Kulvar Haber

İstanbul girişinde kurban denetimi

İstanbul girişinde kurban denetimi
44 views
16 Temmuz 2020 - 19:41

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kurbanlık hayvanların İstanbul’a girişleri sırasında denetim yaptı. Kurbanlıkların denetimleri havadan görüntülendi.

İstanbul’a girişlerine izin verilen kurbanlık hayvanları taşıyan araçlar, Kuzey Marmara Otoyolu Riva bölgesindeki kontrol noktasında, Jandarma Asayiş ve Jandarma Trafik timlerinin katılımıyla kontrol ediliyor.Hayvan sevk kontrol noktasında, kurbanlık hayvanların bulunduğu araçların sevk raporu, hayvanların kan analiz raporu ve kulak küpeleri denetleniyor.

Denetimlere, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca da katılıyor.Ekipler, araçlarda bulunan hayvan sahipleri ve araç sürücülerine, kurban pazarlarında uymaları gereken kuralları da hatırlatıyor.

Kurban pazarlarında satışı yapacak kişiler, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, maske takılması, kurban pazarlığı sırasında tokalaşılmaması, para alışverişinde eldiven kullanılması ve yanlarında dezenfektan bulundurulması konularında da uyarılıyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugün itibariyle kente giriş yapabilen kurbanlıklar, veteriner hekimlerin kontrolünden sonra pazarlara alınıyor.Kontrolleri yapılan hayvanlardan hasta veya belirlenen kriterlere uymayanlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü`ne bildirilerek pazarlara alınmıyor.

stanbul`a kurbanlık hayvan girişinin başlaması üzerine bugün çeşitli kentlerden gelen besiciler, hayvanlarını çadırlara indirerek müşterilerini beklemeye başladı.

Eyüpsultan ilçesindeki Alibeyköy kurban satış ve kesim merkezi de vatandaşlara hizmet vermeye başladı.11 dönüm alan üzerinde açılan pazar, 1500 büyükbaş hayvan kapasitesiyle Kurban Bayramı`na kadar hizmet verecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, yaptığı açıklamada, gün itibariyle hayvanların kentte girmeye başladığını ve pazarlara ulaştığını söyledi