Kulvar Haber

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi belirtileri nelerdir?
33 views
03 Mayıs 2019 - 18:17

Kalp krizi , kalbe giden atardamarların tıkanmasından dolayı kalpte bulunan kasların yeterince oksijen alamaması sonucunda kalpteki dokuların hasar görmesi olarak adlandırılır. Kalpteki kan akışını sağlayan atardamalarda biriken kolestrol ve yağlar damarların duvarında toplanarak plak dediğimiz yapıları oluşturmaktadır.

Damar sertliği olarak bildiğimiz bu süreçte atardamarlar zamanla daralır ve plaklar üzerinde oluşan çatlaklardan dolayı pıhtılar kalbe giden damarları tıkamaktadır. Zamanında teşhis konulup tedavi edilip damarlar açılmaz ise kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Kalp krizi belirtileri

Kalp krizi belirtileri herkeste farklılık göstermektedir. Bazı bireylerde aniden gelişebilir bazı bireylerde ise hafif ağrı tarzında görülmektedir.

Göğüs Ağrısı:

Göğüs ağrısı ilk ve önemli kalp krizi belirtilerdendir. Kalp krizinden kaynaklanan göğüs ağrısı genel olarak baskı , sıkışma ve bıçak saplanıyormuş gibi şiddetli bir ağrı olarak tarif etmek mümkündür.

Çoğunlukla bir kaç dakikadan uzun sürer veyahut ara sıra gelen şiddetli bir ağrı olarak görülmektedir. Göğüsten giren ağrı eğer kollara , sırta , boyun , çene ve mideye doğru iniyorsa bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

Nefes Darlığı:

Astımı olan bireyler genellikle nefes darlığını astım hastalığından dolayı düşünmektedir. Fakat durum düşündüğünüzden daha ciddi olabilir. Göğüs ağrısıyla beraber olan nefes darlığı bir diğer kalp krizi belirtisidir.

Diğer kalp krizi belirtileri

  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Soğuk soğuk terlemek
  • Aniden gelen yorgunluk
  • Var olan şikayetlerin uzun süre devam etmesi.

Kalp krizi neden olur?

Kalp krizi dünyada ölüm nedenlerinin ilk başında yer almaktadır. Genellikle en büyük belirtisi şiddetli ve aniden ortaya çıkan kalp ağrısıdır. Kalp krizi kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. Kalp krizi , kalbe giden atardamarların tıkanmasından dolayı kalpteki hücrelerin oksijensiz kalması ve kan gitmemesi olarak tanımlanmaktadır.

Kalp krizinde en çok risk taşıyan kişiler ;

  • Hipertansiyon hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Sigara içen bireyler
  • Kolestrol hastalığı ve son olarak obezite hastalığı olan kişiler kalp aksesi için en yüksek risk taşıyan kişiler olarak sıralayabiliriz.

Kalp krizi anında ilk yardım

Krizi geçiren birey eğer hareket edebiliyorsa bulunduğu yerin kapısını açık bırakıp bir yere uzanmalıdır. Ardından hemen sonra ambulansı aramalıdır. Çünkü kalp krizinin ilk 1 saatinde yapılacak müdahele kişinin ve kalbin alacağı hasarı en aza indirmektedir. Kalp krizi geçiren birey ambulans gelene kadar hiç hareket etmemeli ambulansı beklemelidir.

Yakınınızda biri kriz geçiriyor ise hemen bir yere yatırılmalı ve kullandığı dil altı ilacı varsa o verilmeli sonrasında 2 adet çocuk aspirini verilmelidir. Yakasını gevşetip ayaklarını yukarı kaldırıp ondan hemen sonra ambulans aranmalıdır. Kalp aksesi geçiren kişi yoğun bakım ünitesi olan ve tam teşekkürlü bir hastaneye kaldırılmalıdır.

Kalp krizi tedavisi nasıl olur?

Kalp krizi sonrasında genellikle ilk olarak ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Eğer hastalık normal bir şekilde seyir ediyorsa hastanın tedavisi uzun sürmektedir. İlaçla yapılan tedavi göğüs ağrısını önlemek ve kolestrol yükselmesini engellemek içindir. Aspirin kan akışını hızlandırdığından dolayı kalp krizi geçiren kişilerde damarlarda pıhtı oluşmasını engelleyen ilaçlar kalp krizini önlemektedir.

Rahatsızlık eğer ilerliyor ise kalpteki tıkalı olan damarları açmak için ameliyat uygulanmaktadır. Kalbe giden tıkalı olan damarlar açılıp balon anjiyo dediğimiz işlem yaparak damarlar genişletilir. Bazen damarların duvarında bulunan plaklar çok sert olduğundan dolayı by pass yapılarak damarlar açılmaktadır. 

Her zaman bu tedavi yöntemi sonuç vermeyebilir bunun sonucunda hastayı kaybedebilirsiniz. Ameliyattan sonraki dönemlerde damarların bir daha tıkanıp pıhtı atmaması için hasta yaşamı boyunca kan sulandırıcı kullanmak zorundadır.

Kalp krizinden korunma yolları

Kalp aksesinden korunmak için öncelikle tüm beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Paketli gıdalardan , doymuş yağlardan ve zararlı yiyeceklerden uzak bol lifli gıdalar , sebze ve meyvelere yakın olmanız gerekmektedir.

Kalp aksesi genellikle stresten meydana gelmektedir. Hayatınızdan stresi çıkartmanız gerekiyor. Eğer sigara içiyorsanız mutlaka bırakmanız gerekiyor. Vücudunuza aldığınız her 1 kilo kalbinize de yüklenmektedir bu nedenle ideal kilonuzu korumanız gerekmektedir. Belirli aralıklarla check-up yaptırmak sizler için faydalı olacaktır.