Kulvar Haber

İstanbul’da binlerce ölü balık kıyıya vurdu

İstanbul’da binlerce ölü balık kıyıya vurdu
17 views
28 Haziran 2020 - 13:25

İstanbul’da Küçükçekmece Gölü’nün renk değiştirmesi ve kokmasının ardından göle fabrikalardan atık iddiaları gündeme gelmişti. Şimdi binlerce balık kıyıya vurdu, ölü balıklar göl kıyısını kapladı.

Kıyıda aralarında yengeçlerin de bulunduğu  ölü, yarı canlı balıkları gören çevre sakinleri, uzun zamandır böyle bir manzara ile karşılaşmadıklarını söylediler.Bir vatandaş ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) arayarak durumu bildirdiğini ancak cevap alamadığını söyledi. Bazı çocuklar ise balıkları toplayarak büyük plastik şişelere doldurduğu görüldü.

Binlerce balık kıyıya vurdu, vatandaşlar isyan etti - 9

“KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ ÖLÜYOR” 

30 yıldır balıkçılıkla uğraşan Turan Şaşmaz, “Küçükçekmece Gölümüz ölüyor. Oksijenimiz bitiyor. Gölde oksijen olmadığı için balıklar suyun üzerinde. Bir müddet sonra oksijen yetersizliğinden bu hayvanlarımız ölüyor.

Binlerce balık kıyıya vurdu, vatandaşlar isyan etti - 7

Gölün temizliğine hiçbir şekilde önem vermedik. Akıntıları dere bağlantıları kesilince, Firüzköy’deki fabrika atıkları da buraya gelince göl bu hale geldi.

Binlerce balık kıyıya vurdu, vatandaşlar isyan etti - 3

15 gündür bir lodos vardı, göl şişti geri dönünce oksijensiz bir su geldi. 80 çeşit balık yaşayan gölümüzde 4 çeşit balık kaldı” dedi.

Binlerce balık kıyıya vurdu, vatandaşlar isyan etti - 13

Gölde daha önce yüzdüklerini söyleyen Şaşmaz, “Temizlenmesi için yetkililerin ne gerekiyorsa yapması lazım.Gerekiyorsa denizden boruyla su pompalasınlar. Tek bir boru döşensin su pompalansın bu göl oksijenle dolsun. Balıklar ölmesin” diye konuştu.

Binlerce balık kıyıya vurdu, vatandaşlar isyan etti - 16