Kulvar Haber

İdari izin nedir?

İdari izin nedir?
31 views
21 Mayıs 2019 - 14:55

İdari izin nedir? İdari izin resmi tatil sayılıyor mu? İdari izin maaştan kesiliyor mu? İdari izin dilekçesi nasıl yazılır? İdari izin hakkında tüm bilinmeyenler

Çeşitli özel günlerde veya bayramlarda kamu çalışanları idari izinli sayılıp o gün çalışmamaktadır. Günümüzde çoğu kişi idari izinin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Sizler için hazırladığımız yazımızda idari izin nedir , kimleri kapsar , gerekçe gerekli midir , idari izin maaştan kesilir mi , idari izin resmi tatil sayılır mı gibi sorularınızı cevaplayacağız.

İdari İzin Nedir?

İdari izin , 657 sayılı kanun içerisinde yer alan memurları kapsamaktadır. İdari tatilden devlet memurları dışında özel sektörde çalışanlar yararlanamamaktadır. Kanun kapsamındaki memurlar dışında devlet sanatçıları , belediye çalışanları ve devlet sahnesinde çalışanlarda idari izinli sayılmaktadır. Kişinin çalıştığı kurumun verdiği izne idari izin denmektedir. Bakanlar Kurulu kararınca çalışma günlerinden birinin tatil sayılması idari izin olarak geçmektedir. İdari izin Bakanlar Kurulu’nun verdiği bir izindir mazeret izinleri gibi ölüm , hastalık , doğum gibi gerekçeler aranmamaktadır.

İdari İzin Resmi Tatil Sayılıyor Mu?

Kanun tatillerinde yasal süreçler durdurulmaktadır. Örneğin; bir dilekçe verdiğiniz zaman 7 gün süreniz bulunmaktadır. Bu dilekçe kanuni tatillere denk gelirse eğer tatil bitene kadar dilekçe süreniz işlememektedir. Fakat idari izinlerde sanki tatil değilmiş gibi süreniz işlemektedir. Bu bilgiye dikkat etmediğiniz taktirde hak kaybı yaşayıp sıkıntı yaşayabilirsiniz. İdari tatil ve resmi tatil arasındaki fark resmi tatillerde bütün iş yerleri kapalı oluyor ancak idari tatillerde kurumlar açık olup bir kaç nöbetçi memur bırakılıyor.

İdari İzin Maaştan Kesiliyor Mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi idari izinler de kurumlar kapalı değildir sadece bir kaç nöbetçi memur bırakılmaktadır. İdari izin zamanları kurumlar çalışıyor olarak göründüğü için hiçbir şekilde maaş kesintisi olmamaktadır. Öğretmenler idari izin sürelerinde ek ders ücreti almaktadır.

İdari İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İdari izin Bakanlar Kurulundan gelen bir izin olduğundan dolayı idari izin dilekçesini çalışanlar yazamaz. Bakanlar Kurulu tarihi konuyu ve sayıyı yazdıktan sonra idari iznin sebebini saat kaçta ve hangi gün başlayıp biteceğini belirterek gerekli bilgileri yazarak idari izin kullanacak kamu kuruluşlarına göndermektedir.