Kulvar Haber

İktisatçı Mustafa Sönmez Kim Neden Gözaltına Alındı!

İktisatçı Mustafa Sönmez Kim Neden Gözaltına Alındı!
9 views
15 Nisan 2019 - 0:04

İktisatçı Mustafa Sönmez Gözaltına Alındı! Mustafa Sönmez Kim? Neden Gözaltına Alındı? Suçlamalar Hakkında Ne Dedi?

Dün sabah saatlerinde gündeme düşen son dakika haberine göre, ünlü gazeteci ve ekonomi yazarı Mustafa Sönmez önceki gece yarısı evine düzenlenen baskın sonrası gözaltına alındı.

İktisatçı Mustafa Sönmez Kim Neden Gözaltına Alındı!
İktisatçı Mustafa Sönmez Kim Neden Gözaltına Alındı!

Gözaltına alınması şaşkınlık meydana getiren Sönmez’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde ve hakaret içerikli olduğu belirtilen twit attığı belirtildi.

Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile evinden gözaltına alınan Mustafa Sönmez, emniyette sona eren işlemlerinin ardından, Kartal da bulunan Anadolu Adliyesine sevk edildi. Nöbetçi savcılık tarafından tekrar ifadesi alınan ünlü ekonomist, serbest bırakıldı. Emniyet ya da adliyeden konu ile ilgili bir bilgilendirme mesajı gelmedi.

Mustafa Sönmez Serbest Bırakılmasının Ardından Açıklama Yaptı

Sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle Pazar sabahı gözaltına alınan Mustafa Sönmez, emniyetteki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Kartal’daki Anadolu Adliyesine getirildi. Savcılıkta ifadesi alınan Mustafa Sönmez, serbest bırakıldı.

Mustafa Sönmez sosyal medya hesabından gözaltına alınmasıyla ilgili olarak; “Sabahın 3’lerinde benim de kapım çalındı, nezarette ağırlandım, ifade sonrası serbestim. Arayan, ilgilenen herkese teşekkürler. Bu su hiç durmaz” ifadelerini kullandı.

Sönmez, adliye önünde yaptığı açıklamada, “Çarşı’da bir enstantane o. Orada ‘Çarşı başladı’ diye tweet attım. Maç atmosferini paylaşmak üzere atılmış bir tweet. Beşiktaş – Başakşehir maçının tansiyonu yüksekti o videoyu görünce onu tweetledim (retweet), ben de Beşiktaş fanatiği olduğum için onu paylaştım” dedi.

Mustafa Sönmez Kim?

Mustafa Sönmez Kim? Türkiye de kariyer sahibi olan ve önemli otorite yazarlar arasında görülen Mustafa Sönmez, 1978 yılında ODTÜ üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Sosyal demokrat kimliği ile tanınan yazar, dönemin sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerine devam etmiştir.

Ekonomi yazarlığına ilk olarak yüksek tirajlı gazetelerden Cumhuriyette başladı. Burada serüvenine 2009 ile 2013 yılları arasında devam eden ekonomist Sönmez, Türkiye’nin çeşitli gazetelerinde köşe yazarlığına devam etti. Washington’da da bir dönem başladığı köşe yazarlığına devam etmektedir.

Mustafa Sönmez Artı TV’de yayın hayatına devam eden, Ekonomi Politik isimli programı sürdürmektedir. Günümüzde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarına danışmanlık yapan Sönmez, aynı zamanda gazete ve dergiler ile televizyonlar üzerinden de yayın hayatına devam etmektedir.