Kulvar Haber

İPhone nasıl yedeklenir? iTunes ve iCloud Nasıl Kullanılır?

İPhone nasıl yedeklenir? iTunes ve iCloud Nasıl Kullanılır?
67 views
22 Nisan 2019 - 9:10

İPhone nasıl yedeklenir? iTunes ve iCloud Nasıl Kullanılır? Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da tamamen kullanılmaz hale geldiğinde her şeyinizi kaybedebilirsiniz, bu tam anlamıyla bir teknoloji kâbusu. Ancak, çoğumuz için gerçekten önemli olan içindeki veridir. Dıştaki cam ve alüminyumdan değil.

iPhone’u Apple’ın istediği gibi kullanırsanız fotoğraf ve mesajlar gibi sevdiğimiz şeylerin çoğunu kaybetmek neredeyse imkansızdır. Ancak, en kötüsüne hazır olduğunuzdan emin olmak için yedeklemeleri kullanmakta fayda var.

Verilerinizi Apple’ın kendi önlemleriyle yedeklemenin yollarını ve verilerinizi güvende tutmanın üçüncü taraf yollarını inceleyeceğiz.

İCloud’a nasıl yedekleme yapılır?

İCloud'a nasıl yedekleme yapılır?
İCloud’a nasıl yedekleme yapılır?

Apple, hayatı kolaylaştırmayı sever. Cihazlardaki verileriniz, şirketin çevrimiçi yedekleme hizmeti olan iCloud tarafından güvene alınmıştır.

Bu, tüm iPhone’larda yerleşiktir ve verilerinizin güvenli bir şekilde korunmasını sağlar.

İCloud yedeklemesinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızdaki Ayarlar’a gidin, listenin en üstünde isminize dokunun ve menü sisteminin üstünde, iCloud’u seçin. Bu sayfada, şu anda iCloud’a bağlı tüm uygulamaların ve hizmetlerin bir listesini göreceksiniz.

iCloud Ayarlar ve yedekleme
iCloud Ayarlar ve yedekleme

Fotoğraflar büyük bellek kaybıdır. İCloud sayfasındaki Fotoğraflar girişine dokunun ve nasıl çalıştığı hakkında bir fikir edinin. 2019’da standart olarak iPhone’lar “iPhone Depolama Alanını Optimize Et” adlı bir moda ayarlanmıştır.

Bu, fotoğraflarınızı iCloud’a tam çözünürlükte yükler ve iPhone’unuzda yer kalmamaya başladığında, yerel dosyaları sessizce daha küçük, daha az ayrıntılı olanlarla değiştirir.

Oyun Merkezi de çok önemlidir. Birçok oyunda ilerleme kaydettiğiniz için, telefonunuzu yükseltirseniz veya kaybederseniz, tamamen yeniden başlatmanıza gerek kalmaz.

Ancak iCloud yedeklemesi nasıl çalışır? İPhone’unuz bulut yedeğini düzenli ve otomatik olarak güncelleyecektir. Örneğin, şu an saat 9: 46’da, iPhone’umuz iCloud yedeklemesini en geç 07: 39’da güncelleştirildiği gibi gösterir.

iCloud Yedekleme Yapmak
iCloud Yedekleme Yapmak

Bunu elle de yapabilirsiniz. Ayarlar> iCloud> iCloud Yedekleme’de iCloud yedeklemenizin ana anahtarını ve iCloud’da tutulanların yenilenmesini zorlama seçeneğini göreceksiniz.

ICloud kolay ve güvenilir. Ancak, eğer biraz kullanırsanız, yakında Apple satış noktasına karşı çıkacaksınız. Standart olarak 5 GB’lık çevrimiçi depolama alanı elde edersiniz ve fotoğrafçı türleri için fazla ileri gitmez.

Ayarlar> Depolama Planını Yönet> Depolama planını değiştirin. Böylece 2 TB’a kadar alan yükseltebilirsiniz, ancak ödeme yapmanız gerekir.

iCloud Yedekleme Seçenekleri
iCloud Yedekleme Seçenekleri

Başka Yöntemlerle Ücretsiz iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

Google Foto Yedekleme

İPhone’unuz olsa bile Google’ın Android genelindeki fotoğraf yedekleme hizmetini kullanabilirsiniz. En düşük kalitede ücretsiz, sınırsız görüntü depolama sunması ana çekiciliğidir.

