Kulvar Haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir?
176 views
18 Nisan 2019 - 9:12

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir? Ekrem İmamoğlu 17 Nisan 2019 tarihinde sonuçlanan itiraz sürecinin ardından, İl Seçim Kurulu’na çağrılarak Mazbata aldı ve resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Halk, Ekrem İmamoğlu kimdir? İmamoğlu Nereli? Eşi ve Ailesi, Siyasi hayatı ve daha fazlasını öğrenmek istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu 4 Haziran 1970 tarihinde Trabzon ilinin Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde, çiftçilik ve ticaretle uğraşan Hasan ve Havva İmamoğlu çiftinin çocukları olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Dört yaşlarında ailesi ile Yine Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı köyüne taşınan İmamoğlu ilkokul döneminde hentbol ve futbol oynayarak Spora olan merakını daha o zamanlardan göstermiştir.

İmamoğlu Trabzon lisesini bitirdikten sonra, Ailesinin de desteği ile Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Bölümünü kazandı. 1987 Yılında İstanbul’a taşınma zorunluluğundan dolayıGirne Üniversitesi İletişim bölümünü yarım bırakmış ama İstanbul Üniversitesi İngilizce işletme bölümüne kaydolarak Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Ekrem İmamoğlu Kimdir?
Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Lisans eğitiminin ardından yine İstanbul Üniversitesinde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bölümünde yüksek lisans alarak Üniversite hayatını tamamladı.

Üniversite hayatından sonra Ailesine ait olan ve İnşaat sektöründe hizmet veren Şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. Aynı dönemlerde Trabzonspor yönetim kademesinde ve sonrasında Beylikdüzüspor kulübünde de görev yapan İmamoğlu Spor sevdasını unutmadığını da göstermiştir.

18 Kasım 1995’te Dilek Kaya ile evlenen İmamoğlu’nun, Mehmet Selim (d. 1997),Semih (d. 2005) ve Beren (d. 2011) adlı üç çocuğu vardır.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu 2 Erkek 1 Kız çocuk annesidir. Dilek İmamoğlu 18 Kasım 1974 Trabzon doğumludur. İlk öğrenimini Trabzon’da tamamlamıştır.

Ekrem İmamoğlu'nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir?
Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir?

Dilek İmamoğlu İstanbul Üniversitesi Turizm bölümü ve ardından Kamu Maliyesi bölümlerini tamamlamıştır. Dilek İmamoğlu’nun Ekrem Bey ile tanışması aile görüşmeleri sırasında olmuş ve 18 Kasım 1995 yılında evlenmişlerdir.

23 Yıllık evliliğinden çok mutlu olduğunu her fırsatta dile getiren Dilek İmamoğlu, Eğitim hayatına Kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaparak ve Halen doktora öğrencisi olarak devam etmektedir.

Dilek İmamoğlu Engelliler Haftasında Tekerlekli Sandalye İle Dolaştı
Dilek İmamoğlu Engelliler Haftasında Tekerlekli Sandalye İle Dolaştı

Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü halkı tarafından yakından tanınıyor. Dilek Hanım da eşi gibi sosyal yardım ve destekler konusunda mücadeleci bir kişilik.

Dilen İmamoğlu Engelliler haftasında, Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını ve sosyal hayatta yaşadığı zorlukları anlayabilmek adına, bir günlüğüne Beylikdüzü’nde Tekerlekli sandalye ile dolaşmış ve gördüğü eksiklikleri rapor etmiştir.

İmamoğlu – Beylikdüzü belediye Başkanlığı Süreci

2008 yılında CHP üyesi olan Ekrem İmamoğlu 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Beylikdüzü Belediye başkan aday adayı olarak başvurdu. Parti tarafından adaylığı kabul edilmedi. Bundan sonra 16 Eylül 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu kararı ile Beylikdüzü Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığına seçildi.

İmamoğlu - Beylikdüzü belediye Başkanlığı Süreci
İmamoğlu – Beylikdüzü belediye Başkanlığı Süreci

18 Mart 2012 yılında Yine Beylikdüzü CHP 2. Kongresi ile tekrardan İlçe başkanı olarak seçildi. 15 Temmuz 2019 yılında CHP Beylikdüzü İlçe başkanlığından istifa etti.  2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü Belediye Başkanlığına Aday oldu ve öncesinde CHP’nin %30 olan oy oranını %50.5’e çıkararak siyasi kimliğinin ne kadar sağlam ve istikrarlı olduğunu da göstermiş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı

İstanbul Eski Büyükşehir Belediye Başkanı kadir Topbaş 23 Eylül 2017 Yılında istifa etmiş ve akabinde Cunhuriyet Halk Partisi Adayı olarak Ekrem İmamoğlu gösterilmiştir. 28 Eylül 2017 yılında yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi oylaması ile Ak Parti Adayı Mevlüt Uysal 179, Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Ekrem İmamoğlu 125 Oy almıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı

18 Aralık 2018 Yılında Cumhuriyet Halk Partisi Tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmıştır. 31 Mart 2018 Yılında yapılan yerel seçimlerde CHP adayı Ekrem İmamoğlu, YSK başkanı Sadi Güven’in oy sayım sürecinin son zamanlarında yaptığı açıklamaya göre 4 Milyon 159 Bin 650 Oy alarak Ak Parti adayı Binali Yıldırım’ın Resmi olmayan sonuçlara göre önünde olduğu açıklanmıştır.

Akabinde, Ak Parti İstanbul il örgütünün 2 Nisan 2019 tarihinde geçersiz oyların yeniden sayımı ve tutanakların kontrol edilmesi talebi YSK’ya bildirilmiştir. YSK itirazları kabul etmiş ve süreç 17 günlük bir mücadele ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu Lehine sonuçlanmış, 17 Nisan 2019 Tarihinde Mazbatasını YSK’dan alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Görevine Gelmiştir.