Kulvar Haber

İstanbul’da seçim tekrarı seçmenin yaz tatili planını değiştirdi

İstanbul’da seçim tekrarı seçmenin yaz tatili planını değiştirdi
27 views
09 Mayıs 2019 - 17:34

Seçimler bitti ama İstanbul seçiminin sonuçları uzun süre gündem olmuştu. Yapılan yüksek seçim kurulunun açıklamasına göre İstanbul seçiminin yeniden yapılması kararı alındı. İstanbul’da seçim tekrarı yapılacak.

İSTANBUL’DA SEÇİM TEKRARI

Oy farkı az seçmen tatil planını erteliyor

YSK’nın İstanbul’da seçim tekrarı kararı, seçmenin yaz tatili planlarını değiştirdi. Bu karar sonrasında İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı az olması nedeni ile seçmen tatil planını erteleme kararı aldı.

İki adayın arasında ki oy farkının % 0.1 olması nedeni ile tatilini erteleme kararını alan vatandaş otel ve konaklama şirketleri ile görüşerek iptal yaptırdıklarını görüyoruz.  Öyle ki turizm şirketlerinde % 90’a çıkan iptal taleplerinin artması nedeni ile turizm şirketlerinin vatandaşları arayarak iptal etmeyi düşünüp, düşünmediğini bile sormaya başladıkları haberleri gelmeye başladı.

SEÇMEN HASSAS OY KULLANACAK

Arada Ki %1 Lik Fark Seçmenin Hassas Davranmasına Neden Oldu

23 Haziran’da yenilenmesine kararı verilen İstanbul Belediye Başkanlığı için seçimin; AKP ve CHP adayları arasında çekişmeli bir şekilde yarışın geçtiğini gördük. Bu çekişme % 0.1 oy farkı, olması nedeni ile seçmen bu konuda son derece hassas davranıyor ve tatil planlarını bu kapsamda revize ederek seçim günü şehirde olmayı ve oy kullanmayı hedefliyor.

Seçim iptali sonrasında seyahat acenteleri, otel ve hava yollarına yapılan satın alma işlemlerinin iptali için başvuru sayısının çok fazla olduğu belirtiliyor. Üstelik CHP’li sahil belediyeleri 23 Haziran’da tatile gelmeyip oy kullanmaları için seçmeni yönlendirici çağrıları web site üzerinden duyurmaya başladılar.

Seçim günü seçmenin önemli kısmının İstanbul dışında olacağı tahmin ediliyor. Bu sayıya baktığımızda 500,000 civarında kişinin, oy kullanmamak yerine tatil planlarını buna göre revize ederek değiştirme talebinde bulunmaya başladı. Arada ki farkın düşün olması seçmenin bu konuda hassas düşünerek karar almasını sağladı.

Daha Önce Böyle Yoğunlukta İptal Talebi Olmadı

Seçim iptali sonrasında çok yüksek bir seçmen hassas davranarak seçim günü İstanbul da olmak için iptal yaptığınız görüyoruz. Daha önceki seçim dönemlerinde ki iptal başvurularının çok üzerinde başvuru talebi kısa sürede gelmeye başladı.

Seçim ile ilgili iptallerin beklenenin çok üzerinde olduğunu belirten uzmanlar bu konuda seçmen ilk kez bu kadar hassas açıklamasını yapıyor. YSK verilerine göre 10.57 milyon İstanbul’da kayıtlı seçmen yer almakta. Seçimin yenilenmesi ile yaz ayına denk gelen seçimde seçmen sayısının oranın çok düşmesi beklenmiyor.