Kulvar Haber

K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmelidir?

K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmelidir?
71 views
20 Mart 2019 - 14:10

K vitamini, kan pıhtılaşması için gerekli olan bir besindir. Bazı sebzelerde bulunan
Vitamin-K, ek formda veya bir krem ​​olarak da mevcuttur. Ek olarak, Vitamin-K gastrointestinal kanalınızı kaplayan bakteriler tarafından üretilir.

K vitamini ne için kullanılır

K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmelidir?
K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmelidir?

Vitamin-K tipik olarak kan pıhtılaşma problemlerini ve vitamin K eksikliğini tedavi etmek için kullanılır. Alternatif tıpta, vitamin K takviyeleri kemik oluşumunu teşvik etmek ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarına karşı korumak için kullanılmaktadır.

Ayrıca, bazı insanlar biliyer siroz (karaciğer hastalığı) neden olduğu kaşıntıyı hafifletmek için Vitamin-K alırlar.

K vitamininin faydaları

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, Vitamin-K eksikliği ve bazı kanama veya kan pıhtılaşma sorunları dışında ek olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca, herhangi bir durumdan dolayı Vitamin-K kullanımını desteklemek için henüz yeterli bilimsel kanıt olmadığını söylemektedir.

Ancak, bazı çalışmalar vitamin-k’nın diğer bazı sağlık problemlerini engellemesi ya da tedavi süreci için etkili olabileceği konusunda etkili olabileceğini ileri sürmektedir. Bazı önemli bulgulara aşağıdaki gibidir.

Kemik Sağlığı

Nutrition’da yayınlanan 2001 araştırmasına göre Vitamin-K kemik sağlığını iyileştirebilir. Vitamin-K ve kemik sağlığı ile ilgili yeni bilimsel kanıtlar oldukça umut vericidir. Mevcut veriler, K vitamininin kemik mineral yoğunluğunu arttırabildiğini ve osteoporozu olan kişilerde kırık oranlarını azaltabildiğini bulmuştur. K vitamininin, kemik metabolizmasında kritik bir rol oynadığı bilinen bir besin maddesi ile kombine edildiğinde özellikle etkili olabileceğini belirtmektedir.

Kalp Hastalığı

Hayvan bazlı çalışmalardan elde edilen ön bulgular, Vitamin-K’nın ateroskleroza (atardamarların sertleşmesine) karşı koruyucu etki gösterir. Ancak, 2008 tarihli Lipidolojideki Güncel Görüş raporunda, K1 vitamini ve kalp hastalığı hakkındaki insan temelli araştırmaların karışık sonuçlar verdiğini belirtmektedir.

K vitamini bakımından zengin besinler

Yapraklı yeşil sebzeler, bir Vitamin-K kaynağıdır. Aslında, aşağıdaki yiyeceklerden sadece bir tanesini yemek, Vitamin-K için günlük gereksiniminizin iki katından fazlasını sağlar:

 • Süs lahanası
 • Ispanak
 • Şalgam
 • Kara lahana
 • İsviçre pazı
 • Maydanoz
 • Hardal yeşilliği
 • Brüksel lahanası
 • Brokoli
 • Romaine marulu

Vitamin-K açısından zengindir.

K vitamini formları

K1 vitamini (aynı zamanda phylloquinone olarak da bilinir) bitkilerde bulunan K vitamininin doğal formudur. Bununla birlikte, fitonadion (filokinonun sentetik versiyonu) genellikle ek etiketlerde “K1 vitamini” olarak adlandırılır. Vitamin-K, K2 vitamini (menaquinone) ve K3 vitamini (menaphthone veya menadione) gibi diğer formlarda da mevcuttur.

NIH’ye göre, K1 vitamini, K vitamininin diğer formlarından daha az toksik, daha hızlı etkili, daha güçlü ve daha etkilidir. Yine de, bazı araştırmalar K2 vitamini alımının artırılmış koruma gibi bazı sağlık yararları sunabileceğini göstermektedir. Bu korumayı özellikle kalp hastalığına karşı sağladığı da bu araştırmalardan çıkan sonuçlardan birisidir.

Şu anda, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, diyet takviyelerinde K3 vitamininin satışını yasaklamaktadır. Enjekte edilebilir K3 vitamini bazen tıbbi tedavilerde kullanılır. Ancak bu enjekte edilebilir formüller alerjik reaksiyonlara ve toksik etkilere neden olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Vitamin-K çeşitli cilt sorunlarını tedavi ettiğini iddia eden kremlerde yaygın olarak bulunur. Destekleyiciler, ciltte Vitamin-K kreminin uygulanmasının: Variköz damarları, göz altındaki koyu halkaları, çürükleri, yaraları ve çatlakları giderebildiğini Söyler. Ayrıca rosacea’yı tedavi edip yaraların ve yanıkların iyileşmesini hızlandırdığını eklemektedirler. Çoğu durumda, K vitamini kremleri ayrıca diğer doğal maddelerde (bitkisel özler ve bitkisel yağlar gibi) içerir.

K Vitamini Eksikliği

Çok nadir görülen bir durum olan Vitamin-K eksikliği, vücudun bağırsak yolundan Vitamin-K emilemediği zaman ortaya çıkar. Bu problem bazı hastalıklar (kistik fibrozis, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı dâhil ). Uzun süreli antibiyotik kullanımı veya kan inceltici ilaç kullanımı veya hemodiyaliz ile tedaviye bağlı olabilir.

K vitamini eksikliğinin belirtileri ve semptomları aşırı kanama ve morarmadır.

K Vitamini Yüksek Doz Kullanılmasına Yönelik Uyarılar

Yüksek miktarlarda K vitamini almak;

 • Gebe ve emziren kadınlara
 • Böbrek hastalığından dolayı diyaliz tedavisi gören hastalara
 • Şiddetli karaciğer hastalığının neden olduğu pıhtılaşma sorunları olanlara zarar verebilir.

Ayrıca, Vitamin-K, bazı takviyelerle ( koenzim Q10 ve E vitamini dahil) etkileşime girebilir.

Sağlık için Vitamin K Kullanımı

Vitamin-K belirli sağlık sorunlarına yardımcı olabilir. Vitamin-K ile bir durumun kendi kendine tedavi edilmesini denemek standart bakımdan kaçınılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Vitamin-K kullanmaya başlamadan önce, güvenli ve etkili bir dozajı belirlemek için doktorunuzla konuşun.