Kulvar Haber

Hollanda Rehberi

Hollanda Rehberi
38 views
12 Mart 2019 - 0:36

Batı Avrupa’da bulunan Hollanda, deniz seviyesinin altında bir ülkedir. Bu yüzden Netherlands yani “Alçak Ülke” adını almıştır.

41 bin metrekarelik yüz ölçümüne sahip olan ülke, 17 milyonluk nüfusuyla yüz ölçümüne göre kalabalık bir yerdir. Ülkede turistik ve tarihi yerler oldukça fazladır. Gerek yel değirmenleri gerekse kendilerine özgü peynirleriyle kültürlerini her daim korumayı başarmıştır.

17. Yüzyıla özgü evleri bir yol boyunca sıralanarak göl kenarında ziyaretçilerini beklemektedir. Başkenti Amsterdam olan ülke, eğitim seviyesi yüksek ve kültürlü insanlarıyla dikkat çekiyor.

Hollanda Dini ve Turizmi

Hollanda’da din ve Turizm

Ülke dini Hristiyan olduğu için yaklaşık yüzde 25lik Katolik barındırmaktadır. Fakat ülkenin yarısı kendini herhangi bir dine bağlı olarak görmüyor. Felemenk sanatı, her yerde görülebilen laleler ve kendine özgü mimari yapısı, dünyanın her yerinden turistleri çekmektedir. Keukenh of Gardens adlı bahçede tam 7 milyon lale çiçeği bulunmaktadır. Gözün alabildiğince renkli bir alan oluşturmaktadır.

Hollanda Kültürü

Hollanda Kültürü

Ülke kültürü insanlarıyla birlikte hoşgörülü olduğu için her görüşe saygılıdır. Hatta devlet kontrolünde uyuşturucu bile kullanılmaktadır.

Gösterişli şeyler yerine nezaket kuralları çerçevesinde konuşurlar ve anlaşırlar. Ülkenin kültüründe ayrıca bisiklette çok önemlidir. Bir nevi bisiklet cenneti diyebiliriz. Arabaların yaklaşık 3 katı bisiklet bulunuyor.

Bisikletlere uygun yollar ve trafik lambaları bile düzenlenmiştir. Bu da doğaya saygılı ve sportif bir yaşam tarzını desteklediklerini göstermektedir. Ayrıca peynirleriyle ünlü bir ülkedir.

Bunun yanında çiğ ringa balığı da sıkça tüketilmektedir. Vincent Van Gogh, Jan Vermeer gibi ünlü Hollandalı ressamlarında eserleri en güzel müzelerde sergilenir.

Ülkede insanların boylarının uzun olduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerde boy ortalaması 1.80’e dayanırken kadınlarda 1.70’dir. Ülkenin doğal güzelleri de bir harika.

Masalsı köyleriyle gelenlere unutamayacakları bir anı yaşatır. Overijssel eyaletindeki Giethoorn Köyü’de bunlardan biri. Buranın her yeri yemyeşil ve ufak sandallarla buraya ulaşım sağlanıyor.

Hollanda’ya geldiğinizde peynirlerinden, kendilerine has tahta ayakkabılarından ve lale soğanlarından almayı unutmayın.

Hollanda Ekonomisi

Hollanda Ekonomisi

Ülke ekonomisi sanayisi gelişmiş olduğu için gemicilik ve balıkçılık sıkça yapılmaktadır. Ayrıca ticaret ve bankacılık faaliyetleri de temel ekonomik unsurlardandır. Ufak bir ülke fakat dünya ekonomisinde 16. Sıradadır. Ülkede iş imkanları yüksek olduğundan işsizlik oldukça azdır.

Hollanda da Konuşulan Diller

Hollanda çeşitli ülkelerden insanlar barındırmaktadır. Hollanda da konuşulan diller arasında Hollandaca yer alıyor. Bu Felemenkçenin bir koludur. Ayrıca halk iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Papiamento, Yidiş ve Frizce’de konuşulmaktadır. Fransızca ise anlaşılabilen diller arasındadır.