Kulvar Haber

İçerdekiler filmi vizyon tarihi, konusu ve fragmanı

İçerdekiler filmi vizyon tarihi, konusu ve fragmanı
12 views
13 Mayıs 2019 - 17:08

İçerdekiler filmi bir roman uyarlaması olduğu için sinema seyircisini heyecanlandırmaya yetebilir. Son derece ayrıntılı bir kitap olan İçerdekiler için beyazperde de başarı bekleniyor.

İçerdekiler filmi vizyon tarihi

Vizyon tarihi için 17 Mayıs 2019 tarihi belirlendi ve bir noktada politik dram sevenler için son dönemlerin en iyi alternatifine dönüşebilir. Filmin türü dram olmasına karşın senaryosuyla ve uyarlandığı kitabın içeriğiyle beraber politik duruşunun olduğunu söylemek gerekiyor.

İçerdekiler konusu

Oldukça kaliteli bir oyuncu kadrosuyla karakterlerin gerçeği yansıtma noktasında hayran bırakacağı bir filmle karşı karşıyayız. İçerdekiler filminde bir darbe dönemi konu alınıyor. Geçmişte yaşanan ve her darbe dönemine kara bir leke olarak çalınan işkenceler beyazperdeye yansıyacak. Bu işkencelere maruz kalanlar ve onların yakınları ciddi bir psikolojik süreç yaşadığı için derinden izleri halen daha taşıyorlar.

Burada da suçsuz olmasına rağmen hem fiziksel hem de psikolojik olarak şiddete maruz kalan bir öğretmeni izleyeceğiz. Tek suçunun hükümeti eleştirmek ve uygulanan politikaların aksini savunan bir broşür dağıtmak olması ise yürekleri dağlayabilir. Çünkü hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen siyasi şube başkomiserinin kişisel inisiyatifi ile gözaltında tutulmuştur. Burada misafirperver bir tutumdan ziyade işkencenin en uç noktalarına şahit olan öğretmenle aynı hisleri paylaşmamız mümkün olacak.

Toplamda 185 gün süren bu çilenin en iç burkan detaylarıyla ekrana yansıyacağına eminiz. Ayrıca filmin bir politik dram olmasına rağmen herhangi bir fikri savunmadan gerçekleri yansıttığı bir senaryosu olduğunu vurgulayalım. Bu tip dram filmlerinin yarattığı en büyük handikap belirli bir fikre veya düşünceye hizmet etmesidir. İçerdekiler filmi ise tıpkı romanı gibi insanlığa dair bir sunumla bizleri sinemaya davet ediyor.

İçerdekiler filmi oyuncuları

Türkiye için karakter oyunculuğunun önde gelen isimlerini İçerdekiler filminin başrolleri arasında görebiliyoruz. Örneğin Settar Tanrıöğen, Caner Cindoruk, Gizem Erman Soysaldı, Görkem Mertsöz ile güzel bir kurguya şahit olacağız. İçerdekiler romanının yazarı olan Melih Cevdet Ansay iken senaryonun Hüseyin Karabey tarafından kaleme alındığını belirtelim. Yönetmenine baktığımızda da yine Hüseyin Karabey ismiyle karşılaşıyoruz. Geçmişten günümüze her zaman büyük sorunlar doğurmuş olsa da darbe filmleri arasına dahil olan İçerdekiler mutlaka izlenmelidir.

İçerdekiler filmi fragmanı