Kulvar Haber

İsrail Seçim Sonuçları Belli Oldu mu? Resmi olmayan Rakamlar Ne?

İsrail Seçim Sonuçları Belli Oldu mu? Resmi olmayan Rakamlar Ne?
14 views
10 Nisan 2019 - 20:47

İsrail Seçim Sonuçları Belli Oldu mu? İsrail de hükümet ve parlamento üyelerinin seçilmeleri için 9 Nisan (dün), ülke genelinde seçim gerçekleştirildi. 61 sandalye ve üzerinde çoğunluğa sahip olan parti ya da grubun, hükumet kurabildiği İsrail de, resmi olmayan sonuçların netleştiği haberleri geliyor.

İsrail’de Seçim Sonuçları

İsrail Seçim Sonuçları Belli Oldu mu? Resmi olmayan Rakamlar Ne?
İsrail Seçim Sonuçları Belli Oldu mu? Resmi olmayan Rakamlar Ne?

Seçimin resmi olmayan sonuçları hakkında genel kanının oluştuğu belirtilirken, İsrail de hali hazırda Başbakanlık görevini yürüten Netanyahu’nun başında olduğu Likud Partisi ile Mavi Beyaz isimliği ortaklığın ve liderleri Benny Gantz arasında seçim yarışının devam ettiği belirtildi. Buna karşılık iki liderde seçimlerde zafer ilan ettiklerine dair bildiriyi kamuoyu ile paylaştı.

İsrail de erken seçimlerin sonuçları merakla beklenirken, ülke de 2018’in son aylarından bu yana erken seçime gidileceğine dair söylenti ve hareketlilik bulunuyordu.

Geçtiğimiz günün akşam saatlerinde açılmaya başlanan sandıklarda seçimler için favori gösterilen Likud Partisi ile Mavi Beyaz ortaklığının başa baş seçimi götürdükleri bildirilirken, net seçim puanları ise basına verilmedi.

Seçim sonuçlarının resmi olarak ilan edileceği tarihin ise 17 Nisan olması bekleniyor. Resmi sonuçlara göre, iktidar çoğunluğunun elde edilememesi halinde, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin tarafından ilgili kural veya içtihatlara göre parti liderlerine koalisyon kurması görevi verilecek.

Parti kurma görevi verilen liderin de 28 gün yani 1 aylık süre içinde resmi olarak parti ve hükümet ortaklığını kurarak, resmi programı ilan etmesi gerekiyor. 9 Nisan genel seçimleri düzenlene İsrail de seçime 41 farklı parti resmi olarak katıldı. Kayıtlı resmi seçmen sayısı ise ülke genelinde yaklaşık 5,8 milyon seviyesinde.

Filistin ile İki Devlet Kurulması Fikrinin Taraftarları seçimde Başarısız!

Filistin ile İsrail tarafından iki devletli çözüm önerisi sunan parti temsilcilerinin bu seçimde de ellerinin boş kaldığı belirtildi. Son parlamento da 120 vekil içinde yalnızca 18 vekilin, Filistin ile ortak çıkarlar doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini savundukları biliniyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Genel Sekreteri olan Saib Ureykat da İsrail seçimleri ilgili resmi açıklamada bulundu. Seçmenin iki devlet önerisini benimseyenlerin aksine, bu öneriyi reddeden liderleri ve fikirleri desteklediğini belirtti.