Kulvar Haber

İzmir tarihi yerler

İzmir tarihi yerler
273 views
18 Mayıs 2019 - 12:58

Ege’nin incisi olan İzmir tarihi yerler bakımından oldukça geniş bir şehrimizdir.

İzmir tarihi yerler

Türkiye’nin üçüncü büyük ili ve bir liman kentidir. Roma devrinin en büyük ve en aktif şehirlerinden biri olmuş ve günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığı İzmir tarihi yerlerine gelin beraber bakalım.

 Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Yüzlerce yıldır gezginlerin uğraş yeri olan Kemeraltı Çarşısı, Helenistik dönemden beri aktif olarak kullanılıyor. İpek Yolu ticaretinin kalbide diyebiliriz. Hanlar, hamamlar, dükkanlarla birlikte ticaretin merkeziydi. En canlı pazarlardan olan bu yer, ismini arasta denilen kemerlerden alıyor. Fakat bunların hepsi bugüne gelememiştir. İzmir tarihi yerler arasındaki çarşıya uğradığınızda tarihi eserler,  tarihi sokaklar, sahafları gezerek, kahvenizi içebilirsiniz.

Kadifekale

İzmir tarihi yerlerinden olan Kadifekale, Büyük İskender döneminde yapılmıştır. Rivayete göre Büyük İskender’in gördüğü rüya üzerine halkın daha mutlu olması için yapılmıştır. Ayrıca dışarıdan gelen saldırılar içinde koruma görevi görmüştür.

İzmir Tarihi Yerler Kadifekale
İzmir Tarihi Yerler Kadifekale

Tarihte Osmanlı, Roma ve Bizans devletlerinde birçok kez onarım görmüştür. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine göre ismini Büyük İskender’in ezeli düşmanı Kaydafe’den almıştır. Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kadifekale, İzmir manzarasını hoş bir şekilde yansıttığı gibi içeriden hediyelik eşyalar ve yöresel kıyafetler satın almaya fırsat sunuyor.

Key Museum

İzmir Tarihi Yerleri Key Museum
İzmir Tarihi Yerleri Key Museum

Key Museum, 2015 yılında açılsa da sergiledi eserler bakımından İzmir tarihi yerler arasında bulunmaktadır. İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan müze koleksiyonu, Özgörkey ailesine aittir. Eski arabaların tekrardan onarılarak, insanlara sergilenen bu müze 7 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. 1800’lü yılların BMW, Mercedes, Cadillac ve Ford gibi araçların yanı sıra çeşitli araç gereçleri de burada görmeniz mümkün. Belirli bir ücret karşılığında müzeye giriş yapabilirsiniz.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

İzmir tarihi yerler arasındaki Efes Antik Kenti,  Selçuk sınırları içinde bulunuyor. M.Ö 9000 yıllarına kadar giden kent, bilim, sanat ve medeniyetin temellerini oluşturuyor. Liman kenti olmasından dolayı, ticari faaliyetler her zaman üst düzeyde seyretmiştir. Ayrıca dünyanın 7 harikasından olan Artemis tapınağının yanı sıra Kral Yolu,  Celcus Kütüphanesi ve Antik Tiyatro, İzmir’in tarihsel evrimine şahitlik yapıyor. Helenistik dönemin görkemli yapılarını görmek için ziyaretinize Efes Antik Kenti’nden başlamalısınız.

Saint Polycarpe Kilisesi

Konak ilçesinde bulunan Saint Polycarpe Kilisesi, İzmir tarihi yerler listenizde kesinlikle bulunması gerekiyor. 70 yılında yaşamış olan İzmir piskoposu St. Polycarpe adına yapılan kilise, inancından dolayı yakılarak öldürülmesini simgeler. Sultan Süleyman’dan alınan izin ile 1625 yılında inşa edilen kilise 1680 yılında yangın görmüş, onarılmış ve 1775 yılında bazilika şeklini almıştır. Buraya uğrayarak, dönemin tarihi kokusunu alabilir ve çan kulesini görebilirsiniz.