Kulvar Haber

IMF Açıkladı, Dünyayı büyük kriz bekliyor

IMF Açıkladı, Dünyayı büyük kriz bekliyor
13 views
17 Nisan 2020 - 15:04

IMF yaptığı açıklamalar ile büyük buhrandan bu yana en büyük ekonomik krizin kapıda olduğunu söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, sosyal hayatı da felç etmeye devam ediyor. Salgın büyümeye devam ederken ekonomiyi de etkisi aldı. Ekonomik kriz mi olacak… Ekonomik krize mi gidiyoruz?

Uluslararası Para Fonu (IMF) ölümcül salgının dünya ekonomisine de darbe vuracağını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar ile yeni bir ekonomik krizin kapıda olduğunu işaret eden IMF, 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana en kötü ekonomik krizle karşı karşıyayız, dedi.

Şimdiye dek olanların en büyüğü! Dünya ekonomik krize mi gidiyor?

Daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik krizden bahseden IMF aynı zamanda, verileri de kamuoyuna duyurdu.

IMF verilerine göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 3 küçülecek. Çünkü dünyanın dört bir yanındaki ülkeler salgın nedeniyle hızla küçülmeye gidiyor.

Ekonomistlere göre, uzun süreli bir salgın sadece hükümetlerin değil, merkez bankalarının da krizi kontrol etme gücünü azaltabilir.

Dünya ekonomisinin salgın ile imtihanı yeni başlıyor…Ekonomik kriz kapıda mı?

IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath, “Kriz önümüzdeki iki yıl içinde küresel gayrisafi yurt içi hasılanın 9 trilyon dolar zarar uğramasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Son dünya ekonomik görünümü raporunda ise İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD gibi ülkelerin salgına karşı attığı hızlı ve büyük ekonomik adımlar övüldü.

Öte yandan hiçbir ülkenin krizden kaçamayacağının da altı çiziliyor.
Gopinath, büyük tecrit olarak tanımlanan bu krizin, politikacılar için korkutucu olduğu gerçeğinin de altını çizdi.

Liderlere yönelik bir konuşma yapan ekonomist, devletlerin kriz ile beraber zor süreçler yaşayacağını aktardı. Fakat ne yazık ki, bu durumdan kaçışın olmadığının ve kaçmak yerine kalıp savaşmanın önemli olduğunu belirtti.

Diğer yandan bu süreçte dünya ekonomisinde hükümetlerin krizi nasıl yöneteceğini de görmüş olacağız, dedi. Bu demek oluyor ki, bu korkunç krizden kurtulabilmek mümkün değil ancak devletlerin kriz yönetimi yeteneği öne çıkacak.

Kriz anında hem toplumların hem hükümetlerin yaşayacağı bir travma sürecinden de söz ediliyor. Mevcut durumda şokun süresi ve yoğunluğu hakkında ciddi belirsizlikler olacağı ön görülüyor. Bu şok sırasında siyasilerin halkla karşı karşıya kalacağından da söz ediliyor.

Dünya ekonomisinin yaşayacağı krizin ne zaman başlayacağı ise henüz belirtilmedi. Ancak salgınla birlikte artan ve kapıya dayanan bir kriz söz konusu olacak.