Kulvar Haber

İkiz Bebek Nasıl Olur? İkiz Gebelik Hakkında Bilgiler

İkiz Bebek Nasıl Olur? İkiz Gebelik Hakkında Bilgiler
35 views
06 Ekim 2020 - 23:22

Anne ve babalık duygusunu tatmak isteyen kişilerin alacağı en mutlu haber hamilelik olurken, birçok aile için bundan daha mutlusu ise ikiz bebeklere hamile kalındığını öğrenmektir. İkiz bebek nasıl olur? Sorusuna cevap arayanlar için, ikiz bebek sahibi olabilmek için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdik.

İkiz bebek sahibi olmak için çiftlerin ya da tıbbın doğrudan yapabileceği fazla bir müdahale olmasa da, kişinin sahip olacağı bazı özellikler, çoğul gebelik şansını artırmaktadır.

İkiz gebelik nasıl meydana gelir?

İkiz gebeliğin oluşabilmesi için biyolojik olarak iki farklı etkenin meydana gelmesi gerekir. Bunlar şu şekildedir.

Tek yumurta ikizleri

Bir yumurta hücresinin bir sperm hücresi tarafından döllenmesi sonucunda meydana gelen embriyonun, erken mitoz bölünme sürecine geçip ikiye ayrılması neticesinde ikizler meydana gelmektedir. Tek yumurta ikizlerinin en önemli özellikleri hem genetik ve hem de görünüm açısından birbirlerine çok benzer şekilde dünyaya gelmiş olmalarıdır. Göz renkleri, saç renkleri, yüz yapıları ve cinsiyetleri neredeyse tamamen aynıdır.

Çift yumurta ikizleri

Çoğul gebeliği oluşturan bir diğer faktör ise, çift yumurta ikizleridir. İki ayrı sperm hücresi tarafından iki farklı yumurta hücresinin döllenmesi ile meydana gelen çoğul gebeliktir. Bu tip gebeliklerde çocuklar tek yumurta ikizlerinde olduğu gibi, birbirine fazla benzemeyebilir.

İkiz bebek nasıl olur? İkiz bebek sahibi olmak için neler yapılabilir?

Çoğul gebelik isteyen çiftlerin cevap aradığı soruların başında, ikiz bebek sahibi olabilmek için neler yapılabilir? Sorusu gelmektedir. Sorunun cevabını hemen verecek olursak çoğul gebelik için, dışarıdan müdahale söz konusu değildir.

İkizlere hamile kalabilmek için dışarıdan yapılabilecek bir müdahalenin olmaması, çoğul gebeliğin tamamen genetik yatkınlık ve bir şans olduğunu söylemeyi mümkün kılmaktadır. Özellikle aile geçmişinde ikiz gebelik bulunuyorsa, bu geçmişe sahip olan çiftlerin ikiz bebek sahibi olma şansı daha fazladır. Doğrudan yiyecek ya da içecekler veya hava değişikliği gibi çeşitli etkenler, çoğul gebelik için herhangi bir etkiye sahip değildir.

İkiz gebelik kimlerde daha sık görülür?

Çoğul gebeliklerin gerçekleşme ihtimali, tüm hamilelikler dikkate alındığında yüzde 1 oranındadır. Dünya genelinde gebelik istatistiklerine bakıldığında ikiz gebeliklerin her 100 hamilelikten birinde gerçekleştiği görülmektedir. Bu genel bir istatistik olsa da ikiz gebeliğin bazı özellikleri taşıyan kişilerde daha sık görülebileceği ihtimali görülmektedir.

  • Çiftlerin ailelerinde ikiz gebelik öyküsünün bulunması, ikizlere hamile olma şansını daha fazla artırmaktadır. Kuşaktan kuşağa geçen genetik bir durum olarak ailesinde çoğul gebelik bulunan kişilerin, ikiz gebelik için genetik yatkınlığının daha fazla olduğu görülmüştür.
  • Yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında, sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde çoğul gebelik şansının daha fazla olduğu da görülmektedir. Araştırmalar ekvator bölgesinde bulunan insanların, çoğul gebelik şansının daha fazla olduğunu göstermektedir.
  • Çoğul gebelik şansının fazla olduğu diğer bir kesim ise uzun boylu ve kilolu kadınlardır. Zayıf ve kısa boylu kadınların ikiz gebelik şansı, daha düşük olarak görülmektedir.
  • İstatistiklere göre ileri yaştaki kadınların hamileliklerinde, küçük yaştaki kadınlara oranla ikiz doğum şansları daha fazla görülmektedir. Normalde yüzde 1 oranında olan ikiz gebelikler, 40 yaşına aşmış anne adaylarında %5 oranına kadar çıkmaktadır.
  • Çoğul gebelik şansını etkileyen faktörlerden biri de, anne adayının ırkıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde Afrikalı kadınların özellikle Japonya başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan anne adaylarına göre, çoğul gebelik şanslarının daha fazla olduğunu gösteriyor.
  • Bunların yanı sıra tüp bebek tedavisi yöntemi ile bebek sahibi olan çiftlerin, ikiz ya da daha çoğul gebelik şansları bulunmaktadır. Normal yollarla yaşanan gebeliklere göre, tüp bebek yönteminde çoğul gebelik oranı yüzde 13 civarındadır.

İkiz bebek belirtileri nelerdir?

Genellikle normal hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkan ikiz gebelik belirtileri, belirtilerin şiddetine göre daha fazla hissedilir durumdadır.

  • Sabah bulantıları başta olmak üzere mide bulantılarının fazla olması ikiz gebelik ihtimalini arttırmaktadır.
  • Gebeliğin ilk 3 ayında normal gebeliklere göre daha fazla kilo alınması önemli bir belirtidir.
  • Rahim genişliğinin gebeliğin ilk dönemlerinde daha fazla olması yine önemli sayılabilecek belirtiler arasındadır.
  • Normal gebeliklere göre daha sık idrara çıkma ihtiyacı ve göğüslerde artan hassasiyet, çoğul gebelik belirtileri arasında görülmektedir.