Kulvar Haber

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı
24 views
05 Nisan 2019 - 13:41

31 Mart yerel seçimlerinde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı oldu. Kadıköy’de büyük bir farkla seçimi kazanan CHP’li Şerdil Dara Odabaşı, “Kadıköylü hiç merak etmesin, emanetleri emin ellerde” dedi.

CHP’den Kadıköy Belediye Başkan adayı olan ve 31 Mart seçimlerinin ardından koltuğa oturmaya hak kazanan Şerdil Dara Odabaşı, Kulvar’a önemli açıklamalarda bulundu.

“EMANETLERİ EMİN ELLERDE”

Yerel seçimlerde yüzde 65.99 oy alarak belediye başkanlığı yarışını ezici farkla kazanan Şerdil Dara Odabaşı, “Kadıköylü hiç merak etmesin, emanetleri emin ellerde” mesajını verdi.

Lise yıllarından itibaren siyasetle ilgilenmeye başlayan 46 yaşındaki Şerdil Odabaşı, aralarında milletvekilleri ve belediye başkanları olan bir aileye mensup… Avukatlık mesleğini sürdüren Odabaşı, tam 26 yıldır Kadıköy’de yaşadığını ve Kadıköy’ün tüm sorunlarına hakim olduğunu da söyledi.

“KADIKÖY’DE GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİRÇOK ALAN VAR”

Şanlıurfalı Odabaşı’ya göre, Kadıköy’ün sorunlarını, kentsel dönüşüm, buna bağlı olarak ortaya çıkan altyapı sorunları ve ulaşım olarak özetledi. Odabaşı,Kadıköy’de geliştirmeyi düşündüğümüz birçok alan var. Kentsel dönüşüm ve kentsel dönüşüme bağlı ortaya çıkan altyapı sorunları büyük önem taşıyor.  Bu sorunları ulaşım takip ediyor. Bununla birlikte ilçe nüfusunun hızlı artışı ve bazı mahallelerde görünen kent yoksulluğu da dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

“KADIKÖYLÜLER YORULDU”

Odabaşı, “Kentsel dönüşüm konusunda, Kadıköy’de yapılan uygulamayı, kentsel dönüşümden daha çok bina yenileme olarak adlandırabiliriz. Bu yenilemeler esnasında da hafriyat, yıkım sırasındaki toz, pislik, gürültü gibi çevreye verilen zararlar; inşaatlar sırasında kapanan sokaklar, dolaylı olarak oluşan trafik Kadıköylü komşularımı yordu. Acımasız bina yenileme yarışı sonrasında Kadıköy’ün dinlenmeye ihtiyacı var. Dönem itibari ile ekonomik kriz nedeniyle, bu yenilemeleri yapmak zaten çok zorlaştı. Ama şimdiden şunun sözünü verebilirim ki her türlü yenileme ve dönüşüm, planlama ile yapılacak” diyor.

KADIKÖY BELEDİYESİ ÜÇ PROJE İÇİN KOLLARI SIVAYACAK

Odabaşı, ilk başta üç projesini hayata geçirmeyi tasarladığını söyledi. Bunlar, Belediye’nin 5 olan yuva sayısını 21’e çıkarıp, yuvaları anne ve babaların iş saatlerine uygun hale getirmek, 100. Yılında 19 Mayıs ve 29 Ekim’i Kadıköy’e yakışır şekilde kutlamak ve Göztepe Özgürlük Parkı’na bir Atatürk Anıtı yapmak. Odabaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ÖNCELİK LİSTESİNE ALDIĞIM BİR DEĞİL, ÜÇ ŞEYİ YAPACAĞIM”

“Öncelik listesine aldığım bir değil, üç şeyi yapacağım. Öncelikle yuva sayısını arttırıp, yuvaların çalışma saatlerini de, anne ve babaların gözleri arkada kalmasın diye iş saatlerine uygun hale getireceğiz. 19 Mayıs ve 29 Ekim’in 100. Yıllarının çok güçlü şekilde kutlanması için hemen çalışmalara başlayacağız. Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet İnönü ile birlikte sohbet ettikleri fotoğrafın heykelini de Göztepe Özgürlük Parkı’na koyacağız.”

