18 Ocak 2019, Cuma

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

UZLAŞTIRMADA MEMURLAR 657'YE TAKILDI

UZLAŞTIRMADA MEMURLAR 657'YE TAKILDI

13 YIL SONRA YASAKLANDI

2005 yılından bu yana fiilen uzlaştırmacı olarak çalışan memurlarına, 13 yıl sonra yasak geldi. Ordu Deftarlığı'nda veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan bir memurun uzlaştırmacı olarak çalışmak istemesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı, Devlet Personel Daire Başkanlığı'ndan görüş istedi. Devlet Personel Daire Başkanı Vekili Adem Dinç imzasıyla 1 Haziran 2018 günü verilen cevapta ise devlet memurlarının ikinci bir iş yapmalarının 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'yla yasaklandığı bildirildi. Cevapta kanunla devlet memurlarının ek gelir elde edecekleri bir işte çalışmaları ya da ticari faaliyette bulunmalarının yasaklandığı vurgulandı. 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 'Uzlaştırmacı' başlıklı 253'üncü fıkrasında 'uzlaştırmacıya Adalet Bakanlığı tarafından ücret ödendiğinin” belirtildiği cevapta yine aynı fıkraya göre uzlaştırmacı olarak görevlendirileceklerin avukatlar ve hukuk eğitimi almış kişilerden seçileceğinin bildirildiği ifade edildi. Cevapta 'devlet memurlarını uzlaştırmacı olarak görev yapmalarının hukuken mümkün olmadığı' bildirildi.

10 BİNDEN FAZLA MEMURU İLGİLENDİRİYOR

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, 11 Mart 2018 tarihinde sınav yaparak uzlaştırmacı olacakları belirledi. Daha sonra Sicil işlemleri için UYAP üzerinden başvurular alındı. Haziran ayı başında 10 binden fazla devlet memurunun da aralarında bulunduğu yaklaşık 28 bin aday sicil alarak uzlaştırmacı oldu.

GÖZLER ALTERNATİF ÇÖZÜMLER DAİRE BAŞKANLIĞI'NA ÇEVRİLDİ

Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'nın “Devlet memurları uzlaştırmacı olamaz” demesinin ardından gözler Alternatif Çözümler Dairesi Başkanlığı'na çevrildi. Ataması yapılan ve sicil alarak ilan edilen binlerce devlet memurunun durumunun ne olacağı şimdilik meçhul.

ORHAN CÜNİ: MEMURLAR EMEKLİ OLDUKLARINDA YAPABİLİR

AÇD Başkanı Orhan Cüni daha önce sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada; “Uzlaştırma görevi meşakkatli ve emek isteyen bir görevdir. Bu görevi yapabilecek, zamanını bu işe ayırabilecek insanların bu işi yapması gerekmektedir. Toplumsal barışa katkı sağlayan Uzlaştırma ikinci bir iş olarak, vaktinden ayrı zamanda yapılacak öylesine bir iş görülmemelidir. Uzlaştırmacıların ifa ettikleri görevin bilincinde olması gerekir. Kamu görevlileri bu işe zaman ayıramayacaklar ise ya da amirleri izin vermiyorsa bu işi emekli olduklarında yapabilirler“ demişti.

SAVCILARIN TAVRI NE OLACAK?

Uzlaştırmacılar ile ilgili yönetmelikte 'uzlaştırmacıların sarf evraklarında beyan ettikleri yol masrafları da ödenir” deniliyor. Devlet Personel Başkanlığı'nın “devlet memurlarının uzlaştırmacı olamayacağını” bildirmesinden sonra uzlaştırma savcılarının devlet memurlarına görevlendirme yaparak, dosya verip vermeyecekleri ve ücret ödeyip ödemeyecekleri de merak konusu oldu.

****657. Sayılı Devlet Memurları Kanunu ne diyor?

Madde 87(ikinci görev yasağı)

a) Bu Kanuna tabi kurumlarda,

b) Sermayesinin tamamı Devlet tarafından verilmek suretiyle kurulan iktisadi kurumlar ile sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait bankalarda,

c) Özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlarda,

ç) Yukarıdaki bentlerde yazılı idare, kuruluş ve bankalar tarafından sermayelerinin yarısından fazlasına katılmak suretiyle kurulan kuruluşlarla bunların aynı oranda katılmaları ile vücut bulan kurumlarda, İkinci görev verilemez; bu kurumlardan her ne ad ile olursa olsun para ödenemez ve yarar sağlanamaz.

Ancak, bu Kanunun memurlara ikinci görev verilmesini öngören hükümleri ile hakem, tasfiye memuru ve bilirkişilere takdir olunan İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümeni başkanları, özel kanunlarla kurulan ve asli görevlerinin devamı niteliğinde olmayan çeşitli kurul, komisyon,heyet ve jüri çalışmalarına, Üniversiteler, Akademiler, Türkiye ve Orta - Doğu Amme İdaresi Enstitüsü ve Özel Kanunlarla kurulan araştırma kurumları tarafından idareyle ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma çalışmalarına katılanlar için özel kanunlarınca gösterilen veya bu kanunlara dayanılarak tespit edilen ücretlerin ödenmesine ilişkin hükümler saklıdır.

İkinci görev verilecek memurlar ve görevler:

Madde 88 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK-2/1 md.) Bu Kanuna tabi kurumlarda çalışan Devlet memurlarına esas görevlerinin yanında;

A) Özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak memurlara gördürülmesi öngörülen sürekli hizmetler,

B) Mesleki bilgisi ile ilgili olarak, hizmet olanakları elverişli bulunmak ve atamaya yetkili amir tarafından uygun görülmek şartiyle;

  1. (Değişik: 29/11/1984 – KHK-243/15 md.) 87 nci maddede yazılı kurumların tabiplikleri, diş tabiplikleri, eczacılıkları, kimyagerlikleri, veterinerlikleri, avukatlıkları ile Adli Tıp Kurumu Uzmanlıkları,

  2. 2) Asıl görevlerinin bulunduğu bucak, ilçe ve zorunlu hallerde iller belediyelerinin yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar ve mimarlarca yürütülmesi gereken teknik hizmetleri,

    ikinci görev olarak verilebilir

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık