Kulvar Haber

Hisse senedi nasıl alınır satılır?

Hisse senedi nasıl alınır satılır?
30 views
02 Eylül 2019 - 12:14

Günümüzde ekonomi ile yakından alakalı kişilerin bildiği, borsa ile alakalı olmayan kişilerin dahi ise sıklıkla duyduğu hisse senedi nasıl alınır satılır? Sorularının cevabını ve bu yatırım aracı ile ilgili diğer detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Hisse senedi nedir?

Hisse senedi nasıl alınır satılır? Sorusuna cevap vermeden önce, hisse senedi nedir? Sorusunu tanımlayacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

Bir şirketin hisselerinin bir kısmını ya da tamamını halka arz ederek satışa sunması sonucunda, yatırım yapmak isteyenlerin bu hisseleri alarak elde ettikleri kıymetli evraklardır.

Kısacası yatırımcı, almış olduğu hisse senedi miktarınca ilgili şirkette ortak olmuş olur. Şirketin halka arzı için, bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Şirketlerin halka arz edilmesi için sermaye piyasası kurulu tarafından izin verilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirketin yasalar çerçevesinde, belirli bir ortaklık yapısına sahip olması gerekiyor. Sermayesi çeşitli paylara bölünmüş komandit şirketler, anonim şirketler ve özel statüye sahip şirketlerde, halka arz ederek hisse senedi satışı yapabilirler.

Hisse senedi nasıl alınır?

Hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenlerin sağlıklı bir yatırım yapabilmeleri için, aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir.

  • Aracı kurumun dikkatli bir şekilde seçilmesi
  • Bulunan aracı kurumda yatırım hesabının açılması
  • Aracı kurumda açılan yatırım hesabına, yatırım yapılacak tutarın yatırılması
  • Hisse senedi alım emrinin verilmesi
  • Hisse senedi satışı emrinin verilmesi

Aracı kurumun seçimi

Piyasada hisse senedi alımı satımı için aracılık eden birçok aracı kurum bulunmaktadır. Seçim yapmak için aracı kurumlar üzerinde detaylı bir araştırma yaptıktan sonra, aracı kurum seçimini yaparak kurum üzerinde yatırım hesabı açılmalıdır.

Yatırım hesabı oluşturmak aracı kurumu seçtikten sonra, o kurum üzerinde yatırım hesabının açılması gerekir. Aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmak için kurumun fiziki irtibat bürolarına müracaat edebilir ya da internet üzerinden online olarak yatırım hesabı oluşturabilirsiniz.

Hesabını banka üzerinden açmak isteyenler ise, aracı kuruma gerek kalmadan direk bankanın şubesine giderek hisse senedi işlemi yapmak için yatırım hesabı açmak istediğini söyleyerek, banka üzerinden yatırım hesabı açabilirler. Bu noktada okuyucularımıza tavsiyemiz, banka üzerinden hisse senedi yatırım hesabı açmalarıdır.

Yatırım hesabına para yatırılması

Açtığınız hesap üzerinden hisse senedi alarak yatırım yapabilmek için, yatırım hesabına yeteri kadar para yatırılması gerekmektedir. Aracı kurumlarda belirli bir komisyon oranının olduğunu da hesaba katarak, yatırım hesabınıza para yatırabilirsiniz. Bankadan açılan yatırım hesaplarında ise yatırım hesabınıza, vadesiz hesabınızdan para gönderebilirsiniz.

İlk hisse senedi alım emrini vermek

Yukarıdaki aşamaları tamamen tamamladıktan sonra, hisse senedi alacak bakiyenizin bulunması halinde, borsada o an için işlem gören hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.

Hisse senedi alım emrini serbest fiyatlı emir ve limitli emir şeklinde verebilirsiniz. Senet fiyatları alım emrinde borsa İstanbul’da oluşan fiyat üzerinden, hisse senedi alımı şeklinde vermek mümkündür.

Limitli emirlerde ise, hisse fiyatının istediğiniz seviyeye gelmesi durumunda hisse senedi al talimatı vererek, hisse fiyatının belirtilen tutara gelmesi halinde otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Hisse senedi nasıl satılır?

Hisse senedi satışlarında da tıpkı yukarıda bahsettiğimiz gibi, serbest emir ile satış yapabilir ya da limitli emir şeklinde hisse senedinin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Serbest emir ile yapılan satışlarda İstanbul borsadaki, anlık fiyatlar üzerinden satış gerçekleştirilir. Limitli hisse senedi satışlarında ise, hisse fiyatının sizin belirlediğiniz limite geldiğinde satılmasını sağlayabilirsiniz.