“KARARLARI ORTAK AKILLA ALACAĞIZ”

“Bir sokakta aynı anda 5 yıkım yapılmasına da, aynı anda 5 hafriyat olmasına da, beton dökülmesine de karşıyım. Zaten bu tarz kararları da ortak akılla alacağız. Kadıköylü’yle oturup nasıl yapılacağına birlikte karar vereceğiz. Söz sahibi Kadıköylüler olacak. Bugün yaşadığımız Fikirtepe sorunu, Kadıköy’ümüze pek çok problemi de beraberinde taşıdı. Tarafları bir araya getirerek bu sorunu da çözmeye aracı olacağız.”

“KADIKÖY’ÜN DAHA FAZLA BETONLAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

“Kadıköy, yeşil alan konusunda İstanbul’daki pek çok ilçeden daha şanslı olsa da, yeterli olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden de, ne ben, ne de Kadıköylü daha azıyla yetinmek istemiyor. Yeşil alan sayısını artıracağız. Kadıköy’de bulunan parkları, satranç parkı, matematik parkı, afet eğitim parkı ve geri dönüşüm parkı gibi tematik parklara dönüştüreceğiz. Ekolojik sürdürülebilirliğe katkı sunmak için mahallelerde geri dönüşümü teşvik edeceğiz. Kadıköy’ün daha fazla betonlaşmasına, grileşmesine izin vermeden, daha çok yeşil ve daha çok çevre anlayışıyla hareket edeceğim.”

KADIKÖY’DE İKİNCİ KADIN SIĞINMA EVİ

“BİR KADIN SIĞINMA EVİMİZ VAR, İKİNCİSİNİ DE AÇACAĞIZ”

“Kadına şiddet maalesef her sosyo-ekonomik sınıfta yaşanan bir Türkiye gerçeği… Şiddete uğramış kadınlar için bir kadın sığınma evimiz var, ikincisini de açacağız. Ayrıca, kadın yaşam evleri ile de mağdur kadınlarımızı destekleyeceğiz.”

“KADIKÖYLÜLERİN HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRACAĞIZ”

“Kadıköy’de yaşayan insanların yaşam standartlarını ve hayat kalitesini artıracak pek çok projeyi hayata geçireceğiz. Gençlerin, kadınların, yaşlıların, çocukların hayatlarına dokunacağız, onların daha yaşanabilir bir Kadıköy’e sahip olmasını sağlayacağız.”

“YAŞLILARA BAKIM VE ÇAMAŞIRHANE HİZMETİ SUNACAĞIZ”

“Yaşlılarımız için yerinde bakım hizmeti, gündüz bakım evleri, aş evi ve dayanışma mutfağı, çamaşırhane hizmeti gibi projeleri de uygulamaya koyacağız. Kadıköy’ü semt sakinlerinin istekleri ve onların ihtiyaçlarını göz ardı ederek değil, kararları birlikte alarak yöneteceğiz. Kadıköy’ü, Türkiye’ye örnek bir ortak yaşam alanı haline getireceğiz.”

“KADIKÖY, TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜDÜR”

“Sloganımız, ‘Daha çok Kadıköy’… Çünkü Kadıköy’ün kendine ait bir kültürü vardır. Yenilikçidir, eşitlikten yanadır, moderndir, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin aydınlık yüzüdür. Bu değerleri, Kadıköy’de yaşayan vatandaşlarımızla paylaşırken, aynı zamanda da, tüm ülkenin sahip olmasını istiyoruz. ‘Daha çok Kadıköy’ diyerek; İstanbul’un aydınlık, modern, yenilikçi yüzü olan ilçemizin değerlerini daha da ileriye taşımak için bu yola çıktık. Atatürk ilkelerini, demokrasiyi ve cumhuriyeti özümsemiş, kimseyi ötekileştirmeyen, ayrımcılıktan uzak, yeni bir neslin yetişmesine öncülük etmek istiyorum. Kadıköy’ü Kadıköy yapan değerleri çoğaltmak, geleceğe umutla bakan ve geleceğe yön veren insanların yaşadığı, herkesin parmakla gösterdiği bir yer olmasını istiyorum.”

