Kulvar Haber

İşte YSK Bağlar Kararı

İşte YSK Bağlar Kararı
8 views
12 Nisan 2019 - 17:27

İşte YSK Bağlar Kararı! Mazbata, AKP’li adaya verilecek YSK, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçimi kazanan HDP’li adayın KHK ile atılmasını gerekçe göstererek adaylığını düşürdü. Mazbatanın seçimi ikinci sırada bitiren AKP’nin adayına verilmesine karar verildi.

İşte YSK’nın Bağlar Kararı
İşte YSK’nın Bağlar Kararı

Yüksek Seçim Kurulu, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi ile ilgili son kararını verdi. 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 70.3 oranında oy alarak Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Belediye Başkanı seçilen HDP’li Zeyyat Ceylan’a KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmemişti.

Ceylan’la ilgili son kararı veren YSK da, KHK ile atılmasını gerekçe göstererek Zeyyat Ceylan’ın adaylığını düşürdü.

YSK Bağlar Kararı Verildi Buna Göre Mazbata AKP Adayına Verilecek

Bilindiği gibi, AK Parti Ceylan’ın seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle seçim sonucuna itiraz etmişti. YSK yapılan itirazı kabul ederek, Ceylan’ın mazbata alamayacağına karar verdi.

YSK mazbatanın Ceylan’ın ardından yüzde 25 oy  oranıyla ikinci olan AKP’nin adayı Hüseyin Beyoğlu’na verilmesine karar verdi. YSK daha önce de Van’ın Çaldıran, Tuşba, Edremit ilçeleri ve Erzurum’un Tekman ilçesi ile Kars Digor’a bağlı Dağpınar beldesi için bu şekilde bir karar almıştı.