Kulvar Haber

İsviçre’de Tatil Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İsviçre’de Tatil Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
24 views
06 Nisan 2019 - 15:10

İsviçre’de Tatil Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler! Çocukluğumuzdan kalan şu sevimli meraklı ve şirin kız Heidi’nin, dedesi ve arkadaşı Peter’le birlikte yaşadığı yeşil çimenlerinde neşeyle yuvarlandığı Alp Dağları’nın memleketi İsviçre.

Sadece bu kadar da değil, coğrafi özelliklerinin doğal sonucu olan gelişmiş hayvancılık sayesinde, süt, peynir ve çikolata konusunda dünyanın söz sahibi ülkelerinden biridir… 

İsviçre’de Tatil yerleri ve İsviçre’nin Coğrafi Konumu

İsviçre’de Tatil yerleri ve İsviçre’nin Coğrafi Konumu
İsviçre’de Tatil yerleri ve İsviçre’nin Coğrafi Konumu

Bu saymakla bitirilmeyecek, birçok doğal güzelliğe sahip olan Ülke, Orta Avrupa’da yer alır. Denize kıyısı olmayan, aynı zamanda Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile komşu olan bu İsviçre, az nüfusuyla birlikte çok farklı kültürleri barındırır.

Alp Dağları’nın eteklerine kurulu köyleriyle, çatıları karla kaplı sevimli evleriyle, birbirinden modern kentleriyle ve Marmara Bölgesi’nden bile küçük bir coğrafyası ile, Avrupa’nın en zengin Ülkelerinden biridir. Yüzde 75’i dağlarla kaplı olan İsviçre, güneyindeki vadileri, aynı zamanda Alplerin zirvelerini birbirine bağlayan tren yolculukları ve kayak merkezleri ile özellikle turizm sektörünün önde gelen Ülkelerindendir.

İsviçre’de Ekonomik Durum ve Geçim Kaynakları

Küçük olan ekonomisine rağmen; bankacılık, finans, kimya, saat ve çikolata sektöründe büyük yatırımlara sahiptir. Almanya ile yakın ilişkide olan İsviçre ekonomisi; ABD, Japonya ve diğer AB Ülkeleri ile ithalat ve ihracat içindedir.

Hayvancılığın da büyük önem taşıdığı Ülkede, toprakların yarısı otlaklardan ve sürekli yeşeren çayırlardan meydana gelir.

Hayvancılık alanındaki çalışmalar, özellikle sığır ve inek gibi kesim ve süt hayvanlarını yetiştirmek için yapılır. Bu sebepten dolayı da süt ürünleri bakımından oldukça verimlidir.

İsviçre’de Konuşulan Diller

Dört farklı bölgeden oluşan İsviçre, başta Almanca olmak üzere, Fransızca ’da konuşulan diller arasındadır. Ülkenin Batısında Fransızcanın yansıra İtalyanca ’da %8’ lik bir paya sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre ise; Almanca konuşan İsviçrelilerin yarısı yılda sadece bir kez batıdaki Fransızca konuşulan bölgeye geçiyor. Yüzde 15’i ise hiç geçmemiş. Kimileri bunu, insanların bunu geçici bir göç gibi algılamasına, dilini anlamadıkları bir yere gitmeyi tehlikeli bulmasına bağlıyor.

İsviçre Kültürü

Ülkenin en önemli şehirleri ise, Zürih, Basel, Bern ve Cenevre’dir. İsviçre, Zengin ekonomisi ve doğal İskandinav Ülkeleriyle neredeyse baş başa gider.

Aynı zamanda çokta Milliyetçi olan bu insanlar, sahip oldukları değerlere o kadar bağlılar ki, AB girmeyi bile reddetmiş, Avrupa’nın ortasında bağımsız, küçük bir adacık olarak kalmayı tercih etmişlerdir.

Komşuluğu ve misafirliği pek sevmeyen İsviçreliler, on yıllık kapı komşusuna bile ziyarette pek tutucudur.

Ayrıca çok dindar bir millet olmasına rağmen de eşcinsellik, para karşılığı cinsellik ve isteğe bağlı intihara yardım etmek serbest ve yaygındır.

İnsanların birbirine saygıda kusur etmediği bu Ülkede, trafikte de o kadar muntazam bir tabela sistemi vardır ki, hiçbir dil bilmeseniz bile, haritayla tek başına çok rahat gezilebilecek   düzendedir

İsviçre’de Görülmesi Gereken Yerler

İsviçre denildiğinde akla ilk olarak Alpler geliyor dolayısıyla burasının doğa harikası bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Mükemmel bir coğrafya ’ya sahip olduğundan dolayı İsviçre’de tatil dünyanın her kesiminden insan tarafından tercih edilmektedir.

Alp Dağlarının eteklerinde bulunan, küçük bir kent olan ‘’Appenzel’’ kenti, kendine has güzelliğiyle adeta büyülü bir yerleşke. 11.yüzyıldan bu yana yerleşik yaşamın devam ettiği bu sevimli kentin öyle bir doğası vardır ki insanı kendine hayran bırakır.

Yemyeşil çayırlarıyla, üçgen damlı ahşap evleriyle, boyunlarında asılı çanlarıyla hiç susmayan inekleriyle, koşuşturan oğlakları ve çalınan geleneksel müzikleri ile Gedik’te görmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir.  Bunun yanı sıra Zürih, Basel ve Cenevre şehirleri de görülmesi gereken yerler listesindedir.

İsviçre Mutfağı

Geleneksel İsviçre mutfağı, diğer Avrupa Ülkelerinin mutfaklarına benzer. Fakat bu Ülkenin kendine has olan, hatta İsviçre deyince, marka gibi hemen akla gelen lezzetlerin olduğu da bir gerçek.

İsviçre’de, geleneksel köy ve çiftlik hayatının hala önde gelen bir yaşam biçimi olması, ülkede süt ürünlerini çok önemli kılıyor. Özellikle de peynir geleneği İsviçre mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. İsviçre’de tatil yapacaksanız süt ürünlerini sevmeseniz bile alışacaksınız.

Alpler’in tertemiz havasında, mis kokulu otlarla beslenen hayvanların genellikle pastörize edilmemiş sütlerinden yapılan 450’yi aşkın peynir çeşidi vardır.

  • Sert ve ufalanabilen Sbrinz peynirinden
  • yumuşak ve hafif reçine kokulu Friboug Vacherin peynirine
  • özel bıçağı ile incecik kesilen dilimleri ağızda dağılan Tête de Moine peynirinden
  • sert ve keskin kokulu Appenzeller’e kadar sayısız peynir çeşidi ile, en ünlü olanlar Emmental ve Gravyer peynirleridir.

Tabi ki de 18.Yüzyıldan beri üretilen kendine has çikolatalarını da unutmamak gerekir.

İsviçre’de Din ve İnanç

Hristiyan nüfusun çoğunluğu oluşturduğu Ülkede, Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesi tanınmaktadır. %70’i Katoliklerden oluşan Ülkede, %38’ini Reformcular ve %26’sını da Ortodokslar takip eder. Ayrıca Müslümanlık, Budizm, Hinduizm ve Yahudilik de Ülkede azınlıkların sahip olduğu inançlardır.