“KADIKÖYLÜ DAHA ÇOK SANAT, DAHA ÇOK FESTİVAL İSTİYOR”

“Kadıköy’de inanılmaz bir insan potansiyelimiz var. Tabii bu durum, farklı beklentileri ve talepleri de beraberinde getiriyor. Kadıköylü daha çok yeşil alan istiyor, daha çok sanat istiyor, daha çok hayvan hakları istiyor, daha çok festival istiyor, daha çok dayanışma istiyor. Çünkü Kadıköy’de yaşayan yurttaşlarımız, sorgular, hesap sorar, ortak akla inanır. Ben de belediye başkanlığım boyunca, Kadıköy’ü onlarla birlikte yönetip, alınan kararlara katılmalarını sağlayacağım.”

“EMANETLERİ EMİN ELLERDE”

“Kadıköylüler hiç merak etmesin, emanetleri emin ellerde. Kadıköy’ü onlarla birlikte yöneteceğim, karar alma süreçlerine dahil olmalarını sağlayacağım. Atatürk ilkelerinden, cumhuriyet değerlerinden ve demokrasiden taviz vermeden, her türlü sorunlarında onların yanında olacağım. Herkese aynı yakınlıkta bulunarak, daha yaşanabilir, herkesin kendini mutlu ve huzurlu hissedeceği, parklarında, bahçelerinde çocuk kahkahalarının yükseldiği, her canlının hakkını savunan bir Kadıköy olacak.”

Şerdil Dara Odabaşı kimdir?

Şerdil Dara Odabaşı kimdir? Şerdil Dara Odabaşı 12 Kasım 1973’de Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2. ve 3. dönem Milletvekili ve Meclis İdari Saymanı Mahmut Odabaşı’ndan başlayarak, aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu Odabaşı ailesinin dördüncü kuşak ferdi olarak, küçük yaştan itibaren siyasetin içinde yer aldı. Lise yıllarında 1989 yerel seçimleri sırasında Ankara’da SHP Emek Mahalle Temsilciliği’nde çalıştı.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yüksek öğrenimine başladı. Örgütlenmenin gücüne inanan Odabaşı, üniversitelerde parti gençlik kollarının kurulamadığı dönemde, sosyal demokrat gençliği örgütlemek amacı ile kurulan Sosyal Demokrat Üniversiteliler Platformu’nun İstanbul Üniversitesi Temsilciliği’ni ve Genel Başkanlığı görevini yürüttü.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 3D (Dayanışma, Demokrasi, Değişim) Hareketi olarak bilinen, evrensel sosyal demokrat değerlerinin yaygınlaşması amacıyla kurulan derneğin kuruluşunda görev aldı ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

1994 Yerel Seçimleri’nde merkez seçim ofisinde görev yapan Odabaşı, Oğuz Kaan Salıcı’nın 2011 yılında CHP İstanbul İl Başkanı seçildiği dönemde İl Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2012 yılında tekrar seçilerek, İl Başkan Vekili ve seçim hukuk işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2015 yılında Murat Karayalçın’ın İstanbul İl Başkanlığı döneminde CHP İstanbul İl Sekreteri olarak görev aldı. İl yönetiminde çalıştığı farklı dönemlerde başta 2014 yerel ve 2015 genel seçimleri olmak üzere seçim hukuk işleri ve kampanya yönetiminde farklı görevlerde bulundu.

Çoğulcu demokrasiye inanan, çağdaş ve katılımcı yönetim anlayışını savunan Odabaşı, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) üyeliği’nin yanı sıra farklı sivil örgütlerle de çalışmalar yürütüyor.

26 yıldır Kadıköy’de yaşayan, Fenerbahçe Kongre üyeliği de bulunan Şerdil Dara Odabaşı, 1999 yılında kurduğu kendi hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şerdil Dara Odabaşı nereli: Şarnıurfa doğumludur

Şerdil Dara Odabaşı ne iş yapıyor: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

ŞERDİL NE DEMEK? 

Gönlü yüce olan kimse

DARA İSMİNİN ANLAMI NE?

Eski Fars hükümdarlarından dokuzuncusu Keykubat’ın bir ismi. * Hükümdar. * Cenab-ı Hakk’ın bir ismi.

HABER – ÖZLEM YILMAZ