18 Ocak 2019, Cuma

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Uzman jandarmalar özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyor

Uzman jandarmalar özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyor

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayan vatan ve millet sevgisiyle yurdun her bölgesine hizmet eden uzman jandarmalar, özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyor.

Özlük haklarının özellikle çalışan ve emekli personeli ilgilendirdiğini öte yandan sadece personelle kalmayıp tüm aile bireylerini de etkilediğini söyleyen Emekli Uzman Jandarmalar Derneği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Şeref Çayırtepe,” İnsan her daim çalıştığı emeğin karşılığını almak ister. Uzman jandarmalarda maalesef hak ettiği emeğin karşılığını alamıyor. Buda şundan kaynaklanıyor, biz sadece uzman jandarma teşkilatında görevliyiz. Yani uzman jandarmalar, jandarma teşkilatının bel kemiğidir. Jandarma teşkilatının subay ve ast subaydan sonra gelen 3.sıradaki muvazzaf personeldir. O nedenle uzman jandarmalarımız tüm görevlerini laikiyle yerine getirmelerine rağmen rütbemizden dolayı ve okulumuzun da 2012 yılında kapanmasından ötürü özlük hakları düzenlemesinde yer almıyoruz. Buda dolayısıyla hali hazırda çalışan 18bin 522 personelimizle ve emekli personelimizle birlikte 35 bin kişilik camiayı olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında camiamızın bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları ekonomik olarak sıkıntı yaşamaktadır. Bu sebeple uzman jandarmaların özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir. “ diye konuştu.

'Uzman jandarmaların acilen statü değişikliği olması şarttır'

Çayırtepe, ”Özellikle uzman jandarma okulu kapandıktan sonra - arada kalmış bir statü olarak- uzman jandarmaların acilen statü değişikliği olması şarttır. Düşünün bir kanun çıkıyor kanun çıkarken subay, astsubay ve uzman erbaş deniyor. 89 yılından 2012 yılına kadar 30 bin kişilik camiası bulunan uzman jandarmalar neden sayılmıyor? Bundan dolayı da kanun düzenlemesi olurken biz orada unutuluyoruz. Bu unutulmanın önüne geçmek için jandarma teşkilatımızda bizlerin statü değişikliği şarttır.” diye konuştu.

Uzman jandarma okulunun fiili hizmetten sayılmasını arzu ettiklerini söyleyen Şeref Çayırtepe, 3600 ek göstergenin de uzman jandarmalara uygulanmasını talep ettiklerini belirtti.

'Şuan yapmış olduğumuz görev astsubay görevidir'

Statü değişikliğinin nasıl olması gerektiğine değinen Genel Başkan şunları kaydetti: “Ast subaylar gibi eğitim ve öğrenimimizi aynı okullarda gördük almış olduğumuz bütün dersler eğitimler kurslar birebir aynıdır. Bir ast subayımıza verilen eğitimin aynısı bize de verilmektedir. Öte yandan bizler ve hala hazırda şuan görev yapan personelimiz astsubay kadrosunda çalışmaktadır. Şuan yapmış olduğumuz görev astsubay görevidir. O nedenle statümüzün de bu şekilde değiştirilmesiyle sorunlarımızı çözmüş oluruz.”

Emekli personelin sıkıntısı hâd safhada

“Emekli personellerimizle ilgili emeklilerimizin aileleri ile ilgili sıkıntılarımız hâd safhadadır. Çalışırken almış olduğumuz maaş 5 bin 500 ile 6 bin civarındayken emekli olan bir personelimiz birinci derecenin dördüncü kademesinde üniversite mezunu olmasına rağmen maalesef 2 bin 500 lira ile 2 bin 800 lira arasında emekli maaşı almaktadır. Buda ister istemez yaşantısını belli bir gelire göre ayarlayan ve canını, vatan ve millet için veren meslektaşlarımızın geçim sıkıntısı yaşamasına ve düzensiz bir hayat sürmesine neden olmaktadır. Bu soruna çözüm bulunmasını devlet yetkililerimizden kurum amirlerimizden özellikle istirham ediyoruz.”

'Ailelerimizle birlikte mektup kampanyası başlattık'

Özlük hakları ile ilgili sıkıntıları gerek meclis kürsülerinde milletvekilleri aracılığıyla gerek gazetecilerin aracılığıyla duyurduklarını belirten Çayırtepe, “Bu güne kadar bu duyurmamız da herhangi bir çözüme oluşamadık ve geri dönüşler olmadı. Birde farkındalık yaratmak için ve hak ettiğimiz taleplerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmek için Türkiye genelinde emekli ve muvazzaf çalışan bütün uzman jandarma eş ve çocukları dâhil özlük haklarımızın düzeltilmesi konusunda ailelerimizle birlikte mektup kampanyası başlattık. Yönetim olarak bir fiil Beştepe Cumhurbaşkanlığı külliyesine giderek mektupları elden teslim ettik. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız bu mağdur insanların sorunlarına duyarsız kalmayacaktır diye ümit ediyoruz. Ve ayrıca kendisinden de derneğimiz adına sorunlarımızı dinlemesi için randevu talep ettik.”

'Buyurun derneğimiz yetkililerini ziyaret etsinler'

“Sayın Cumhurbaşkanımız hem parti genel merkezinde hem de halkla buluştuğu zaman vatandaşımızın sorunlarını dinlemek için kapı kapı gezindiği talimatı var. Ben Sayın Cumhurbaşkanıma şunu arz etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım biz 200 bin kişilik bir aileyiz 30 bin üyemizle birlikte kapı kapı gezmeyin buyurun derneğimiz yetkililerini ziyaret etsinler. Sorunlarımızı ilk ağızdan dinlesinler hem onlar yorulmamış olur hem bizde yetkililere sıkıntımızı anlatmış oluruz.” dedi.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık