Kulvar Haber

İzmir’de gezilecek yerler

İzmir’de gezilecek yerler
74 views
13 Mayıs 2019 - 14:34

Hayatın tadını yaşamayı bilenlerin adresi olan İzmir, turistik ve tarihi yerleri açısından kültürlenme yaşayacağınız ilk yerlerden olmalıdır. İzmir, güzel bir gezi listesi oluşturarak, hakkını vererek, yavaş yavaş gezilmelidir. 8 bin yıllık tarihiyle zaman içinde köklü değişikliklere uğramış ve sizlere seyir zevki sunacak bir kente dönüşmüştür. İşte İzmir gezilecek yerler ve İzmir, turistik ve tarihi yerleri

İzmir Teleferik

İzmir Gezilecek Yerler Teleferik
İzmir Gezilecek Yerler Teleferik

Balçova’da bulunan teleferik, ayağının yerden kesilmesini isteyenlerin uğrak noktası oluyor. İzmir manzarasını doya doya seyretmek için geç kalmamalısınız. Yaklaşık 8 kişi kapasiteli 20 kabinin bulunduğu teleferikler, 2 yılda 1 milyon yolcuya ev sahipliği yapmıştır. Şehir gürültüsünden uzak bir yerde kurulan bu tesis, doğayla iç içe olduğu için huzurla dolmanızı sağlar.

İzmir gezilecek yerler arasındaki bu yerde sıranızı beklerken kafeler de çay içebilir veya banklarda oturabilirsiniz. Ayrıca manzara eşliğinde mangal keyfi de yapabilirsiniz.

Yamanlar Dağı ve Karagöl

Yamanlar Dağı ve Karagöl
Yamanlar Dağı ve Karagöl

Doğayla baş başa kalmak ve iç sesinizi dinlemek için İzmir gezilecek yerler arasındaki yamanlar dağı ve Karagöl’e mutlaka uğramalısınız. Özellikle yaz ayının bunaltıcı sıcağında, oldukça serinletici oluyor.

Kış aylarında da kar eğlencesini yaşamak isteyenler yine buradan ayrılamıyor. Çevresinde kamp veya piknik yapabilirsiniz. Yiyecek içeceklerinizi çevredeki satış yapan yerlerden alabilirsiniz. Yine doğa gezisi için at ve bisiklet kiralamaya imkân veren bölge sakin gezicilerin vazgeçilmezidir. Karşıyaka da bulunan bölgeye 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Zengin bitki örtüsüyle oksijene doyacaksınız.

İzmir Kordon Boyu

İzmir Gezilecek Yerler Kordon Boyu

İzmir’in gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda olması gereken Kordon Boyu’nda sahil turu atarak çevreyi gezebilirsiniz. Çevresindeki çeşitli kafelerde çayını içebilir ve banklarda sahili seyredebilirsiniz. Araç trafiğinin gürültüsünden ve egzoz dumanından uzak bir yer olduğu için temiz havayı rahatlıkla içinize çekebilirsiniz. Ayrıca çimlendirilmiş alanda arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle beraber oturarak sohbet edebilirsiniz.

Kordon Boyu birçok insanın buluşma noktası olduğu için artık İzmir’in simgesi haline gelmiştir. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Zaman içinde çevresine açılmış AVM’leri de ziyaret ederek, tüm eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Arkas Sanat Merkezi

İzmir Gezilecek Yerler Arkas Sanat Merkezi
İzmir Gezilecek Yerler Arkas Sanat Merkezi

2011 yılında hizmet vermeye başlayan bina Arkas Holding’e 20 yıllığına tahsis edilmiştir. Birinci kordonda bulunan yapı, iki kattan oluşmuş ve beyaz mermerle süslenmiştir. 1875 yılında Fransız Konsolosluğu’na verilen bina çeşitli deprem ve yangın yaşamıştır. 8 aylık bir onarım çalışmasının ardından aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Sanatseverlerin isteği doğrultusunda çeşitli eserler sergilenmeye başlanmıştır. Türk resim sanatı ve yabancı sanatçıların resimleri güzel bir dekor çalışmasıyla ziyaretçilerine yansıtılmıştır. Resmin yanında cam sanatı, işleme eserler, halı sanatı gibi nadide eserler burada bulunmaktadır. İzmir gezilecek yerler arasındaki bu müze, her daim canlı tutulmaktadır.

İzmir Buca Göleti

İzmir Gezilecek Yerler Buca Gölet
İzmir Gezilecek Yerler Buca Gölet

İzmir’in en popüler eğlence merkezlerinden olan Buca Gölet, İzmir gezilecek yerlerinden biridir. 167 bin metrekarelik devasa bir alana kurulmuş ve 1999 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde göl, cafe, piknik alanı, kamp alanı ve çocuklarınız için çeşitli parklar bulunmaktadır. Evliliklerini burada taçlandırmak isteyenler içinde Gölet Düğün Salonu bulunmaktadır.

Amfi tiyatrosu ise çeşitli etkinliklere ve organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin temposundan kaçmak isteyenler de piknik alanlarında mangal keyfi yapabilirler. Doğanın ve yeşilin tadını çıkarmak için Buca Gölet tam size göre.

İzmir Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı
Kızlarağası Hanı

İzmir gezilecek yerler listesindeki bir diğer durak Kızlarağası Hanı. İzmir’in en büyük hanı olduğu gibi anıtsal özellikleriyle dikkat çekiyor. 1598 yılında inşa edilen han, zamanında deniz kenarına inşa edilse de suların çekilmesiyle uzaklaşmıştır. Çeşitli yıllarda deprem, heyelan ve yangın gibi badireler atlatan han, hemen onarılarak günümüze kadar gelebilmiştir.

Osmanlı mimarisinin izleri gözümüze çarparken çarşılı ve avlulu hanlara benzerlik göstermektedir. İki katlı ve dikdörtgene yakın bir planda yapılan hanın zemin katı depolama ihtiyacı için kullanılıyordu. Kervan hayvanlarıyla ve yükleriyle gelen yolcular burada dinlenerek yola çıkarlardı. Ayrıca liman kenarına yapılması ticari açıdan her dönem parlak dönemler geçirmesini sağlamıştır. Farklı bir tarihi dokusu olan bu hana mutlaka uğramalısınız.

İzmir Agora Ören Yeri

Agora Ören Yeri
Agora Ören Yeri

İzmir gezilecek yerlerinden olan Agora Ören yeri, kent merkezinde bulunmaktadır. Pazar yeri anlamını taşıyan Agora, 3 katlı olmasıyla dünyadaki benzerlerinden ayrılır. Lakin anlamı dışında siyasi toplantılara ve mahkemeler için kullanılmıştır. Tarih ve Sanat müzesinde sergilenen Poseidon ve Demeter heykeli de buradan çıkartılmıştır.

Yapılan kazılarda çıkartılan sarnıçlar ve diğer parçalar sayesinde bu bölgenin çok su sağlayan bir yer olduğu anlaşılmıştır. Bölgenin dikkat çeken bir diğer yeri ise M.S 2. Yy’a ait olduğu düşünülen grafitlerdir. Yüzlerce grafitinin el yöntemiyle kazılarak yapıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıllardaki kazılarla ortaya hamam, mozaikler ve kent meclisi de bu bölgede çıkarılan önemli tarihi eserlerimizdendir.

Konak Yalı Cami

İzmir Gezilecek Yerler Konak Yalı Cami
İzmir Gezilecek Yerler Konak Yalı Cami

Konak Meydanı’nda bulunan Yalı Cami, İzmir gezilecek yerlerindendir. Meydanın sembolü haline gelmiş yapı hükümet konağının hemen yanında bulunuyor. 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin en nadide eserlerinden biri olmuştur. Konak meydanına uğrayan binlerce insanın ziyaret ettiği yapıda firuze çiniler insanları büyülemektedir. 1755 yılında yaptırıldığı düşünülen caminin tamamlanma yılı 1774’tür.

Yalı Cami’nin mimarı ise bilinmiyor. Yapılan araştırmalara göre caminin yanında medrese olduğu anlaşılsa da günümüze kadar ulaşamamıştır. Katipzade Mehmet Paşa’nın eşi tarafından yaptırıldığı ve ailenin yabancılarla ilişkisi iyi olduğu için cami, İngiliz Ayşe Cami olarak da anılmaktadır. Ayrıca kesme taştan tek kubbeli ve tek minareli olarak yapılmıştır.  Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

İzmir Hisar Cami

İzmir’in en büyük camisi olan Hisar Cami, 1592 yılında yaptırılmıştır. Yakup Bey’in emriyle yapılan cami merkez kubbeyle örtülüdür. Şuan Kemeraltı’nda bulunmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir. Ziyaretinizde Osmanlı sanatının zarif işçiliğini, süslemelerini ve hat sanatını göreceksiniz. Kesme ve moloz taştan inşa edilen cami, İzmir gezilecek yerler arasındadır.

Kare planlı bir yapıdan oluşan cami merkezi kubbesinin yanında 6 küçük kubbe eşlik eder. Hisar adını ise hisar kapısının önünde bulunmasından almıştır. Bahçe kapısında bir adet kitabe bulunmuştur. Bu kitabeye göre cami 1881 yılında tadilat geçirmiştir.

Tarihi Asansör Binası

Tarihi Asansör Binası
Tarihi Asansör Binası

İzmir’in en önemli tarihi yapılarından olan asansör binası, 1907 yılında yaptırılmıştır. Kule yapısı özelliklerini taşır. Nesim Levi tarafından yaptırılan bina,  Mithatpaşa Caddesi ile Nihat Bey Caddesi’ni birbirine bağlamaktadır. Bu özelliği, dönemin imkânlarından en iyi şekilde yararlanıldığını gösteriyor.

56 metrelik yükseklikte olan yapının alt bölümü taş, üst bölümü tuğladır. Taş bölümünde yaptıranın ismi ve yapım yılı Fransızca ve İbranice olarak işlenmiştir. Yıldız motifi ve bitki işlemeleri asansörün girişinin olduğu hol tarafından ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. İzmir gezilecek yerlerinden olan asansör binası haftanın her günü sabah 08:00 akşam 00:00 arası açıktır.