Fotoğraflarınız yalnızca 16 megapikselden fazlaysa çözünürlük açısından küçültülür, bu nedenle iPhone’unuz için sorun olmaz. Ancak Google, sunucularına daha az yer kaplamalarını sağlamak için işleri sıkıştırmaya sokar.

Google Foto yedeklemeye başlamak için iki şeye ihtiyacınız var. İlk önce, Google Foto uygulaması. Sadece App Store’dan indirilir.

Bir Google hesabı da gereklidir. Muhtemelen çoğunuz şimdiye kadar bunlardan birine sahipsiniz. Değil mi Basitçe gmail.com adresinde kaydolmanız yeterli.

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızın kalitesini düşürmektedir. Orijinalleri de yükleyebilirsiniz. Tıpkı iCloud’da olduğu gibi, hesabınıza tahsis edilen depolama alanıyla sınırlıdır. Ancak Google, Apple’dan biraz daha cömerttir. 5GB yerine standart olarak 15 GB sunar.

Uygulamayı iPhone’unuzda ilk kez çalıştırdığınızda fotoğraflarınızı Google Foto üzerinden yedekleme seçeneğini göreceksiniz.

İTunes kullanarak yedekleme

Bugünlerde dizüstü veya telefon ekranınızın önünde oturup neden herkesin ‘bulut’a’ takıntılı olduğunu merak ediyorsanız, başka bir yol daha var. İTunes’u kullanarak iPhone’unuzu eski moda bir şekilde de yedekleyebilirsiniz.

Bu, iCloud’un sağlayabileceğinden daha sağlam görünen bir yedekleme için telefonunuzdaki tüm içeriği sabit sürücünüze indirir.

Bu oldukça kolay. İPhone’unuzu dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstünüze şarj kablosunu kullanarak bağlayın ve iTunes’u çalıştırın. İkisini ilk kez bağlarsanız, bilgisayara aktarmak için telefonda izin vermeniz gerekir.

İTunes’un iPhone alanının Özet sekmesinde bir yedekleme kutusu görmelisiniz. İCloud yedeklemesinden yerel depolamaya geçmenizi ve el ile bir yedekleme dosyası oluşturmanızı sağlar.

Çoğu insan için, bu yalnızca bir MacBook’un katı hal depolaması yerine büyük bir sabit sürücünüz varsa iyi bir seçenektir. Bir MacBook’un SSD’si gigabayt başına çok hızlı ve çok pahalı, bu yüzden sadece orada kalacak olan yedekleme verilerinde tartışmalı bir şekilde israf edilmesi anlamına geliyor.

Üçüncü taraf uygulamalar

iphone backup extractor
iphone backup extractor

Ayrıca Apple’ın kendi çözümlerinden çok daha fazla kontrol sağlayan birçok üçüncü taraf uygulaması var.

İPhone Backup Extractor yedek içeriğe göz atmanızı sağlayan bir ara yüze sahiptir.

Bu, özellikle iPhone’unuzun çalınması ya da Android’e geçmeye karar vermeniz durumunda kullanışlıdır. Bu örnekte, iCloud’da depolanan tüm fotoğraflarınızı bir sorun olmadan elde edebilirsiniz, ancak diğer veri türleri daha problemli olabilir.

iPhone Backup Extractor, SMS mesajlarınızı, mesajlarınızı, arama geçmişinizi, ses kayıtlarınızı, WhatsApp ve Tinder sohbetlerinizi ve daha fazlasını almanızı sağlar.

Verilerinizi yöneten herhangi bir üçüncü taraf yazılımında olduğu gibi, hangi uygulamalara güvendiğinize dikkat etmeniz gerekir. İşte bu nedenle, yedeklerinizi ücretsiz olarak kaydetmeyi iddia eden programlar yerine, iPhone Backup Extractor veya iMazing gibi tanınmış, uzun süredir çalışan bir hizmete güvenebilirsiniz.

iPhone Backup Extractor’ın ücretsiz sürümü, çalıştığını kontrol etmek ve arayüzü yeterince incelemek için bir yedekten dört dosya çıkarmanızı sağlıyor. Tam özellikli bir sürüm için 69.95 $ / 59.94 £ (yaklaşık 95 $) ödemeniz gerekir.

iTunes’un ücretsiz servisi muhtemelen şimdi oldukça iyi bir seçenek gibi görünüyor, değil mi?