19 Ocak 2019, Cumartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Uzlaştırma, UYAP'TA

Merhaba sevgili Kulvar okurları.

Uzlaştırma kurumunda görev alacak 28 binden fazla uzlaştırmacı sabırsızlıkla sicillerin ilan edilmesini bekliyor. AÇD Başkanlığı'ndan henüz bu konuda bir açıklama yapılmadığı için uzlaştırmacılar arasında söylentiler de yayılmaya başladı. Bu konuya daha sonra geleceğim.

Onarıcı adalet 'uzlaştırma'da yeni dönem artık elektronik ortamda yapılacak ve UYAP ağı üzerinde hazırlanan uzlaştırmacı portalı önümüzdeki günlerde devreye girecek. Aslında bu alt yapı hazır ancak sicillerin ilanıyla birlikte devreye alınması planlanıyor. Gecikme de bu nedenden kaynaklanıyor.

Peki neden uzlaştırmacı sicilleri açıklanmıyor? Öncelikle sınavı kazanan 28.600 kişinin henüz güvenlik soruşturmalarının bitmediği bu nedenle sicillerin açıklanmadığı söyleniyor. Bunun yanı sıra uzlaştırmacıların bölgelere göre dağıtılması sorunu da var. Örneğin İstanbul'da yaşayan ve görev almak isteyen uzlaştırmacılar; İstanbul, Anadolu ve Bakırköy Adliyeleri'nden sadece birinde görev yapabilecekler. Bu görevlendirmelerin, iş yükü ve uzlaştırmacı sayıları gözetilerek yapılması gerekiyor. İşte bu nedenlerle en geç bu ayın 15'ine kadar açıklanacağı bildirilen siciller ilan edilemedi...

Bunun yanı sıra Ankara'dan geçtiğimiz hafta sonu gelen bir talimatla Cumhuriyet savcılıkları eski uzlaştırmacılara dosya dağıtımını durdurdu. Pazartesi sabahı itibariyle uzlaştıma büroları dosya vermeyi kesti ve dosyaları dağıtım havuzlarına aktarmaya başladı. Bu gelişme sürecin planlandığı gibi devam ettiği ve sicillerin en geç bir hafta içinde açıklanacağı yorumlarını da beraberinde getirdi.

Yeni dönemin yeniliklerinden biri de kimlik kartları. Uzlaştırmacıların üzerinde en çok durdukları kimlik kartları konusunda hem işlevi hem de nerelerde geçerli olacağı konusunda yeterli bir açıklama yok. Bu konuda ise uzlaştırmacıların beklentileri çok yüksek. Örneğin adliye içinde kapılardan geçerken ya da güvenlik kapılarından girerken kemer çıkarma dahil güvenlik aranmalarından rahatsızlar. Cezaevlerine bile girerken avukatların tabi olduğu uygulamayla giriş çıkış yapabilen uzlaştırmacılar, görev yaptıkları savcılıklara gidip gelirken hak etmedikleri bir muamele gördüklerini belirtiyorlar. AÇD Başkanlığı'ndan edindiğimiz son bilgilere göre kimlik kartları beklentileri karşılayacak şekilde olacak.

Sistem nasıl çalışacak?

Siciller açıklandıktan sonra havuzdaki dosyalar uzlaştırmacılara dağıtılmaya başlanılacak. Kendisine dosya tevdi edilen uzlaştırmacıya SMS ve e-posta yoluyla dosya verildiği bilgisi gelecek. Uzlaştırmacı 24 saat içinde sistemden dosyayı kabul ya da ret ettiğini bildirecek. Dosyayı kabul etmeyen uzlaştırmacının performans puanı da haliyle düşük olacak.

Dosyayı kabul ettiğini bildiren uzlaştırmacı, 3 gün içinde bağlı bulunduğu Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu'ndan dosyayı fiziki olarak alacak. Almaması halinde dosya tekrar dağıtım havuzuna girecek ve bir sonraki uzlaştırmacıya verilecek.

Dosyayı fiziken teslim alan uzlaştırmacı UYAP ekranından, dosyaya ilişkin bilgileri görebilecek. Uzlaştırmacının dosyayı fiziken yani elden teslim almadan UYAP üzerinden dosya içeriğini görmesi mümkün değil.

Bu aşamada dosyanın taraflarına Cumhuriyet Savcılıkları'nca UYAP üzerinden SMS gönderilerek, dosyanın Uzlaştırma Bürosu'na ulaştığı, görevlendirilen uzlaştırmacının kimliği ve kendileriyle iletişime geçileceği bilgileri bildirilecek. Böylelikle fail ve mağdur, uzlaştırmacı kendilerine ulaşmadan önce dosyalarının durumu ile uzlaştırmacının kimliği hakkında bilgi sahibi olacak. Uzlaştırmacılarının kim olduğu ve iletişim bilgileri de elektronik ortamda iletilmiş olacak. Taraflar bilgilendirilerek süreç hızlandırılmış olacak.

Uzlaştırmacılar, görevlendirildikleri dosyaların sayısını, dosyalara ilişkin Cumhuriyet Savcısı'nın yazdıklarını da portal üzerinden görebilecek ve yapacakları iş ve işlemleri de aynı portaldan takip edebilecekler.

Başlangıç olarak temel iş ve işlemleri esas alan uygulama zaman içinde, uzlaştırmaya yönelik yeni elektronik düzenlemeler ve güncellemeler ile iyileştirilecek.

Sonuç olarak önümüzdeki günlerde uzlaştırmacı sicilleri açıklanacak ve yeni uzlaştımacılar ilk uzlaştırma dosyalarını alarak görevlerine başlayacaklar.

Sevgili Kulvar okurları, sizlere bundan sonra uzlaştırma ve uzlaştırmanın hukuki sonuçlarını aktarmaya başlayacağım. Uzlaştırmacı sizi ararsa haklarınız nelerdir, ne yapabilirsiniz, uzlaştırma yoluna gitmek mi yargı sürecini devam ettirmek mi daha iyi gibi bir çok sorunuza cevaplar vereceğim. Sağlıcakla kalın.

Adnan Kervan

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık