Kulvar Haber

İzmir Saat Kulesi hakkında bilgiler. Tarihi, nerede ve nasıl gidilir?

İzmir Saat Kulesi hakkında bilgiler. Tarihi, nerede ve nasıl gidilir?
328 views
11 Mayıs 2019 - 23:02

2. Abdülhamit döneminde yaptırılan İzmir Saat Kulesi, onun tahta çıkışını kutlamak için yapılmıştır. İnşa tarihi 1901 yılını göstermekle beraber, üçlü bir komisyonla yapılmıştır. Sadrazam Küçük Sait Paşa’nın da desteğiyle kule tamamlanıyor.

Dışarıdan bakıldığında belli olmasa da 4 katlı bir yapıdır. 25 metre yüksekliği ile Konak Meydanı’nı daima süsleyen nadide bir eserdir. Binanın dış yapısına bakıldığında kendine has rengini veren yeşil ve kırmızı renkli taşlar kullanılmıştır. Bu taşların ise Efes’ten geldiği bilinmektedir.

Kule, sekizgen bir planda yapılmış ve üzerine bir saat eklenilmiştir. Bu saat Alman imparatoru 2. Wilheim tarafından bizzat padişaha gönderilmiştir. 1974 yılında yaşanan bir deprem bu saatin durmasına sebep olmuştur. Bu durma sayesinde depremin oluş zamanı da bilinmektedir. Fakat kule gibi saatte bir sembol olduğundan iki yıl sonra tamir edilerek çalıştırılmıştır. İzmir Saat Kulesi’nin yapılış nedeni ise saat fiyatlarının pahalı olmasından kaynaklanıyor.

İzmir Saat Kulesi hakkında bilgi

İzmir Saat Kulesi gibi benzeri kulelerin yapım tarihleri ilk olarak 16. Yüzyılda başlar. 2. Abdülhamit’in emriyle bu iyice yaygınlaşır. Kulenin kendine özgü at nalı kemerleri ise her turistin ilgi odağı olmuştur. İzmir Saat Kulesi’nin bir bölümünü Osmanlı armaları bir bölümünü padişahın tuğrası kapsar. Daha sonra Cumhuriyetin İlanı ile birlikte bunu hatırlatmak ve canlı tutmak için bu semboller kaldırılmıştır.

Bunun yerine ay yıldız eklenmiştir. Kulenin yapıldığı tarihte, bir toplantıyla aynı kulenin bir de maketinin yapılması kararlaştırılmıştır. Yine Osmanlı tuğralı ve Osmanlı mimarisine uygun yapılan maket 1901 Mart ayında padişaha verilmiştir.

İzmir Saat Kulesi’nin ayrıca dört tarafında da çeşmeler bulunur. Bu çeşmeler Kuzey Afrika temalı sütunlar üzerine oturtulmuştur. Bu nedenle bir şadırvan özelliği de taşır. Hala günümüzde de kullanılmaktadır. Kule gövdesinin yapımına baktığımız da taşlar arasına demir ve kurşun ilave edildiğini görebiliriz. Bu sayede depreme dayanıklı olması sağlanmıştır.

İzmir gezilecek yerler arasında bulunan kuleye mutlaka uğramalısınız. Şehrin simgesi olan kulenin önünde fotoğraf çekilerek, yaşayan bir tarihle buluşabilirsiniz. Buraya uğradınız da hemen yanında bulunan İzmir Yalı Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Yalı Camii’ni
İzmir Yalı Camii’ni

Saat Kulesi nerede?

İzmir Saat Kulesine otobüs ile 163 ve 250 numaralarından ulaşabilirsiniz. Havalimanından gitmek için metroyu tercih edebilirsiniz. Konak vapur iskelesine de 2 dakika uzaklıktadır.