak dozajında bir senaryo sunacak.

High Life konusu

High Life filminin aynı zamanda bilim kurgu severleri de kendisine çekebilecek bir senaryosu var. Öncelikle filmin ana fikrinin insanoğlunun geleceği için yapılan bir deney olduğunu söylemek gerek. Burada denek olarak göreceğimiz insanlar ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış suçlular olacak. Tabi ki bunu bir anlaşmanın parçası olarak kabul ettikleri gerçeğini eklemek gerekiyor.

Filmde müebbet hapis cezası almış olan bir grup mahkumun önüne bir sözleşme konuluyor. Sözleşme uyarınca cezalarının affı ve insanoğlunun geleceği için bir fayda sağlamak amacıyla kendilerinin rızası alınıyor. Kabul edenler bu deneyin bir parçası olarak mahkum olmaktan kurtuluyor.

Deneyin içeriği ise kontrollü bir şekilde uzay ortamında insanoğlunun üremesi ve bu süreçte yaşanabilecek tüm adımları sentezlemeyi kapsıyor. Bir nevi hapishaneden uzay boşluğuna uzanan bir kapıdan geçmeyi kabul ederek özgürlüklerine kısmi olarak kavuşma şansı elde ediyorlar.

Tüm planlamalar ve hesaplamalar en ince ayrıntısına kadar yapılıyor. Doğal olarak bir aksiliğin çıkmaması için önlemler alındığı için hem dünyada bulunan ve deneyi yöneten ekip hem de denekler oldukça rahat bir nefes alıyor. Fakat kozmik bir ışın fırtınasının denekleri taşıyan gemiyi etkisi altına almasıyla birlikte tehlikeli bir süreç başlıyor.

Macera anlamında ciddi bir nüans yakalanmış ve bunu yer yer korku tonlarıyla bizlere aktarıyor. High Life filminin bu yönüyle senaryo bazında gerçek bir başarıya ulaşabilmesi mümkün görünüyor.

Film oyuncuları

Filmin oyuncunun kadrosunun oldukça renkli isimlerden oluştuğunu vurgulayalım. Başarılı ve başarılarıyla kendilerini bazı karakterlerle özdeşleştirmiş olan pek çok ismi bünyesinde barındırıyor.

Robert Pattinson, Agata Buzek, Andre Benjamin, Mia Goth, Juliette Binoche, Lars Eidinger, Claire Tran bunlar arasında ön plana çıkanlar. Filmin senaryosuna baktığımızda Jean-Pol Fargeau haricinde Claire Denis ile Geoff Cox’a rastlıyoruz. High Life filminin yönetmeni olarak gördüğümüz isim ise senaryoda da katkısı olan Claire Denis’ten başkası değil.

High Life fragman