Kulvar Haber

Kan bağışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan bağışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
106 views
06 Eylül 2019 - 16:00

Herkesin her zaman yaşamı için ihtiyaç duyabileceği en önemli gerekliliklerden olan kan, insan yaşamı için gerekli olan en önemli hayati sıvıdır. Kan bağışı yaparak başkalarına umut olmak isteyen insan sayısı sürekli artarken, kan bağışı yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında verdiğimiz bilgilerin ihmal edilmemesi, bu süreçte oldukça önemlidir.

Kan Bağışı Süreci

Bağış Formlarının Doğru Doldurulması

Bağış yapmak isteyen kişilere, doldurmaları üzerine verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması büyük önem taşımaktadır. Kişisel bilgilerinizin yanı sıra, size sorulan özel sorulara doğru cevap vermek, sürecin devamlılığı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu formun amacı, insanlardan güvenli kan temininin sağlanmasıdır. Bu formda vereceğiniz bilgilerin tamamı, sistem tarafından gizli tutulacaktır.

Kayıt Olma

Kan bağışı yapacak kişilerin vermiş olduğu bilgilerin tamamı, Türk Kızılayı sistemine kayıt edilmektedir. Bağış yapmanın yasal bir süreç olması sebebiyle, bağışçıların ehliyet ya da nüfus cüzdanı gibi belgelerle kimliklerini ibraz etmeleri önemlidir.

Doktor Muayenesi

Düzenli bağışçı olmak isteyen kişilere yapılan doktor muayenesi sonucunda, kişinin bağış yapması için herhangi bir sağlık engeli bulunup bulunmadığı belirlenir. Hem kanın nakledildiği kişiye hem de bağışçıya zarar vermeyecek bir durum olması halinde, kişi bağışçı olarak kabul edilmektedir.

Kan Verme

Bu aşamaya kadar herhangi bir sorun görülmemesi halinde, bağışçı düzenli olarak kan vermeye başlayabilmektedir. Bunu herhangi bir kan alım merkezine giderek yapabileceğiniz gibi, mobil kan toplama araçlarına kan vererek de yapabilirsiniz.

Kan Bağışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sigara kullanan kişiler, kan bağışını yapmaya başlamadan yakın bir zaman önce ve sonrasındaki birkaç saatlik süreçte sigara kullanmamalıdır.
  • Kan alımı için kullanılan kol üzerine, gün içerisinde fazla ağırlık binmemesine dikkat edilmelidir.
  • Özellikle bağıştan sonraki 4 saat içerisinde, bol miktarda sıvı içilmesi tavsiye edilir.
  • Kan bağışının yapılacağı gün ve sonrasındaki 6 saat içerisinde, alkol alınmamalıdır.
  • Yapmış olduğunuz bir spor faaliyeti varsa, bağış yapacağınız günün öncesi ve sonrasında buna ara verilmesi tavsiye edilir.
  • Sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan, bağış öncesi ve sonrasında 24 saat boyunca kaçınmak gerekir.
  • Kan vermeden önce, kişinin tok karnına olması ve tansiyon değerlerinin normal seviyede tutulması gerekir.
  • Yerden yüksek yerlerde çalışan kişiler, ticari araç kullananlar, pilotlar, tehlikeli makine kullanan operatörler, kan verdikten sonraki 24 saat içerisinde işbaşı yapmamalıdır.
  • Bağıştan sonra baş dönmesi veya baygınlık hissi gibi durumların oluşması halinde, başınızı iki dizinizin arasına alarak oturun veya uzanın. Mümkünse, yakın bir sağlık kuruluşundan yardım alarak kısa süreliğine müşahede altında kalın.