Kulvar Haber

İstanbul Valiliği’nden yeni korona önlemleri

İstanbul Valiliği’nden yeni korona önlemleri
100 views
15 Haziran 2020 - 19:39

İstanbul Valiliği, “yeni normal”e uyulması konusunda her gün kent genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirileceğini duyurdu. Öte yandan İstanbul İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi, Korona virüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında haziran ayı sonuna kadar 50 kişinin üzerindeki gösteri, açık hava toplantısı, uğurlama, çadır kurma gibi eylemleri yasakladı.

Valisi Ali Yerlikaya, saat 24.00’te kapanması gereken lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin bazılarının kapanış saatine uymadığı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı yönündeki ihbarlar nedeniyle İstanbul Valiliği’ne il genelinde “yeni normal denetimi” talimatı verdi.

39 İLÇEDE HER GÜN EŞ ZAMANLI DENETİM

İstanbul’da yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi döneminde “yeni normal”e uygun olarak faaliyetlerini yürütmesi gereken işletmelerle ilgili zaman zaman istenmeyen görüntülerin oluşmasını engellemek ve bu tür olumsuzlukların yerine, kurallara riayetin genel anlayış olması için hafta boyunca İstanbul’un 39 ilçesinde her gün eş zamanlı olarak denetimler gerçekleştirilecek.

KURALLARA UYMAYANLAR HAKKINDA CEZAİ İŞLEM

Yerlikaya’nın talimatı ile İstanbul genelinde “sosyal mesafeye uyum, maske kullanımı, hijyen ve kapanış saatleri uyum” konuları denetlenecek.

Ayrıca, açık olmaması gereken işletmelerin faaliyet gösterip göstermediği de kontrol edilecek. Kurallara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacak.