Kulvar Haber

Iphone Tanıtım

Iphone Tanıtım
57 views
16 Ağustos 2019 - 9:42

Her geçen gün ihtiyaç ve talepler artarken teknoloji de bunlardan geri kalmıyor. Bundan sadece 50 yıl önce ihtiyaç duyulan ürünler veya hizmetler sadece 50 yılda 10 kat artmış durumda. Bu içeriğimizde sizlere yıllardır kalitesiyle ön plana çıkan ancak fiyatı sebebiyle tercih edilmekten korkulan bir marka olan Iphone un yeni akıllı telefonu olan Iphone XS Max’ten bahsedeceğim.

Ekranından bahsedecek olursak 6.5 İnç boyutunda büyük bir ekrana sahip. Ekran çözünürlüğü 1242×2688 (FHD+) gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip.  Iphone yine ekran teknolojisi olarak OLED kullanmış durumda ve çerçevesiz tasarım ile cihazı gayet şık göstermiş. Çentik özelliği ile teknolojisini konuşturan Apple bu cihaz için 12 MP gibi dönemin şartlarına göre düşük bir kamera kullanmış. Ama elbette ki bu kamerasının kalitesiz olduğunu göstermiyor. Hatta Iphone sayesinde kamera kalitesinin MP ile ölçülmediği kanıtlanmıştır. Çünkü bu kamera ile piyasada bulunan ve 13,16,20,41 MP lik cihazlara kök söktürmekle meşgul. 2160 MP (Ultra HD)  4K  video çekim kalitesiyle de zaten bunu gösteriyor. Üstelik 60 FPS  değeri ile yaptığı çekimler ile videonun akıcılığı bariz bir şekilde hissediliyor.

Temel donanıma gelirsek eğer; yine performans hissettiren özellikler ile karşımıza çıkıyor. Yonga seti olarak Apple A12 Bionic kullanan cihaz 2.5 GHZ lik işlemci frekansına sahip. 6 çekirdekli işlemcisi ile şu anki piyasada bulunan tüm oyunları yüksek çözünürlükte ve donmadan oynatabileceğinden şüpheniz olmasın.

RAM belleği 4 GB ile sınırlanmış ve dahili depolaması 64/256/512 GB gibi devasa boyutlarda. 256 bana yetmez diyorsanız 512 GB lık alabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

Gövde malzemesi olarak cam tercih edilmiş ve bunu koruması için paslanmaz çelikten bir çerçeve ile kaplanış. Sadece dik düşürme gibi bir şansınız var. Dikkat edin.

4G elbette var ve  4G teknolojisi LTE Cat.16  olarak karşımıza çıkıyor. LTE Cat 10, 450 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme hızına sahipti. 16 yı siz düşünün.

Her yeni cihazda olduğu gibi bu cihazımızda da Radio özelliği maalesef mevcut değil.  En merak edilen konulardan biri olan su geçirmeme özelliğine gelirsek, bu cihaz suya ve toza dayanıklı. Suya dayanıklılık seviyesi IPX8 iken, toza dayanıklılık seviyesi IP6X olarak geliyor. NFC özelliği var ancak kızılötesi maalesef cihazımızda yok.

Çıkış yılı Eylül 2018 olarak belirtilmiş  ancak  2019 şubat ayında Türkiye’de satışa sunuldu ve 13.000 TL  gibi uçuk bir fiyatla görenlerin ağzını açık bıraktı. Bir hafta içinde fiyatı  400 TL  azaldı. Bu büyük bir düşüş ancak toplam fiyata bakılınca pek te yüksek bir indirim denilemez.  En ucuz olduğu dönem 11.399 TL ye düştüğü 20 Mart 2019 oldu.  Ve sonra dolar kurunun yükselişi ve gümrük vergisi oranlarının değişimi derken 18 Mayıs 2019 tarihinde fiyatın güncel hali 13.300 TL dir.

Bu fiyata bu cihaz alınır mı? Bana kalırsa alınmaz. Cihaz elbette çok iyi, çok güzel. Ancak bu kadar para ödemek bana göre değil. Tabi ki bu tercih sizlere kalmış. Benim için fiyat sorun değil, yeter ki performanslı ve güvenli olsun diyorsanız eğer, almanızı öneririm.