Kulvar Haber

İlber Ortaylı’dan Trump açıklaması

İlber Ortaylı’dan Trump açıklaması
58 views
04 Mayıs 2019 - 15:42

İlber Ortaylı, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin Yakın Tarihi’ konulu konferansına katıldı. Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Ortaylı, ABD başkanı Trump için olay sözler sarf etti.

İlber Ortaylı: Trump kovboy kadar cahil

İlber Ortaylı konferansta yoğun ilgi ile karşılaştı. Ortaylı, ABD başkanı Trump için, “Trump, zaten bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibariyle cahil bir adam” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında devletlerin, orduya siyaseti karıştırmasının çok tehlikeli olduğunu söyleyen Ortaylı, ” FETÖ’müdür nedir, o son derece tehlikeli bir şeydir. Yabancı dünyada tartışıyorlar; ‘Uydurma bir darbe girişimidir’ diye. Uydurma değil onu tartışmaya bile gerek yok, bunlar insanların hayatını çalan bir şebekedir. ” diye konuştu.

Ünlü tarihçi, Bu şebekeyle Türkiye’de başarısız insanların olmadık mevkilere getirildiğini, en iyi okullara kopya ile öğrenci sokulduğunu belirtti.

İmtihan kazanan subayları, uyduruk sıhhiye raporları ile elediklerini söyleyen tarihçi,”Türkiye’yi kökünden kurutuyorlar.” dedi. Bu kabiliyetli insanların meydana getirdiği kadroları bu şekilde kendi dar anlayışına göre göreve getirenler Türkiye Cumhuriyeti tarihine aykırı bir iş yapıyordur.” dedi.

Dışarıdan besleniyorlar

Fetö gibi yapılanmalara göz yumanların milli tarihte yeri olmaması gerektiğini söyleyen ünlü yazar, “Türkiye’de mevcut olan ordu, mevcut olan kolluk kuvvetleri ve bürokrasinin içindeki liyakatlı yükselme sistemine darbe indirenler, fevkalade tehlikeli yaratıklardır. Ben bunların dışarıdan beslendiğine inanırım.” diye konuştu.

İlber Ortaylı’dan Trump açıklaması

Her şeyi kontrol eden bir mekanizma var

FETÖ gibi terör örgütlerinin arkasında ABD’de bulunan bir mekanizmanın olduğunu söyleyen Ortaylı, “Ne diye Trump gibi biri ya da madam Clinton gibi bir kadın, buradaki herifleri tutuyor. Trump zaten bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibari ile cahil bir adam. Etrafındaki müşavirleri, sekreterleri, bakanları fazla bir şey değiller.”

ABD başkanı Trump’ın kovboy kadar cahil olduğunu söyleyen Ortaylı, Hillary Clinton için ise şu ifadeleri kullandı.

“Ağzı laf yapar car car bir kadın. Ne işi var bunları tutacak orada, bir mekanizma var ki tutuyor. Önemli bir şey bu, onun üzerinde durulması gerekiyor.“ dedi.

Açıklamalarıyla her zaman olay yaratan Ünlü tarihçi Trump açıklamasıyla epey gündemden düşmeyecek gibi gözüküyor.