Kulvar Haber

İsrail Açık Açık Savaş Başlattı

İsrail Açık Açık Savaş Başlattı
29 views
12 Mart 2019 - 9:23

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini “açık savaş” olarak nitelendirdi.

Zanun, yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi kuvvetlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini değerlendirdi. Buna göre “Harem-i Şerif’in zaman ve mekan olarak bölünmesini dayatmak için yapılan ön çalışmalar” olduğunu belirtti.

İşgal güçlerinin ihlallerine tepki gösteren Zanun, “Yahudiler Mescid-i Aksa’ya açık savaş başlattı.” ifadesini kullandı.

Bunun yanı sıra İsrail vatandaşı Araplar zorla evlerinden çıkarılıp yerlerine radikal Yahudi yerleşimcilerin yerleştiriliyor. Son dönemlerde artan Filistinlilere ait evlerin yıkılması gibi uygulamaların da devam ettiğine dikkati çekti. Zanun, uluslararası topluma ve ilgili kurumlara İsrail’in işgal altındaki Kudüs’e yönelik saldırılarını önlemek için acilen harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Yahudi polisi dün işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarını birkaç saatliğine kapattı. Olay Filistinlilerin büyük tepkisine neden olmuştu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yazılı açıklama yapılmıştı. Mescid-i Aksa’nın
doğu surlarındaki Rahmet Kapısı 2003’ten bu yana giriş çıkışlara kapalı tutuluyordu. pazar günü ise yahudi polisi tarafından zincir vurulduğu bildirilmişti.