Kulvar Haber Medya

İstanbul’da Korkutan Deprem Sonrası Artçılar Var

İstanbul’da Korkutan Deprem Sonrası Artçılar Var
15 views
24 Eylül 2019 - 12:41

Bugün öğle saatlerinde yaşanan 4.6 şiddetindeki deprem halkta büyük paniğe neden olurken, neyse ki depremde korkulan olmadı. Ancak 4.6 şiddetindeki deprem sonrasında, haber merkezimize anlık olarak artçı depremlerin yaşandığı bilgisi geldi.

Hasar ve Can Kaybı Yok

İlk olarak sabah saatlerinde 10.30’da 3.1 şiddetinde artçı bir deprem meydana gelirken, ardından saat 11.01’de yaşanan ikinci bir sarsıntının 4.6 şiddetinde olduğunu duyuran AFAD, can ve mal kaybı olmadığını bildirdi. Sarsıntının İstanbul genelinde bazı bölgelerde hissedilmesi, halk arasında paniğe neden oldu.

Silivri merkezli yaşanan ilk depremin ardından açıklama yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz; “Deprem Silivri açıklarında meydana gelmiştir. Deprem gerçeği ile maalesef yüzleşmek gerek. Ancak çok şükür, yaralı ve hasarların meydana geldiğine dair herhangi bir bilgi henüz yok. Belediye olarak, herhangi bir doğal afete karşı insan olarak yapılabilecek her türlü hazırlığımızı yapmış bulunuyoruz. Yetkili mercilerle iletişime geçtiğimizde ise, korkuyla beklenen bir depremin olmayacağını öğrendik. Ancak yine de depremle yüzleşmeli, gerekli önlemleri daha fazla almalıyız. Nihayetinde İstanbul bir deprem bölgesidir. Bu bir gerçektir ve her zaman en üst seviyede hazırlık halinde olmalıyız” dedi.

İstanbul valiliği de İstanbul depremi ile ilgili açıklama yaparak, ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarının henüz yapılmadığını bildirdi.

An İtibariyle Artçı Depremler Yaşanıyor

Haber editörlerimizin ilgili yerlerden edindiği bilgiye göre, 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından toplamda 6 artçı depremin yaşandığı öğrenildi. Artçı depremlerin en büyüğünün 2,1 şiddetinde olduğu Kaydedildi. Artçı depremlerin ortalama 3’er dakika arayla yaşanması da ayrıca konuyla ilgili dikkat çeken bir detay oldu.

İstanbul Tarihi Boyunca Yüzlerce Deprem Yaşandı

Verilere göre, İstanbul tarihi boyunca birçok deprem yaşadı. Bu depremlerin bir kısmı yıkıcı etkiye sahip olurken, bir kısmı ise sadece sarsıntı düzeyinde kaldı. Bizans ve Osmanlı döneminde de sık yaşandığı bilinen depremlerde yer yer can kayıplarının da yaşandığı bilinmektedir.

İstanbul’un deprem geçmişi fazla iç açıcı değilken, yetkililer biran önce kentsel dönüşümün hızlandırılması ve eski binalardan İstanbul’un temizlenmesi gerektiği çağrısı yapıyor. Deprem uzmanlarına göre ise, şehirde büyük bir deprem olma ihtimalinin olduğu her zaman dillendirilmektedir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Copyright 2017 Kulvar Medya Haber Ajansı