Kulvar Haber

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
60 views
01 Eylül 2019 - 12:10

Çıkması zor en güçlü lekeler arasında yer alan kan lekesi nasıl çıkarılır? Sorusuna cevap arıyorsanız, kan lekesi nasıl çıkar? Başlıklı bu yazımızı mutlaka sonuna kadar dikkatlice okuyun. Kan lekesini çıkarmanın yolları üzerinde, farklı bilgileri sizlere sunarak bu lekeden nasıl kurtulacağınıza dair bilgiler verdik.

Öncelikle şunu belirtelim ki, lekenin nereden çıkarılmak istenildiği ve bu yere göre en uygun yöntem tercih edilmelidir.

Giysideki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıdaki yöntemler, temizleme talimatında yıkanılabilir olan yani yıkanarak temizlenen tüm kumaşlar için geçerlidir. Kuru temizleme gerektiren elbiseler için kuru temizlemeciden yardım alabilir, ya da farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

  • Kullanacağınız yöntemlerde ilk yapılması gereken, kumaşın gözükmeyecek bir bölgesinde daha küçük bir noktada temizlik için deneme yapmanızdır. Bu sayede yapılacak işlemin, giysinize zarar verip vermediğiniz yani renk sorunuyla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı görebilirsiniz.
  • Kan henüz yaş ise ve fazlaysa, kâğıt havlu gibi emici özelliği bulunan bir ürünle kanın fazla kısmını silmeden havlunun emmesini sağlayın. Bu sayede kan lekesini silerken, daha fazla dağılmasının önüne geçebilirsiniz. Bunu bir bez ile de yapabilirsiniz. Kullanacağınız bez ya da havluyu, soğuk suyla nemlendirmeye dikkat edin.
  • Ardından lekeli bölgeyi parmaklarınızın ucunda toplayarak, sıcak suyun altına tutun. Lekeli bölgenin aşağı doğru tutulması, kanın dağılmasını önlemek için önemlidir.
  • Bu işlemden sonra da doğal olarak, kan lekesi hemen çıkmayacaktır. Tuzlu ılık suyla çitileyerek lekeden tamamen arındırmayı deneyin. Şayet bu yöntemle de tamamen kurtulamadınızsa, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
  • Kan lekesini yaymadan çıkarmak için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, lekenin dış bölgesinden merkezine doğru temizlik yapmaya özen göstermektedir. Aksi halde, lekenin daha fazla alana yayılmasına neden olabilirsiniz.
  • Şayet beyaz renkli bir kumaş üzerine leke bulaşmış ise, sadece lekeli kısmı ve birkaç santim daha üzerinin bir bardakta ya da uygun bir kabın içerisinde çamaşır suyuna yatırın.
  • Lekenin bulunduğu kısmı çamaşır suyu bulunan su kabında çitilemekte, daha hızlı temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Kan lekesi nasıl çıkar? Sorusuna cevap verdik. Yöntemler her ne kadar etkili olsa da, kan lekesinin özellikle kumaşlar için en inatçı lekelerden birisi olması nedeniyle, lekeyi çıkarmak tamamen mümkün olmayabilir. Bu nedenle, uygulanan yöntemlerin lekenin yayılma ihtimaline karşı dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.